ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Citropepsin

Spis treści

Reklama

Citropepsin - skład

1 g płynu zawiera 1 mg pepsyny (1:4000) o aktywności nie mniej niż 1280 Ph. Eur. U./g. Preparat zawiera sacharozę i sorbitol.

Reklama

Citropepsin - działanie

Lek poprawiający trawienie. Pepsyna jest enzymem soku żołądkowego, powodującym trawienie białka w środowisku kwaśnym (wymagane pH 1,6-3,2), co nasila występujący w preparacie kwas cytrynowy.

Reklama

Citropepsin - wskazania

Bezkwaśność oraz niedostateczne wydzielanie soku żołądkowego. Brak łaknienia, dolegliwości dyspeptyczne.

Reklama

Citropepsin - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nadkwaśność i nadmierne wydzielanie soku żołądkowego.

Reklama

Citropepsin - ostrzeżenia

Lek zawiera sacharozę i sorbitol - pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinni go przyjmować.

Reklama

Citropepsin - ciąża

Preparatu nie należy stosować w okresie ciąży jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Z powodu braku odpowiednich badań u ludzi i zwierząt lek może być stosowany w okresie karmienia piersią jedynie w przypadkach, gdy korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla dziecka.

Reklama

Citropepsin - interakcje

Leki zwiększające pH soku żołądkowego osłabiają działanie preparatu, nie zaleca się jednoczesnego stosowania m.in. ranitydyny, cymetydyny, mizoprostolu, pirenzepiny.

Citropepsin - dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci: zwykle 5-10 ml (1 lub 2 łyżeczki do herbaty) na 15-20 min przed posiłkiem, 3 razy na dobę. Preparat można również przyjmować po rozcieńczeniu 15 ml płynu (1 łyżka stołowa) w około 125 ml (1/2 szklanki) przegotowanej wody. Szczególne grupy pacjentów. Nie ma potrzeby zmiany dawkowania u pacjentów w podeszłym wieku i z zaburzeniami czynności wątroby i nerek.

Citropepsin - uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Combizym
Lipancrea
Mixtura Pepsini
Neo-Pancreatinum

Reklama

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!