} ?>

Dla Ciebie, na zdrowie!

Divascan - skład i dawkowanie. Jak długo brać?

Divascan jest lekiem przeciwmigrenowym zawierającym iprazochrom. Stosuje się go w trakcie leczenia profilaktycznego migreny z aurą lub bez aury oraz w tracie leczenia retinopatii cukrzycowej, ale tylko we wczesnym stadium.
Spis treści

Reklama

Skład leku przeciwmigrenowego Divascan

1 tabl. zawiera 2,5 mg iprazochromu. Preparat zawiera laktozę.

Reklama

Jakie jest działanie leku? 

Lek przeciwmigrenowy. Iprazochrom zapobiega miejscowym zaburzeniom metabolicznym w procesie patomechanizmu migreny.

Powoduje zablokowanie amin biogennych, a tym samym hamuje pobudzanie chemoreceptorów, wzrost przepuszczalności naczyń i rozwój obrzęku okołoogniskowego. Iprazochrom wykazuje działanie antagonistyczne wobec serotoniny i zmniejsza przepuszczalność i kruchość naczyń krwionośnych w układzie kapilarnym.

Po podaniu doustnym na czczo, iprazochrom jest szybko wchłaniany.

Cmax występuje po 1 h od podania. T0,5 wynosi 2,2 ± 0,5 h. Około 20% podanej dawki jest wydalane przez nerki w postaci niezmienionej.

Reklama

Wskazania do stosowania Divascanu?

Leczenie profilaktyczne migreny (z aurą bądź bez aury). Leczenie retinopatii cukrzycowej we wczesnym stadium.

Reklama

Jakie są przeciwwskazania?

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ciąża i laktacja. Dzieci i młodzież poniżej 18 rż.

Reklama

Ostrzeżenia przed stosowaniem

Ze względu na zawartość laktozy, lek nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, brakiem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Reklama

Divascan a ciąża

Brak dowodów na działanie embriotoksyczne, jednak z powodu braku wystarczającego doświadczenia, nie wolno stosować leku u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Reklama

Efekty uboczne stosowania Divascanu

Rzadko: wysypka alergiczna polekowa (ustępująca po kilku dniach od odstawienia leku). Bardzo rzadko: utrata apetytu (na początku leczenia). Podczas leczenia może pojawić się czerwonawo-brązowe zabarwienie moczu, oznacza to, że substancja czynna jest wydalana z moczem.

Dawkowanie Divascanu

Doustnie.

Migrena: 1-2 tabl. (maksymalnie do 3 tabl.) 3 razy na dobę. Preparat łagodzi objawy, ale nie likwiduje ich całkowicie, jednoczesne podawanie innych leków przerywających napad jest w razie potrzeby zalecane.

Retinopatia cukrzycowa: 2 tabl. 3 razy na dobę.

Jeśli leczenie przebiega pomyślnie, po kilku miesiącach można zmniejszyć dawkę do 1 tabl. 3 razy na dobę. Preparat jest przeznaczony do długotrwałego leczenia, jego skuteczność zwiększa się wraz z czasem trwania leczenia.

Zmniejszenie częstości napadów powinno wystąpić po 4 tyg. leczenia, a pełna skuteczność po 3 miesiącach. Jeśli napady pogłębią się lub nie ustaną, należy skonsultować się z lekarzem.

Szczególne grupy pacjentów. Brak wystarczającego doświadczenia w stosowaniu iprazochromu u dzieci.

Sposób podania. Tabletki należy połykać w całości, popijając niewielką ilością płynu.

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Czytaj również

Reklama

Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!