Dla Ciebie, na zdrowie!

Debretin

Spis treści

Reklama

Debretin - skład

1 tabl. powl. zawiera 100 mg maleinianu trimebutyny.

Reklama

Debretin - działanie

Preparat działający w przewodzie pokarmowym na motorykę jelit. Trimebutyna jest agonistą obwodowych receptorów enkefalinergicznych: µ, δ, κ. Działanie zależne jest od stanu czynnościowego przewodu pokarmowego. Pobudza motorykę przewodu pokarmowego łącząc się z obwodowymi receptorami µ i δ, lub działa hamująco w połączeniu z receptorami κ. Lek wywiera wpływ prokinetyczny w atonii i w hipomotoryce oraz hamuje napięcie ścian jelita i działa antymotorycznie i spazmolitycznie. Maksymalne stężenie we krwi występuje po 1-2 h. Lek wydalany jest głównie z moczem.

Reklama

Debretin - wskazania

Zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego określane jako zespół jelita drażliwego lub zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego - bóle brzucha, stany skurczowe jelit, biegunki lub zaparcia.

Reklama

Debretin - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Reklama

Debretin - ciąża

Leku nie należy podawać kobietom w I trymestrze ciąży. W II i III trymestrze ciąży można stosować jedynie w przypadkach zdecydowanej konieczności. W czasie karmienia piersią stosowanie leku nie jest przeciwwskazane.

Reklama

Debretin - efekty uboczne

Rzadko: skórne reakcje alergiczne, zmęczenie, nudności.

Reklama

Debretin - interakcje

Jednoczesne podawanie trimebutyny z zotepiną może nasilać działanie przeciwcholinergiczne. Opisano synergizm działania trimebutyny w połączeniu z ryzatryptanem w leczeniu napadów migrenowych bólów głowy.

Debretin - dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 1 tabl. 3 razy na dobę. W wyjątkowych przypadkach dawkę można zwiększyć do 6 tabl. na dobę w dawkach podzielonych. Tabletkę należy połknąć w całości, popijając szklanką wody.

Debretin - uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Lek Debridat – skład, dawkowanie. Jak podawać?
Duspatalin
Tribux
Ircolon

Reklama

Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!