Digestonic

Spis treści

Digestonic - skład

1 ml (co odpowiada 0,89 g) płynu doustnego zawiera 1 ml płynnego wyciągu z ziela dziurawca (5,70 cz.), kwiatu rumianku (2,84 cz.), liści mięty pieprzowej (2,84 cz.), korzenia rzewienia (2,86 cz.), owoców róży (2,84 cz.), owoców kopru włoskiego (1,46 cz.), owoców kolendry (1,46 cz.; 1:5). 1 ml preparatu zawiera 0,31 -0,45 mg związków antranoidowych w przeliczeniu na reinę. Ekstrahent - etanol 70% (V/V). Zawartość etanolu 60-68 % (V/V).

Digestonic - Działanie

Skuteczność preparatu oparta jest wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Preparat pobudza wydzielanie soków trawiennych, działa wiatropędnie, rozkurczająco i żółciopędnie.

Reklama

Digestonic - wskazania

Preparat tradycyjnie stosowany w niestrawności.

Digestonic - Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Niedrożność i stany zapalne jelit, kamica zółciowa. Choroby w których jest przeciwskazane przyjmowanie etanolu (np. padaczka, choroba alkoholowa, choroby wątroby).

Digestonic - ostrzeżenia

Nie stosować u dzieci do 12 rż. Lek zawiera 60-68 % etanolu, jednorazowa dawka preparatu (5 ml płynu) zawiera do 2,7 g alkoholu, co odpowiada 68 ml piwa lub 28 ml wina. Szkodliwy dla osób cierpiących na alkoholizm. Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet ciężarnych lub karmiących piersią, dzieci i osób cierpiących na choroby wątroby, padaczkę.

Digestonic - ciąża

Ze względu na brak danych nie stosować w okresie ciąży i karmienia piersią. Preparat zawiera alkohol.

Digestonic - efekty uboczne

Możliwe jest wystąpienie uczulenia na swiatło (ze względu na zawartość w składzie ziela dziurawca) i reakcje alergiczne.

Digestonic - interakcje

Systematyczne przyjmowanie preparatu może powodować aktywację cytochromu P450, co może prowadzić do osłabienia działania innych leków np. środków przeciwwirusowych (indinavir), cyklosporyny, warfaryny, teofiliny, digoksyny i doustnych środków antykoncepcyjnych. Nie stosować z lekami przeciwdepresyjnymi.

Digestonic - dawkowanie

Doustnie: 3 razy dziennie po 1 łyżeczce preparatu w 1/4 szklanki wody.

Digestonic - uwagi

Z uwagi na zawartość etanolu (dawka jednorazowa 5 ml zawiera do 2,7 g etanolu) preparat wpływa na zdolność kierowania pojazdami mechanicznymi i obsługę urządzeń mechanicznych w ruchu.

Pharmindex
<-- popup -->