Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Corsodyl

Spis treści

Reklama

Corsodyl - skład

100 g płynu do stosowania w jamie ustnej zawiera 0,2 % glukonianu chlorheksydyny. Preparat zawiera glicerol i sorbitol.

Reklama

Corsodyl - działanie

Preparat o działaniu antyseptycznym do stosowania miejscowego. Chlorheksydyna działa bakteriobójczo na bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne, drożdżaki, grzyby wywołujące grzybice skórne oraz lipofilne wirusy. Ze względu na swój kationowy charakter chlorheksydyna wiąże się silnie z błoną śluzową oraz tkankami i dlatego bardzo słabo się wchłania. Po podaniu doustnym nie stwierdzano jej wykrywalnych stężeń we krwi.

Corsodyl - wskazania

Hamowanie tworzenia się płytki nazębnej. Pomocniczo w leczeniu i zapobieganiu zapalenia dziąseł, oraz do utrzymania higieny jamy ustnej, zwłaszcza w sytuacjach, gdy nie można właściwie szczotkować zębów (np. po zabiegach chirurgicznych w obrębie jamy ustnej oraz u pacjentów upośledzonych fizycznie lub umysłowo). Stosowanie po zabiegach chirurgicznych na przyzębiu w celu przyspieszenia gojenia się dziąseł. Wspomaganie leczenia aft oraz zakażeń jamy ustnej drożdżakami (np. odprotezowe zapalenie jamy ustnej oraz pleśniawki).

Reklama

Corsodyl - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na chlorheksydynę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Reklama

Corsodyl - ostrzeżenia

Chronić oczy i uszy przed kontaktem z preparatem (w przypadku dostania się preparatu do oczu należy je niezwłocznie i dokładnie przemyć wodą). Nie połykać płynu. W razie bólu, opuchnięcia lub podrażnienia jamy ustnej należy zaprzestać stosowania leku i skontaktować się z lekarzem. W razie wystąpienia obrzęku lub trudności z oddychaniem, należy zaprzestać stosowania preparatu i zgłosić się do lekarza. W początkowym okresie używania płynu do stosowania w jamie ustnej mogą wystąpić przejściowe zaburzenia zmysłu smaku oraz odczuwanie pieczenia, mrowienia lub zdrętwienia języka. Oddziaływanie to zazwyczaj słabnie przy dalszym stosowaniu płynu, jeśli objawy nie ustąpią należy skontaktować się z lekarzem. Może wystąpić powierzchniowe przebarwienie języka, które ustępuje po zaprzestaniu stosowania leku. Mogą również wystąpić przebarwienia zębów i wypełnień. Zabarwienie to nie jest trwałe i można mu w znacznym stopniu zapobiec poprzez zmniejszenie spożycia kawy, herbaty i czerwonego wina oraz codzienne szczotkowanie zębów pastą do zębów przed zastosowaniem płynu lub w przypadku protez, czyszczenie ich środkiem do czyszczenia protez. Jednakże w pewnych przypadkach, aby całkowicie usunąć plamy może być konieczne profesjonalne polerowanie zębów. Niedokładnie oczyszczone przebarwione wypełnienia o nierównych brzegach lub szorstkiej powierzchni mogą wymagać wymiany. W sytuacji, gdy szczotkowanie zębów nie jest możliwe, jak na przykład w urazach twarzoczaszki leczonych z wykorzystaniem wyciągów międzyszczękowych lub stosowaniu aparatów ortodontycznych, również może być wymagane usunięcie kamienia nazębnego i polerowanie zębów. W przypadku wystąpienia złuszczania się błony śluzowej jamy ustnej, należy rozcieńczyć płyn taką samą ilością wody i wymieszać, co często pozwala na dalsze jego stosowanie. Chlorheksydyna jest niezgodna z substancjami anionowymi, które są między innymi składnikami past do zębów, dlatego przed zastosowaniem leku po umyciu zębów należy dokładnie wypłukać jamę ustną lub też zastosować preparat o innej porze dnia. Lek zawiera 500 mg glicerolu w każdej dawce (10 ml). Preparat może powodować ból głowy, zaburzenia żołądkowe i biegunkę. Lek zawiera 1,05 mg sorbitolu w każdej dawce (10 ml). Ponadto preparat zawiera substancję zapachową z limonenem, linalolem, eugenolem i cytronellolem - mogą one powodować reakcje alergiczne. Oprócz reakcji alergicznej u pacjentów uczulonych, może wystąpić reakcja alergiczna u pacjentów dotychczas nie uczulonych.

Reklama

Corsodyl - ciąża

Lek do użytku zewnętrznego. Nie zaleca się specjalnych środków ostrożności.

Reklama

Corsodyl - efekty uboczne

Bardzo często: obłożony język. Często: suchość i uczucie pieczenia w jamie ustnej, brak smaku/zaburzenie smaku, ból języka, zaburzenia czucia (parestezje)/niedoczulica w obrębie jamy ustnej. Dane po wprowadzeniu leku do obrotu. Moga wystąpić: przebarwienie zębów i języka, podrażnienie jamy ustnej, złuszczanie się i (lub) obrzęk błony śluzowej jamy ustnej obrzęk ślinianek przyusznych; nadwrażliwość i reakcje anafilaktyczne.

Corsodyl - interakcje

Chlorheksydyna jest niezgodna z substancjami anionowymi takimi jak np. laurylosiarczan sodu.

Corsodyl - dawkowanie

Dorośli. Płukać jamę ustną 10 ml płynu 2 razy na dobę przez 1 minutę. Przed zabiegiem stomatologicznym: płukać jamę ustną 10 ml płynu przez 1 minutę. Bezpośrednio po umyciu zębów nie należy stosować płynu. Leczenie zapalenia dziąseł: zaleca się kurację trwającą około 1-go miesiąca. W przypadku aft oraz drożdżakowego zakażenia jamy ustnej leczenie należy kontynuować przez 48 h od uzyskania klinicznych objawów wyleczenia. W leczeniu zapalenia jamy ustnej wywołanym przez protezy zębowe należy po umyciu protez 2 razy dziennie moczyć je w płynie przez 15 minut. Płynu nie należy stosować dłużej niż 4 tyg., chyba, że lekarz zaleci inaczej. Brak jest specjalnych zaleceń dotyczących dawkowania u pacjentów w podeszłym wieku i dzieci w wieku powyżej 12 lat; zazwyczaj stosowana dawka dla dorosłych jest odpowiednia o ile inaczej nie zaleci lekarz dentysta. Nie należy stosować leku u dzieci w wieku poniżej 12 lat bez zalecenia lekarza.

Corsodyl - uwagi

Nie zgłoszono i nie jest znany wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Daktarin - oral
Sebidin

Reklama

Czy możliwe jest odzyskanie słuchu? 🦻
Sprawdź!