Źródło

Colpexin

Reklama

Działanie

Kulista wkładka dopochwowa, która spełnia funkcję podporową narządów moczowo-płciowych. Podtrzymywanie obniżonych narządów miednicy mniejszej pozwala zmniejszyć wzmożone napięcie aparatu wieszadłowego macicy, dzięki czemu dochodzi do szybszej regeneracji tkanek oraz zmniejszenia dolegliwości bólowych.

Wskazania

Obniżenie narządów miednicy mniejszej (włącznie z wypadaniem macicy).

Przeciwwskazania

Utrwalone tyłopochylenie macicy. Niezdiagnozowane krwawienie z narządów rodnych. Niedawno przebyty zabieg chirurgiczny w obrębie pochwy. Objawowa infekcja pochwy i sromu może stanowić czasowe przeciwwskazanie. Zapalenie narządów miednicy mniejszej. Endometrioza. Guz jajników. Ciąża. Nadwrażliwość na poliwęglan.

Środki ostrożności

U kobiet po manopauzie, szczególnie jeśli występują zmiany zanikowe w pochwie, konieczne jest podanie estradiolu przez założeniem wkładki. Jeśli występuje cystocele, konieczne jest sprawdzenie położenia wkładki po wykonaniu skurczu mięśni dźwigaczy odbytu - wkładka nie może umiejscawiać się powyżej cystocele.

Ciąża i laktacja

Nie stosować w okresie ciąży.

Dawkowanie

Przed rozpoczęciem leczenia lekarz powinien ocenić stopień obniżenia narządów moczowo-płciowych oraz unieść macicę do góry i ustawić w przodopochyleniu. Jeżeli macica jest bardzo mała nie jest konieczne ustawianie jej w przodopochyleniu. Wkładkę zakłada lekarz. Odpowiednio dobrana wkładka (na podstawie badania kolpomiometrycznego) jest luźno umieszczona ponad ramionami mięśnia dźwigacza odbytu. W sytuacji gdy istnieje ryzyko, że po usunięciu wkładki macica powróci do poprzedniej pozycji, wkładka powinna być noszona stale do następnej wizyty lekarskiej. Pierwsza kontrolna wizyta powinna odbyć się tydzień po dopasowaniu wkładki, kolejna - 4-12 tyg. po dopasowaniu, a następne co 6-12 mies. U pacjentek, u których wykonano repozycję macicy wizyty kontrolne powinny odbywać się w odstępach tygodniowych do czasu ustalenia się prawidłowej pozycji macicy. Podczas wizyt kontrolnych dokonuje się dalszego poprawiania pozycji macicy oraz ewentualnie korekcji rozmiaru wkładki. Leczenie kontynuuje się do ustąpienia dolegliwości związanych z obniżeniem narządów rodnych i uzyskania rozmiaru wkładki 36. W celu podtrzymania uzyskanego efektu terapeutycznego zaleca się stosowanie wkładki podczas miesiączki oraz przez 2 dni w każdym tygodniu. Poza tym należy kontynuować wykonywanie ćwiczeń Kegla. Takie postępowanie profilaktyczne powinno być prowadzone przez wiele lat.
Wkładkę i aplikator należy raz dziennie przemywać wodą z mydłem i wytrzeć do sucha jednorazowym, czystym ręcznikiem przed ponownym założeniem do pochwy.

Reklama

Uwagi

Wkładkę należy wyjąć na czas stosunku płciowego. W trakcie miesiączki wkładka pozostaje w pochwie (przy każdej zmianie podpaski należy poruszyć wkładkę palcem). W trakcie parcia na stolec konieczne jest podtrzymywanie i przesuwanie wkładki do góry palcem wskazującym. Wkładkę wymienia się co 6-12 mies.

Pharmindex