Duraphat

Reklama

Działanie

Preparat zapobiegający próchnicy zębów. Fluorek sodu stosowany zaraz po pojawieniu się uzębienia redukuje próchnicę poprzez hamowanie demineralizacji i wspomaganie remineralizacji powierzchni zębów oraz poprzez hamowanie bakteryjnego procesu powstawania próchnicy. Preparat zmniejsza również nadwrażliwość zębów. Po doustnym podaniu wchłanianie fluoru jest szybkie i nasilone (90-100%), a Cmax fluoru w osoczu występuje po 30 - 60 min. od podania. Fluor jest dystrybowany do ustroju i koncentruje się w kościach i zębach. Około 50% fluoru jest magazynowane. Substancja jest wydalana głównie przez nerki, a mniej niż 10% jest wydalane z kałem, oraz mniej niż 1% - z potem i śliną. Duraphat pokrywa zęby warstwą zawiesiny, która ulega stwardnieniu w obecności śliny i pozostaje na zębach, co powoduje, że przez kolejne godziny fluor kumuluje się na określonej głębokości w szkliwie zębowym.

Wskazania

Profilaktyka próchnicy zębów. Leczenie nadwrażliwości szyjek zębowych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na fluorek sodu lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Wrzodziejące zapalenie dziąseł. Zapalenie jamy ustnej. Astma oskrzelowa.

Środki ostrożności

Nakładanie leku na całe uzębienie nie powinno być przeprowadzane na czczo. W dniu przeprowadzenia aplikacji leku na zęby, nie powinien być stosowany żaden inny preparat zawierający fluor, taki jak żel fluorowy. Przyjmowanie preparatów z fluorem powinno zostać zawieszone na kilka dni po aplikacji leku. Preparat zawiera 27,9 g alkoholu etylowego w 100 ml zawiesiny.

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania leku u kobiet w ciąży i w okresie laktacji (każda dawka preparatu zawiera do 0,2 g alkoholu).

Działania niepożądane

Bardzo rzadko: zapalenie jamy ustnej, wrzodziejące zapalenie dziąseł, obrzęk jamy ustnej, nudności, podrażnienie skóry, obrzęk naczynioruchowy, nadwrażliwość. Rzadko: astma

Dawkowanie

Zawiesina do stosowania na zęby. Preparat nakładany jest przez stomatologa. Przed nałożeniem, płytka nazębna powinna być usunięta, a zęby osuszone. Nakładać cienką warstwą na najbardziej podatne obszary uzębienia używając pędzelka, zgłębnika lub wacika. Jednorazowe zastosowanie. Zęby mleczne: do 0,25 ml zawiesiny (= 5,65 mg fluoru); Uzębienie mieszane: do 0,4 ml zawiesiny (= 9,04 mg fluoru); Uzębienie stałe: do 0,75 ml zawiesiny (= 16,95 mg fluoru). Profilaktyka próchnicy: kuracja powinna być powtarzana co 6 mies., ale możliwe jest częstsze stosowanie (co 3 mies.). Leczenie nadwrażliwości: lek powinien być nałożony na uzębienie 2 - 3 razy w ciągu kilku dni. Pacjent nic powinien szczotkować zębów ani spożywać pokarmów przez 4 h po zastosowaniu.

Reklama

Uwagi

Pharmindex