Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Diclofenacum Fastum

Spis treści

Reklama

Diclofenacum Fastum - skład

1 g żelu zawiera 10 mg diklofenaku sodowego. Preparat zawiera glikol propylenowy oraz kompozycję zapachową zawierającą aldehyd amylocynamonowy, kumarynę, d-limonen i aldehyd heksylocynamonowy.

Reklama

Diclofenacum Fastum - działanie

Lek z grupy NLPZ (pochodna kwasu aminofenylooctowego) do stosowania miejscowego na skórę o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Mechanizm działania polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn. Wodno-alkoholowe podłoże zapewnia preparatowi działanie kojące i chłodzące. Po zastosowaniu miejscowym diklofenak przenika przez skórę do tkanki podskórnej, błony maziowej i płynu maziowego. Maksymalne stężenie diklofenaku we krwi po podaniu miejscowym jest około 100 razy mniejsze niż po podaniu doustnym. Opatrunek okluzyjny stosowany przez 10 h trzykrotnie zwiększa ilość diklofenaku wchłanianego do krwiobiegu. Lek wiąże się z białkami osocza w 99,7% (z czego w 99,4% z albuminą). Diklofenak i jego metabolity wydalane są głównie w moczu.

Reklama

Diclofenacum Fastum - wskazania

Młodzież >14 lat, do krótkotrwałego stosowania w: miejscowym, objawowym leczeniu bólu w ostrych nadwyrężeniach, skręceniach albo stłuczeniach wywołanych tępymi urazami. Dorośli. Miejscowe, objawowe leczenie bólu oraz innych objawów stanu zapalnego w: urazach ścięgien, więzadeł, mięśni i stawów, np. z powodu skręcenia, nadwyrężenia i stłuczenia; ograniczonych postaciach stanów zapalnych tkanek miękkich; w łagodnej postaci choroby zwyrodnieniowej stawów.

Reklama

Diclofenacum Fastum - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nadwrażliwość na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne i kwas acetylosalicylowy. Trzeci trymestr ciąży. Dzieci i młodzież poniżej 14 lat. Pacjenci, u których napady astmy, pokrzywka, czy ostre zapalenie błony śluzowej nosa są wywoływane przez kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NPLZ).

Reklama

Diclofenacum Fastum - ostrzeżenia

Lek należy stosować tylko na nieuszkodzoną, niezainfekowaną powierzchnię skóry, nie stosować na zranienia i otwarte rany. W przypadku miejscowego stosowania leku na duże powierzchnie skóry lub podczas stosowania długotrwałego nie można wykluczyć możliwości wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych. Należy unikać kontaktu żelu z oczami i błonami śluzowymi, nigdy nie należy stosować doustnie. Należy przerwać leczenie, jeśli po zastosowaniu leku pojawi się wysypka. Preparat może być stosowany z nieokluzyjnymi opatrunkami, ale nie należy stosować go z nieprzepuszczającymi powietrza opatrunkami okluzyjnymi. Ostrożnie stosować u pacjentów z czynną lub w wywiadzie chorobą wrzodową. W pojedynczych przypadkach u pacjentów, u których stwierdzono czynną lub w wywiadzie chorobę wrzodową istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego. Diklofenak i inne NLPZ mogą przyspieszać skurcz oskrzeli, jeśli podawany jest pacjentom, u których występuje lub występowała w wywiadzie astma oskrzelowa. Podczas leczenia i 2 tyg. po zakończeniu leczenia, należy unikać bezpośredniego światła słonecznego (również solarium). Preparat zawiera glikol propylenowy, który może powodować podrażnienie skóry. Zawarty w preparacie aromat o składzie: aldehyd amylocynamonowy, kumaryna, d-limonen i aldehyd heksylocynamonowy mogą powodować reakcje alergiczne.

Reklama

Diclofenacum Fastum - ciąża

Podczas I i II trymestru ciąży nie należy stosować diklofenaku, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. Jeśli diklofenak jest stosowany przez kobiety planujące ciążę lub w I i II trymestrze ciąży należy stosować dawkę możliwie najmniejszą, a okres leczenia jak najkrótszy. Stosowanie diklofenaku jest przeciwwskazane w III trymestrze ciąży. W III trymestrze ciąży wszystkie inhibitory syntezy prostaglandyn mogą narazić płód na: działanie toksyczne na układ krążenia i oddechowy (z powodu przedwczesnego zamknięcia przewodu tętniczego i nadciśnienie płucnego), zaburzenia czynności nerek - co może prowadzić do niewydolności nerek z małowodziem; matkę i noworodka, pod koniec ciąży, na: możliwe wydłużenie czasu krwawienia, hamowanie agregacji płytek, która może wystąpić nawet podczas stosowania bardzo małych dawek, zahamowanie skurczów macicy skutkujące opóźnionym lub przedłużonym porodem. Z powodu braku kontrolowanych badań dotyczących kobiet karmiących piersią, stosowanie leku przez kobiety w okresie laktacji może odbywać się jedynie za zgodą lekarza. W przypadku uzasadnionej konieczności stosowania w okresie laktacji, nie należy stosować leku na piersi karmiących kobiet ani na duże powierzchnie skóry lub długotrwale.

Reklama

Diclofenacum Fastum - efekty uboczne

Często: wysypka, wyprysk, rumień, zapalenie skóry (w tym kontaktowe zapalenie skóry). Rzadko: pęcherzykowe zapalenie skóry. Bardzo rzadko: wysypka grudkowata, nadwrażliwość, obrzęk naczynioruchowy, astma, nadwrażliwość na światło (pacjentów należy ostrzec, aby unikali nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne, celem zmniejszenia częstości występowania nadwrażliwości). Częstość nieznana: uczucie pieczenia w miejscu zastosowania leku, suchość skóry.

Diclofenacum Fastum - interakcje

Po podaniu na skórę, ilość diklofenaku, która ulega wchłonięciu do krążenia ogólnego jest nieznaczna. Z tego powodu prawdopodobieństwo wystąpienia interakcji z innymi lekami jest niskie.

Diclofenacum Fastum - dawkowanie

Miejscowo, na suchą skórę. Dorośli i młodzież powyżej 14 lat: 3-4 razy na dobę, delikatnie wetrzeć w chorobowo zmienione miejsce. Ilość użytego żelu należy dostosować do rozmiarów tego miejsca, np. ilość 2 do 4 g (4 do 8 cm) preparatu jest wystarczająca do posmarowania powierzchni około 400 do 800 cm2. Po zastosowaniu leku należy umyć ręce, o ile leczenie ich nie dotyczy. Maksymalna dawka dobowa wynosi 16 g żelu (160 mg diklofenaku sodowego). Lek może być stosowany z nieokluzyjnymi opatrunkami, ale nie należy stosować go z nieprzepuszczającymi powietrza opatrunkami okluzyjnymi. Czas stosowania zależy od wskazań i od reakcji na leczenie. W leczeniu bólu towarzyszącemu chorobie zwyrodnieniowej stawów lek może być stosowany 7 dni, do ustąpienia bólu (aby umożliwić regenerację uszkodzonego stawu). Żel może być stosowany do 14 dni tylko pod kontrolą farmaceuty. W przypadku stosowania leku bez konsultacji z lekarzem, nie należy stosować go dłużej niż przez 14 dni. W przypadku braku skuteczności leczenia lub z chwilą nasilenia objawów chorobowych zaleca się kontrolę lekarską po 7 dniach stosowania żelu. U młodzieży w wieku 14 lat i powyżej, jeżeli w łagodzeniu bólu użycie żelu wymaga dłuższego niż 7 dni czasu stosowania lub jeśli objawy uległy pogorszeniu, należy skontaktować się z lekarzem.

Diclofenacum Fastum - uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn po podaniu miejscowym na skórę.


Podobne leki
Aleve
Dicloratio gel
Dolgit
Elmetacin

Reklama

Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!