Źródło

Digestonic

Reklama

Działanie

Skuteczność preparatu oparta jest wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Preparat pobudza wydzielanie soków trawiennych, działa wiatropędnie, rozkurczająco i żółciopędnie.

Wskazania

Preparat tradycyjnie stosowany w niestrawności.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Niedrożność i stany zapalne jelit, kamica zółciowa. Choroby w których jest przeciwskazane przyjmowanie etanolu (np. padaczka, choroba alkoholowa, choroby wątroby).

Środki ostrożności

Nie stosować u dzieci do 12 rż. Lek zawiera 60-68 % etanolu, jednorazowa dawka preparatu (5 ml płynu) zawiera do 2,7 g alkoholu, co odpowiada 68 ml piwa lub 28 ml wina. Szkodliwy dla osób cierpiących na alkoholizm. Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet ciężarnych lub karmiących piersią, dzieci i osób cierpiących na choroby wątroby, padaczkę.

Ciąża i laktacja

Ze względu na brak danych nie stosować w okresie ciąży i karmienia piersią. Preparat zawiera alkohol.

Działania niepożądane

Możliwe jest wystąpienie uczulenia na swiatło (ze względu na zawartość w składzie ziela dziurawca) i reakcje alergiczne.

Interakcje

Systematyczne przyjmowanie preparatu może powodować aktywację cytochromu P450, co może prowadzić do osłabienia działania innych leków np. środków przeciwwirusowych (indinavir), cyklosporyny, warfaryny, teofiliny, digoksyny i doustnych środków antykoncepcyjnych. Nie stosować z lekami przeciwdepresyjnymi.

Dawkowanie

Doustnie: 3 razy dziennie po 1 łyżeczce preparatu w 1/4 szklanki wody.

Reklama

Uwagi

Z uwagi na zawartość etanolu (dawka jednorazowa 5 ml zawiera do 2,7 g etanolu) preparat wpływa na zdolność kierowania pojazdami mechanicznymi i obsługę urządzeń mechanicznych w ruchu.

Pharmindex