Citropepsin

Spis treści

Citropepsin - skład

1 g płynu zawiera 1 mg pepsyny o aktywności nie mniej niż 1280j.FIP/g. Preparat zawiera sacharozę i sorbitol.

Citropepsin - Działanie

Lek poprawiający trawienie. Pepsyna jest enzymem soku żołądkowego, powodującym trawienie białka w środowisku kwaśnym (wymagane pH 1,6-3,2), co nasila występujący w preparacie kwas cytrynowy.

Citropepsin - wskazania

Bezkwaśność oraz niedostateczne wydzielanie soku żołądkowego. Brak łaknienia, dolegliwości dyspeptyczne.

Citropepsin - Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nadkwaśność i nadmierne wydzielanie soku żołądkowego.

Citropepsin - ostrzeżenia

Ze względu na zawartość sacharozy i sorbitolu, preparatu nie należy stosować u pacjentów z nietolerancją fruktozy, niedoborem sacharazy-izomaltazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Citropepsin - ciąża

Preparatu nie należy stosować w okresie ciąży jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Z powodu braku odpowiednich badań u ludzi i zwierząt lek może być stosowany w okresie karmienia piersią jedynie w przypadkach, gdy korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla dziecka.

Citropepsin - interakcje

Leki zwiększające pH soku żołądkowego osłabiają działanie preparatu, nie zaleca się jednoczesnego stosowania m.in. ranitydyny, cymetydyny, mizoprostolu, pirenzepiny.

Citropepsin - dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci: zwykle 5-10 ml na 15-20 min przed posiłkiem, 3 razy na dobę. Preparat można również przyjmować po rozcieńczeniu 15 ml płynu w około 125 ml przegotowanej wody. Nie ma potrzeby zmiany dawkowania u pacjentów w podeszłym wieku i z zaburzeniami czynności wątroby i nerek.

Citropepsin - uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex