Dafnegin

Spis treści

Dafnegin - Skład

1 globulka dopochwowa zawiera 100 mg cyklopiroksu z olaminą. 1 g kremu dopochwowego zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą. Ponadto krem zawiera alkohol (cetylowy i stearylowy), globulki zawierają kwas benzoesowy.

Dafnegin - Działanie

Chemioterapeutyk o szerokim zakresie działania przeciwgrzybiczego. Hamuje wzrost większości grzybów patogennych, w tym <I>Candida albicans</I> i dermatofitów, a także niektórych bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych. Cyklopiroks z olaminą podany dopochwowo wchłania się w bardzo niewielkim stopniu do krwiobiegu i praktycznie nie wykazuje działania ogólnego.

Reklama

Dafnegin - Wskazania

Leczenie zakażeń pochwy i sromu oraz skóry okolicy odbytu wywołane przez grzyby z rodzaju <i>Candida spp.</i>

Dafnegin - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na ktorąkolwiek substancję pomocniczą.

Dafnegin - Ostrzeżenia

Zalecane jest badanie (i jeśli to konieczne, leczenie) partnera seksualnego w celu zapobiegania nawrotom choroby. Po podaniu miejscowym i dopochwowym, substancja czynna wchłaniana jest do ustroju w znikomym stopniu. Stosowanie preparatu, zwłaszcza długotrwałe, może wywołać reakcję uczuleniową. W takim przypadku należy przerwać leczenie i zastosować odpowiednie środki terapeutyczne. W czasie leczenia pacjentki nie powinny współżyć seksualnie. Krem zawiera alkohol cetylowy i alkohol stearylowy (składniki podłoża) - należy wziąć to pod uwagę w przypadku stwierdzonej nadwrażliwości na te substancje.

Dafnegin - Ciąża

Lek można podawać kobietom w ciąży w przypadkach, gdy korzyści dla matki są większe niż możliwe zagrożenie dla płodu. W okresie karmienia piersią lek może być stosowany jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności oraz pod ścisłą kontrolą lekarza.

Dafnegin - Efekty uboczne

Rzadko: świąd i łagodne pieczenie (objawy mogą również wskazywać na wystąpienie reakcji nadwrażliwości), kontaktowe zapalenie skóry (stan zapalny skóry).

Dafnegin - Dawkowanie

Dopochwowo. Globulki: 1 globulka raz na dobę (najlepiej wieczorem), zazwyczaj przez 3-6 dni. Krem: 5 g (zawartość aplikatora) raz na dobę wieczorem przez 6 kolejnych dni (maksymalnie 14 dni), nakładając krem profilaktycznie także na skórę okolicy anogenitalnej. Leczenie należy zakończyć przed menstruacją. W przypadku pominięcia dawki pacjentka powinna zastosować zapomnianą dawkę jak najszybciej z wyjątkiem sytuacji, gdy zbliża się pora zastosowania kolejnej dawki. Nie należy stosować dwóch dawek jednocześnie lub w krótkim odstępie czasu, ponieważ nie zwiększa to skuteczności leczenia. Nie ustalono skuteczności i bezpieczeństwa stosowania preparatu u dzieci.

Dafnegin - Uwagi

Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex
<-- popup -->