ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Dicloratio gel

Spis treści

Reklama

Dicloratio gel - skład

1 g żelu zawiera 10 mg diklofenaku sodowego.

Reklama

Dicloratio gel - działanie

Niesteroidowy lek przeciwzapalny o silnym działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. Mechanizm działania polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn. W zapaleniach pochodzenia urazowego lub reumatycznego lek łagodzi ból, zmniejsza obrzęk i skraca czas powrotu do stanu normalnego funkcjonowania. Działa również kojąco i chłodząco. Wchłania się powoli i niecałkowicie. Maksymalne stężenie we krwi występuje po 6-9 h. Po wchłonięciu w 99% wiąże się z białkami osocza. T0,5 wynosi około 9 h. Stosowanie diklofenaku w żelu prowadzi do wystąpienia większego stężenia diklofenaku w mazi stawowej niż można by tego oczekiwać w czysto układowej dystrybucji zaabsorbowanej substancji czynnej.

Reklama

Dicloratio gel - wskazania

Leczenie miejscowe w pourazowych stanach zapalnych ścięgien więzadeł, mięśni, stawów (powstałych wskutek skręceń, nadwyrężeń lub stłuczeń); w ograniczonych stanach zapalnych tkanek miękkich (zapalenie ścięgien, pochewek ścięgien, kaletek maziowych) oraz w ograniczonych i łagodnych postaciach zapalenia stawów.

Reklama

Dicloratio gel - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na diklofenak, pozostałe składniki preparatu, kwas acetylosalicylowy lub inne leki z grupy NLPZ.

Reklama

Dicloratio gel - ostrzeżenia

Ostrożnie stosować u chorych z czynną chorobą wrzodową żołądka i(lub) dwunastnicy, ciężką niewydolnością wątroby lub nerek, szczególnie w razie konieczności długotrwałego stosowania. Bez konsultacji z lekarzem, nie stosować dłużej niż 14 dni w nadwyrężeniach i reumatyzmie tkanki miękkiej lub przez 21 dni w przypadku bólu związanego z zapaleniem stawów. Nie zalecany dla dzieci poniżej 12 rż.

Reklama

Dicloratio gel - ciąża

Nie stosować w ciąży. Nie zaleca się stosowania w okresie karmienia piersią, w przypadku bezwzględnej konieczności nie należy stosować preparatu na piersi i duże powierzchnie skóry, lub długotrwale.

Reklama

Dicloratio gel - efekty uboczne

Często: wysypka, wyprysk, rumień, zapalenie skóry (w tym kontaktowe zapalenie skóry). Rzadko: pęcherzykowe zapalenie skóry. Bardzo rzadko: wysypka grudkowata, nadwrażliwość, obrzęk naczynioruchowy, astma, reakcje nadwrażliwości na światło.

Dicloratio gel - dawkowanie

Zewnętrznie. Stosować 2-4 g żelu 3-4 razy na dobę. Nałożyć cienką warstwę żelu na bolące miejsca, pozostawić do wchłonięcia; nie wcierać.

Dicloratio gel - uwagi

Stosować wyłącznie na nieuszkodzoną powierzchnie skóry. Należy unikać kontaktu żelu z błonami śluzowymi i oczami. Preparatu nie należy stosować pod opatrunkiem okluzyjnym.


Podobne leki
Aleve
Dolgit
Elmetacin
Felogel

Reklama

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!