Dentosept A

Reklama

Działanie

Preparat złożony, roślinny przeznaczony do stosowania w stanach zapalnych jamy ustnej. Skuteczność preparatu oparta jest wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Zawarte w preparacie surowce roślinne działają w szerokim zakresie objawów: przeciwzapalnie, odkażająco, przeciwbakteryjnie i ściągająco. Benzokaina działa znieczulająco.

Wskazania

Preparat stosowany tradycyjnie w stanach zapalnych jamy ustnej i dziąseł, aftach, odleżynach jamy ustnej (po protezach zębowych), pomocniczo w paradontozie.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne oraz arnikę, rumianek lub inne rośliny z rodziny astrowatych (Asteraceae - dawniej złożonych Compositae), miętę, korę dębu, liść szałwii, kłącze tataraku, tymianek, lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Zawartość etanolu należy wziąć pod uwagę stosując preparat u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Brak danych na temat bezpieczeństwa stosowania u dzieci.

Ciąża i laktacja

Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania leku podczas ciąży i karmienia piersią, dlatego nie zaleca się stosowania.

Działania niepożądane

Częstość nieznana: przebarwienia zębów i śluzówki jamy ustnej przemijające po umyciu zębów; przemijające, krótkotrwałe pieczenie błony śluzowej występujące bezpośrednio po zastosowaniu; reakcje nadwrażliwości u osób uczulonych na benzokainę, methemoglobinemia.

Dawkowanie

Zewnętrznie, na śluzówkę jamy ustnej. Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat: jeżeli lekarz nie zaleci inaczej w przypadku opakowania bez aplikatora smarować miejsca zmienione chorobowo w jamie ustnej za pomocą patyczka higienicznego do 3 razy na dobę; w przypadku opakowania z aplikatorem aplikować jedną dawkę na miejsce zmienione chorobowo w jamie ustnej. Maksymalnie, jednorazowo można zastosować do 5 dawek preparatu na różne miejsca zmienione chorobowo w jamie ustnej do 3 razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa to 15 dawek. Odległość aplikatora od miejsca aplikacji powinna mieścić się w przedziale od około 1 cm do około 5 cm. Bezpośrednio po zastosowaniu leku nie płukać jamy ustnej. Preparat stosować przez 7 dni, w przypadku gdy objawy nasilają się lub nie ustępują, należy skonsultować się z lekarzem. Lek może być stosowany do ustąpienia objawów. Ze względu na zawartość benzokainy i etanolu, preparatu nie należy stosować leku u dzieci w wieku poniżej 12 lat, chyba, że lekarz zadecyduje inaczej.

Reklama

Uwagi

Nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych bezpośrednio po zastosowaniu preparatu (alkohol może być wykrywany przez przyrządy do pomiaru alkoholu w wydychanym powietrzu). Należy zachować co najmniej półgodzinną przerwę

Pharmindex