Dla Ciebie, na zdrowie!

Diosminex

Spis treści

Reklama

Diosminex - skład

1 tabl. powl. zawiera 500 mg zmikronizowanej diosminy. Preparat zawiera laktozę oraz lak żółcieni pomarańczowej.

Reklama

Diosminex - działanie

Lek wpływający na elastyczność naczyń - zwiększa napięcie żylne i działa ochronnie na naczynia. Zmniejsza rozszerzalność żył oraz zastój żylny. Na poziomie mikrokrążenia zmniejsza przepuszczalność włośniczek i zwiększa ich opór. Zwiększa wytrzymałość układu kapilarnego, szczególnie u pacjentów ze zwiększoną kruchością naczyń. Po podaniu doustnym diosmina wchłania się z przewodu pokarmowego jedynie po zmetabolizowaniu jej przez florę jelitową do aglikonu – diosmetyny. W postaci zarówno niezmetabolizowanej jak i zmetabolizowanej jest wydalana głównie z kałem i moczem. T0,5 w osoczu wynosi 31,5 ± 8.6 h.

Reklama

Diosminex - wskazania

Leczenie objawów związanych z przewlekłą niewydolnością krążenia żylnego u osób dorosłych: uczucie ciężkości nóg; ból nóg; nocne kurcze nóg. Leczenie objawowe w przypadku nasilenia dolegliwości związanych z żylakami odbytu u osób dorosłych.

Reklama

Diosminex - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Reklama

Diosminex - ostrzeżenia

W przypadku nasilenia dolegliwości związanych z żylakami odbytu, należy pamiętać, że terapia preparatem jest tylko objawowa i powinna być krótkotrwała; jeżeli dolegliwości nie ustępują, należy wykonać badanie proktologiczne i wybrać odpowiednią metodę leczenia. Stosowanie preparatu w leczeniu objawowym w przypadku zaostrzenia dolegliwości związanych z żylakami odbytu nie wyklucza podawania innych leków doodbytniczo. W przypadku zaburzeń krążenia żylnego w kończynach dolnych, działanie terapeutyczne leku można zwiększyć poprzez odpowiedni tryb życia (unikanie ekspozycji słonecznej, unikanie długotrwałego przebywania w pozycji stojącej, utrzymanie odpowiedniej masy ciała, noszenie specjalnych pończoch). Preparat zawiera laktozę i nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Lek zawiera żółcień pomarańczową (E110), która może powodować reakcje alergiczne.

Reklama

Diosminex - ciąża

Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie ciąży i karmienia piersią.

Reklama

Diosminex - efekty uboczne

Rzadko: zawroty głowy, ból głowy, złe samopoczucie, biegunka, niestrawność, nudności, wymioty, wysypka, świąd, pokrzywka. Częstość nieznana: bezsenność. W przypadku łagodnych działań niepożądanych dotyczących żołądka i jelit oraz zaburzeń neurowegetatywnych (np. zwiększonego niepokoju, podwyższonego tętna, zwiększonej potliwości, lękliwości) nie jest wymagane odstawienie leku.

Diosminex - interakcje

W badaniach na niewielkiej grupie zdrowych ochotników wykazano, że diosmina zmienia profil farmakokinetyczny metronidazolu podwyższając jego maksymalne stężenie w osoczu i wydłużając czas jego eliminacji. Diosmina może także zwiększać czas eliminacji i maksymalne stężenie diklofenaku w osoczu. Diosmina może hamować agregację płytek krwi; może to zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych u pacjentów przyjmujących leki przeciwzakrzepowe.

Diosminex - dawkowanie

Doustnie. Dorośli. Leczenie objawów przewlekłej niewydolności żylnej: 2 tabl. na dobę, po jednej tabl. rano i wieczorem. Objawowe leczenie w nasileniu dolegliwości związanych z żylakami odbytu: w przypadku zaostrzenia dolegliwości związanych z żylakami odbytu dawka wynosi 6 tabl. na dobę przez pierwsze 4 dni, a następnie 4 tabl. na dobę przez kolejne 3 dni. Sposób podania. Lek należy przyjmować podczas posiłków.

Diosminex - uwagi

Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Venescin
Venolan
Venoruton
Venotrex

Reklama

Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!