Dla Ciebie, na zdrowie!

Desmoxan

Spis treści

Reklama

Desmoxan - skład

1 kaps. zawiera 1,5 mg cytyzyny.

Reklama

Desmoxan - działanie

Cytyzyna to alkaloid (występujący m.in. w nasionach złotokapu), wywierający działanie na receptory N-cholinergiczne (nikotynowe). Cytyzyna pobudza, a następnie poraża zwoje wegetatywne układu nerwowego oraz powoduje na zasadzie odruchu stymulację oddychania; powoduje też wydzielanie adrenaliny z części rdzeniowej nadnercza i wzrost ciśnienia krwi. Działanie cytyzyny jest podobne do nikotyny. Cytyzyna ze względu na podobny mechanizm działania, stopniowo wypiera nikotynę, konkurując z nią o te same receptory. Pozwala to na uzyskanie stopniowego zmniejszenia zależności organizmu od nikotyny i odzwyczajenie od palenia tytoniu bez objawów abstynencji. Po podaniu doustnym cytyzyna szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Średnie maksymalne stężenie w osoczu osiągane jest po średnio 0,92 h. Lek jest w niewielkim stopniu metabolizowany. 64% podanej dawki ulega wydaleniu w postaci niezmienionej z moczem w ciągu 24 h. Średni T0,5 w fazie eliminacji wynosi ok. 4 h. Średni czas przebywania leku w organizmie wynosi ok. 6 h.

Reklama

Desmoxan - wskazania

Leczenie uzależnienia od nikotyny. Stosowanie preparatu pozwala na uzyskanie stopniowego zmniejszenia zależności organizmu od nikotyny i odzwyczajenie od palenia tytoniu bez objawów odstawienia nikotyny. Końcowym celem stosowania leku jest trwałe zaprzestanie używania produktów zawierających nikotynę.

Reklama

Desmoxan - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Niestabilna dławica piersiowa. Klinicznie istotne zaburzenia rytmu serca. Niedawno przebyty zawał mięśnia sercowego lub udar mózgu. Ciąża i okres karmienia piersią.

Reklama

Desmoxan - ostrzeżenia

Przyjmowanie leku i jednoczesna kontynuacja palenia tytoniu może doprowadzić do nasilenia działań niepożądanych nikotyny. U pacjentów z chorobą niedokrwienną serca, niewydolnością serca, ze schorzeniami naczyń mózgowych, zaburzeniem drożności tętnic, nadciśnieniem tętniczym, guzem chromochłonnym nadnerczy, chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, chorobą refluksową przełyku, nadczynnością tarczycy, cukrzycą, niektórymi postaciami schizofrenii, niewydolnością nerek i wątroby, przed zastosowaniem leku należy starannie ocenić stosunek korzyści do ryzyka. Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania leku u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat oraz u pacjentów powyżej 65 lat nie zostały ustalone.

Reklama

Desmoxan - ciąża

Preparat jest przeciwwskazany do stosowania w okresie ciąży i podczas karmienia piersią.

Reklama

Desmoxan - efekty uboczne

Mogą wystąpić: męczliwość (7%), złe samopoczucie (1%), zmęczenie (<1%), łzawienie (<1%), zmiana apetytu (głównie zwiększenie 47%), przyrost masy ciała (21%), bóle głowy (<1%-17%), zawroty głowy (2-4%), uczucie ciężkości głowy(<1%), rozdrażnienie (36%), zaburzenia snu (bezsenność, senność, ospałość, dziwne sny, koszmary - 1%-21%), zmiany nastroju (15%), lęk (11%), trudności w koncentracji (1%-6%), osłabienie popędu płciowego (<1%), przyspieszenie akcji serca (<1%-14%), zwolnienie akcji serca (1%), zwyżki ciśnienia tętniczego (7%), duszność (<1%), wzmożone odkrztuszanie (<1%), suchość w jamie ustnej (35%), bóle brzucha (głównie w nadbrzuszu) (0-20%), nudności (1%-11,5%), wymioty (<1%-4%), zmiany smaku (1%-4%), zaparcie (<1%-8%), biegunka (2%), wzdęcia (1%), pieczenie języka (1%), zgaga (<1%-2%), nadmierne ślinienie (<1%), bóle mięśniowe (<1%-10%), wysypka (2%), wzmożona potliwość (<1%), zmniejszenie elastyczności skóry (<1%), zwiększenie aktywności aminotransferaz (<1%).

Desmoxan - interakcje

Podczas jednoczesnego stosowania cytyzyny z lekami przeciwgruźliczymi (PASA, streptomycyna) występuje zmniejszone działanie analeptyczne cytyzyny. Nie ma danych klinicznych dotyczących interakcji preparatu z innymi lekami.

Desmoxan - dawkowanie

Doustnie. Dorośli: od 1. do 3. dnia należy przyjmować 1 kaps. co 2 h (6 kaps. na dobę); od 4. do 12. dnia należy przyjmować 1 kaps. co 2,5 h (5 kaps. na dobę); od 13. do 16. dnia należy przyjmować 1 kaps. co 3 h (4 kaps. na dobę); od 17. do 20. dnia należy przyjmować 1 kaps. co 5 h (3 kaps. na dobę); od 21. do 25. dnia należy przyjmować 1-2 kaps. na dobę. Czas leczenia to 25 dni. Jedno opakowanie preparatu wystarcza na pełną terapię. Od pierwszego dnia leczenia należy stopniowo zmniejszać liczbę wypalanych papierosów. Osoba paląca powinna całkowicie zrezygnować z palenia, najpóźniej 5. dnia po rozpoczęciu leczenia. Osoba, która zrezygnowała z palenia, w żadnym przypadku nie może pozwolić sobie na zapalenie nawet jednego papierosa. Od tego zależy trwałość uzyskanego wyniku leczenia. Jeżeli rezultat terapii jest niezadowalający, należy przerwać leczenie i po upływie 2 -3 mies. rozpocząć leczenie ponownie. Preparat należy przyjmować popijając odpowiednią ilością wody.

Desmoxan - uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Tabex

Reklama

Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!