Duovit

Reklama

Działanie

Wielowitaminowy preparat z dodatkiem makro- i mikroelementów. Wchodzące w jego skład witaminy i związki mineralne biorą udział w podstawowych przemianach metabolicznych zachodzących w organizmie, przez co wpływają na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, skóry i błon śluzowych (witaminy z grupy B), procesy widzenia zmierzchowego (witamina A), mineralizację kości i zębów (wapń, fosfor, witamina D3), procesy krwiotwórcze (żelazo, miedź, kwas foliowy, witamina B12) oraz detoksykacyjne (witamina C i E).

Wskazania

Stany zwiększonego zapotrzebowania na witaminy i związki mineralne, m.in. zwiększona aktywność fizyczna, nieregularne i niepełnowartościowe odżywianie, stany zwiększonej utraty soli mineralnych (wymioty, biegunka, obfite miesiączki), ciąża i okres laktacji - pod kontrolą lekarza.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu, hiperwitaminoza A lub D, niewydolność nerek znacznego stopnia. Nie stosować z innymi preparatami zawierającymi witaminę A. Nie przekraczać zalecanej dawki.

Działania niepożądane

Podanie przed posiłkiem może być przyczyną zaburzeń żołądkowo-jelitowych.

Interakcje

Podobnie jak wszystkie preparaty zawierające wapń i żelazo może zmniejszać wchłanianie z przewodu pokarmowego tetracyklin i fluorochinolonów. Leki zobojętniające zawierające glin i magnez oraz cholestyramina zmniejszają wchłanianie żelaza.

Dawkowanie

Dorośli i dzieci od 11 rż. doustnie 1 tabl. czerwona i 1 tabl. niebieska raz dziennie po śniadaniu (popić płynem, nie rozgryzać).

Reklama

Uwagi

Pharmindex