Znajdź lek

Źródło

Dicopeg junior

Działanie

Wyrób medyczny o osmotycznym działaniu przeczyszczającym, który w sposób naturalny reguluje pracę jelit. Nie jest wchłaniany i nie ulega fermentacji w jelitach. Nie podrażnia błony śluzowej. Jest wydalany z kałem w niezmienionej formie. Dzięki właściwościom hydrofilowym makrogol zmiękcza stolec ułatwiając wypróżnienie, nie powodując skurczów, bólów brzucha ani nagłego parcia. Skuteczność wyrobu nie zmniejsza się z upływem czasu.

Wskazania

Przewlekłe zaparcia oraz sporadyczne zaburzenia pracy jelit u dzieci od 6 mż.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na makrogol. Dzieci <6. mż. Perforacja i (lub) niedrożność układu pokarmowego. Zmiany chorobowe układu pokarmowego lub wydalniczego. Choroby zapalne jelit (takie jak choroba Leśniewskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, ostre rozdęcie okrężnicy).

Działania niepożądane

W początkowym okresie terapii mogą wystąpić zaburzenia układu pokarmowego (ból brzucha, burczenie w brzuchu, biegunka, nietrzymanie kału, nudności, lekkie wymioty, wzdęcia, wiatry, stany zapalne i podrażnienie okolic odbytu), które zazwyczaj ustępują w dalszym okresie terapii lub po zmniejszeniu dawki. Jeśli dolegliwości utrzymują się, należy przerwać leczenie i skonsultować się z lekarzem. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić reakcje alergiczne (wysypka skórna, pokrzywka, świąd, duszności). Należy wtedy przerwać leczenie i skonsultować się z lekarzem.

Interakcje

Nie stwierdzono interakcji preparatu z żadnymi lekami, wyrobami medycznymi i suplementami diety, ale zaleca się jego przyjmowanie w odstępie co najmniej 2 h od momentu ich zażycia, ponieważ właściwości osmotyczne makrogolu i wywołany tym przyspieszony pasaż jelitowy mogą w niekorzystny sposób wpłynąć na skuteczność ich działania. W przypadku stosowania innych preparatów, przed zażyciem Dicopegu Junior należy skonsultować się z lekarzem.

Dawkowanie

Doustnie. Dzieci od 6. mż. do 2 lat (o mc. do 12 kg): 1-2 saszetki na dobę lub 0,8 g proszku/kg mc. na dobę. Dzieci od 2. do 11. rż. (o mc. 12-20 kg): 2-4 saszetki na dobę lub 1 g proszku/kg mc. na dobę. Dzieci powyżej 11. rż. (o mc. >20 kg): 2-6 saszetek na dobę lub 10-30 g proszku na dobę. Dawkę można zwiększyć lub zmniejszyć w zależności od indywidualnej reakcji pacjenta na leczenie. Zaleca się w tym celu skonsultować z lekarzem. Przed podawaniem preparatu małym dzieciom należy zawsze skonsultować się z lekarzem. Zazwyczaj największa potrzebna dawka dzienna nie przekracza 6 saszetek lub 30 g proszku. Podczas stosowania preparatu należy przestrzegać odpowiedniej diety, uwzględniającej spożywanie doustnego płynu nawadniającego (DPN), który pozwoli uniknąć odwodnienia. Nie stosować preparatu dłużej niż 30 dni. Jeśli zaparcia nie ustąpiły należy skontaktować się z lekarzem. Sposób podania. Zaleca się zażywać preparat w długich odstępach czasu od posiłków. Saszetki. Należy rozpuścić zawartość saszetki w 1/2 szklanki wody (62,5 ml) i wypić sporządzony roztwór. Dawkę dzienną można zażywać w kilku podaniach. Można rozpuścić wszystkie saszetki przewidziane na dany dzień w odpowiedniej ilości wody i wstawić roztwór w zamkniętym pojemniku do lodówki na okres nie dłuższy niż 24 h. Proszek. Dozownikiem, na którym zaznaczone są dawki: 0,5 g (pierwsza kreska), 1 g (druga kreska), 2 g (pełna miarka) odmierzamy zalecaną dzienną dawkę preparatu. Pełny dozownik (2 g) należy rozpuścić w ok. 1/4 szklanki wody (25 ml) i wypić sporządzony roztwór. Dawkę dzienną można zażywać w kilku podaniach. Proszek rozpuszczony w odpowiedniej objętości wody może być przechowywany w lodówce maksymalnie przez 24 h.

Uwagi

Pharmindex