ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Dolgit

Spis treści

Reklama

Dolgit - skład

1 g kremu zawiera 50 mg ibuprofenu. Lek zawiera glikol propylenowy, metylu parahydroksybenzoesan sodowy.

Reklama

Dolgit - działanie

Lek działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo poprzez hamowanie syntezy prostaglandyn w tkankach zapalnie zmienionych. Uwolniony ibuprofen przenika przez skórę do głębiej położonych tkanek, stawów i płynu maziówkowego, osiągając stężenie terapeutycznie w stopniu znaczącym. Po miejscowym zastosowaniu, uwolniony ibuprofen oznaczany z surowicy osiągał bardzo małe stężenie (wchłanianie wynosi maksymalnie 5 %).

Reklama

Dolgit - wskazania

Miejscowe leczenie bólu mięśni. Leczenie bólu w przebiegu zwyrodnieniowych chorób stawów, reumatycznych schorzeń stawów obwodowych i kręgosłupa. Leczenia zmian zapalnych tkanek okołostawowych (np. kaletek maziowych, ścięgien, pochewek ścięgnistych, więzadeł i torebek stawowych). Leczenie bolesnej sztywności barku, bólu okolicy lędźwiowej kręgosłupa, zmian pourazowych związanych z uprawianiem sportu lub powypadkowych (np. stłuczeń, skręceń).

Reklama

Dolgit - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na ibuprofen, glikol propylenowy, konserwant - metylu parahydroksybenzoesan sodowy, alkohol benzylowy, benzoesan benzylu, cytral, cytronelol, kumarynę, eugenol, farnezol, geraniol, limonen/d-limonen, linalol lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Występowanie w wywiadzie pokrzywki, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, astmy po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ.

Reklama

Dolgit - ostrzeżenia

Nie należy stosować na otwarte rany, błony śluzowe i w okolice oczu. Niesteroidowe leki przeciwzapalne, w tym ibuprofen, stosowane doustnie mogą u niektórych pacjentów powodować niewydolność nerek, objawy niepożądane u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy oraz alergiczne reakcje oskrzelowe u pacjentów z astmą w wywiadzie. Podczas stosowania miejscowego stężenie ibuprofenu w surowicy krwi osiąga bardzo niewielkie wartości, co nie stwarza zagrożenia wystąpienia działań niepożądanych dotyczących układu pokarmowego, oddechowego i nerek. Należy stosować ostrożnie u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy, niewydolnością nerek, astmą oskrzelową i nietolerancją kwasu acetylosalicylowego, ibuprofenu lub innych NLPZ przyjmowanych doustnie. W takich przypadkach, przed zastosowaniem preparatu pacjent powinien zasiągnąć porady lekarza. W razie wystąpienia wysypki preparat należy odstawić. Jeżeli nie ma potrzeby smarowania rąk w celach leczniczych, po każdorazowym nałożeniu preparatu należy umyć ręce. Ze względu na zawartość glikolu propylenowego preparat może powodować podrażnienie skóry. Ze względu na zawartość metylu parahydroksybenzoesanu sodowego preparat może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). Olejek pomarańczowy zawiera alergeny: cytral, cytronelol, farnezol, geraniol, limonen/d-limonen, linalol. Olejek lawendowy zawiera alergeny: alkohol benzylowy, benzoesan benzylu, cytral, cytronelol, kumaryna, eugenol, farnezol, geraniol, limonen/d-limonen, linalol. Alergeny mogą powodować reakcje alergiczne.

Reklama

Dolgit - ciąża

W I i II trymestrze ciąży nie stosować na większe powierzchnie skóry i przez dłuższy czas. Stosowanie w III trymestrze ciąży jest przeciwwskazane. Nie stosować w okresie karmienia piersią.

Reklama

Dolgit - efekty uboczne

Bardzo rzadko: niespecyficzne reakcje alergiczne i anafilaktyczne, wstrząs, zaczerwienienie i mrowienie skóry w miejscu podania, astma, pogorszenie stanu astmatycznego, skurcz oskrzeli lub duszność, wysypka, świąd, pokrzywka, obrzęk naczyniowy, plamica, martwica naskórka, rumień wielopostaciowy, niewydolność nerek u pacjentów z chorobami nerek, ból brzucha, niestrawność. W przypadku wystąpienia powyższych objawów lek należy odstawić.

Dolgit - interakcje

Nie znane są interakcje miejscowego stosowanego ibuprofenu z innymi lekami. Jednoczesne przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego i innych NLPZ może zwiększać częstość występowania objawów niepożądanych.

Dolgit - dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę. Pasek kremu o długości 4-10 cm wciera się 3-4 razy dziennie w miejsca chorobowo zmienione. W razie konieczności lek można stosować częściej, ale zachować 4-godzinną przerwę. W przypadku rozległych krwiaków i skręceń można na początku leczenia zastosować krem pod opatrunkiem okluzyjnym. Wchłanianie substancji czynnej przez skórę zwiększa się podczas jonoforezy (krem nanosi się pod katodę i prowadzi zabieg przez 15 min). Dobowa dawka kremu nie powinna przekraczać 12 g kremu. Szczególne grupy pacjentów. Lek nie jest wskazany do stosowania u dzieci w wieku poniżej 14 lat, ponieważ nie ma wystarczających badań dla tej grupy wiekowej.

Dolgit - uwagi

Brak danych dotyczących wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Aleve
Dicloratio gel
Elmetacin
Felogel

Reklama

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!