DTaP Szczepionka SSI

Reklama

Działanie

Szczepionka przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi. Organizm w bardzo krótkim czasie produkuje przeciwciała przeciwko wszystkim antygenom wchodzącym w skład szczepionki. Poziom ochronny przeciwciał przeciwko błonicy i tężcowi jest osiągany od jednego do dwóch tygodni po podaniu drugiej dawki. Po podaniu pierwszej dawki przypominającej ochrona przeciwko błonicy i tężcowi jest szacowana na około 10 lat.

Wskazania

Podstawowe uodparnianie przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki szczepionki. Progresywne choroby neurologiczne. Odczyny poszczepienne: reakcje hipotoniczno - hiporesponsywne po wcześniejszym podaniu szczepionki przeciwkrztuścowej, gorączka powyżej 40,5st. bez zidentyfikowanej przyczyny, nieprzerwany płacz trwający dłużej niż 3 h w ciągu 48 h od szczepienia, konwulsje z gorączką lub bez w ciągu 3 dni po szczepieniu.

Środki ostrożności

Szczepienie powinno być odłożone w przypadku ostrej choroby przebiegającej z gorączką. U dzieci z obniżoną odpornością można nie uzyskać wystarczającej odpowiedzi immunologicznej.

Działania niepożądane

Często: gorączka powyżej 38st., drażliwość, zaburzenia snu, utrata apetytu, zaczerwienienie i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia. Rzadko: zaczerwienienie i obrzęk o średnicy większej niż 6 cm w miejscu wstrzyknięcia. Bardzo rzadko: gorączka powyżej 40st., konwulsje z gorączką, ziarniak lub jałowy ropień w miejscu wstrzyknięcia.

Interakcje

W trakcie leczenia środkami immunosupresyjnymi można nie uzyskać wystarczającej odpowiedzi immunologicznej.

Dawkowanie

Domięśniowo. Seria szczepienia podstawowego, którą można rozpocząć najwcześniej u dzieci w 2 m.ż. składa się z dwóch lub trzech dawek po 0,5 ml podawanych w odstępie 1-2 miesięcy, zgodnie z zaleceniami kalendarza szczepień. Pierwsza dawka przypominająca powinna być podana w odstępie co najmniej 6 miesięcy od serii szczepienia podstawowego w 2 rż.

Reklama

Uwagi

Nie należy mieszać z innymi szczepionkami w jednej fiolce lub strzykawce. W czasie szczepienia należy zapewnić możliwość natychmiastowego leczenia w przypadku wystąpienia po szczepieniu reakcji anafilaktycznych. Przechowywać w temp. od +2st.C do +8st.C. Nie zamrażać.

Pharmindex