Clotrimazolum Hasco

Reklama

Działanie

Pochodna imidazolu o szerokim zakresie działania przeciwgrzybiczego. Hamuje biosyntezę ergosterolu niezbędnego do budowy błony komórkowej grzyba, co prowadzi do zaburzeń jej przepuszczalności i w efekcie do lizy komórki. W małych stężeniach działa grzybostatycznie, a w dużych grzybobójczo.

Wskazania

Grzybicze zakażenia skóry wywołane przez dermatofity, drożdżaki, pleśniaki oraz inne gatunki grzybów: grzybica stóp, grzybica dłoni, grzybica skóry tułowia, grzybica pachwin, łupież pstry. Kandydozy skóry i błon śluzowych zewnętrznych narządów płciowych (Candida vulvitis i balanitis).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na klotrymazol lub inne składniki preparatu. Nie stosować dopochwowo.

Środki ostrożności

Unikać kontaktu preparatu z oczami i ustami. Ze względu na zawartość alkoholu cetostearylowego preparat może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Ciąża i laktacja

Lek można stosować w okresie ciąży tylko w zdecydowanej konieczności. Podczas leczenia zakażenia warg sromowych, nie należy stosować preparatu dopochwowo. W okresie karmienia piersią lek może być stosowany tylko w przypadkach uzasadnionych, pod kontrolą lekarza.

Działania niepożądane

Rzadko mogą wystąpić reakcje skórne (rumień, zaczerwienienie, pieczenie skóry, pokrzywka, krostki, złuszczanie naskórka, podrażnienie). Ponadto: ogólnoustrojowe reakcje alergiczne, ból oraz świąd i wysypka.

Interakcje

Klotrymazol zmniejsza skuteczność amfotercyny i innych antybiotyków polienowych (np. nystatyny, natamycyny). Jednocześnie stosowane miejscowo preparaty zawierające silnie działające steroidy osłabiają działanie klotrymazolu.

Dawkowanie

Miejscowo: 2-3 razy na dobę, cienką warstwę kremu nanieść na chorobowo zmienioną skórę i delikatnie wetrzeć. Po ustąpieniu ostrych objawów lek należy stosować jeszcze przez co najmniej miesiąc.

Reklama

Uwagi

Podczas stosowania preparatu na błony śluzowe zewnętrznych narządów płciowych i co najmniej 5 dni po zaprzestaniu jego stosowania, nie należy używać mechanicznych środków antykoncepcyjnych wykonanych z lateksu.

Pharmindex