Cynacholin

Reklama

Działanie

Preparat przeznaczony jest do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach i jego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Wyciąg z liści karczocha stymuluje wydzielanie i przepływ żółci oraz wywiera działanie na gospodarkę lipidową.

Wskazania

Preparat stosowany tradycyjnie w niestrawności objawiającej się wzdęciami i uczuciem pełności w jamie brzusznej.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu. Uczulenie na karczochy lub inne rośliny z rodziny astrowatych (dawniej złożonych), np. arnikę, rumianek, jeżówkę. Nie stosować w zapaleniu dróg żółciowych, w przypadku kamieni żółciowych i innych schorzeń dróg żółciowych oraz przy zapaleniu wątroby.

Środki ostrożności

Lek szkodliwy dla osób z chorobą alkoholową. Należy wziąć pod uwagę zawartość etanolu stosując preparat u kobiet w ciąży i karmiących oraz w grupach zwiększonego ryzyka (z chorobami wątroby i w padaczce). Dawka jednorazowa leku (2,5 ml) zawiera ok. 0,9 g etanolu, co stanowi odpowiednik ok. 9 ml wina i ok. 22 ml piwa. Nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 12 lat.

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie ciąży i karmienia piersią.

Działania niepożądane

Częstość nieznana: łagodne zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (np. biegunka, bóle skurczowe brzucha, zgaga) i reakcje alergiczne.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież powyżej 12 lat: w niestrawności przyjmować doustnie 2 - 3 razy dziennie po 2,5 ml leku rozcieńczonego niewielką ilością płynu, najlepiej wody. Dzieci poniżej 12 lat: nie zaleca się stosowania. Jeśli podczas stosowania preparatu objawy utrzymują się dłużej niż 14 dni, należy się skonsultować z lekarzem.

Reklama

Uwagi

Ze względu na zawartość alkoholu, preparat może osłabiać zdolność kierowania pojazdami mechanicznym, obsługę maszyn oraz sprawność psychoruchową.

Pharmindex