Dla Ciebie, na zdrowie!

Dettol Med

Spis treści

Reklama

Dettol Med - skład

1 ml roztworu zawiera 2 mg chlorku benzalkoniowego. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Reklama

Dettol Med - działanie

Preparat o działaniu antyseptycznym. Chlorek benzalkoniowy to czwartorzędowy związek amoniowy, w małych stężeniach (0,1-0,2%) działa bakteriobójczo na wiele bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych. Działa bakteriobójczo podczas 1-minutowego kontaktu na: Staphylococcus aureus w tym MRSA, Corynebacterium xerosis, Staphylococcus epidermidis, Proteus vulgaris, Streptococcus pyogenes, Enterococcus faecalis (wankomycynooporny) oraz podczas 5-minutowego kontaktu na Pseudomonas aeruginosa. Chlorek benzalkoniowy wchłania się przez skórę tylko w niewielkich ilościach.

Reklama

Dettol Med - wskazania

Odkażanie niewielkich ran.

Reklama

Dettol Med - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na chlorek benzalkoniowy lub pozostałe składniki preparatu. Nie stosować u dzieci do 1. rż.

Reklama

Dettol Med - ostrzeżenia

Preparatu nie stosować w celu przyspieszenia gojenia się ran. Preparatu nie stosować wokół oczu, w okolicy narządów płciowych, uszu lub ust oraz na duże powierzchnie skóry (przekraczające 5% całkowitej powierzchni ciała). Preparat zawiera glikol propylenowy, który może powodować podrażnienie skóry. Chlorek benzalkoniowy może ulec dezaktywacji w przypadku jednoczesnego zastosowania z mydłem lub innymi substancjami powierzchniowo czynnymi.

Reklama

Dettol Med - ciąża

Brak danych dotyczących stosowania chlorku benzalkoniowego w ciąży. Nie przewiduje się, aby zastosowanie preparatu do przemywania ran, w ciąży i podczas karmienia piersią mogło wiązać się z jego szkodliwym działaniem, ponieważ przenika ona przez skórę w minimalnych ilościach. Aby uniknąć spożycia preparatu przez karmione piersią dziecko, nie zaleca się stosowania preparatu podczas karmienia piersią.

Reklama

Dettol Med - efekty uboczne

Bardzo rzadko: dystrofia skóry, zapalenie skóry obwodowych części kończyn, zaostrzenie wyprysku, kontaktowe zapalenie skóry, łysienie, wysypka; objawy przedmiotowe i podmiotowe, świadczące o występowaniu ogólnoustrojowych odczynów alergicznych, w tym wysypki grudkowej, świądu lub wysypki, reakcje miejscowe, w tym rozejście się brzegów rany w miejscu nałożenia preparatu, podrażnienie skóry, pieczenie skóry, rumień, przebarwienie skóry lub złuszczanie naskórka.

Dettol Med - interakcje

Nie zaleca się stosowania preparatu z innymi lekami (brak badań).

Dettol Med - dawkowanie

Miejscowo, na skórę. Dorośli, młodzież, dzieci >6 lat: 1-2 rozpylenia na ranę. Dzieci 1-6 lat: 1 rozpylenie na każde zranienie, można stosować maksymalnie na 4 rany jednocześnie. Preparat stosować na świeże niewielkie rany, rozpylać tak aby pokryć całą ranę. Roztwór pozostawić na 5 min, a w razie potrzeby nadmiar usunąć za pomocą chusteczki lub wacika. Preparat stosować doraźnie, raz na dobę, maksymalnie przez 3-5 dni.

Dettol Med - uwagi


Podobne leki
Octenisept – dawkowanie i działanie. Co to jest?
Linoseptic
Maxiseptic
Oktaseptal

Reklama

Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!