Dla Ciebie, na zdrowie!

DX2LEK

Spis treści

Reklama

DX2LEK - skład

1 ml płynu na skórę zawiera 20 mg minoksydylu. Płyn zawiera glikol propylenowy.

Reklama

DX2LEK - działanie

Minoksydyl stosowany miejscowo stymuluje wzrost włosów u mężczyzn i u kobiet z łysieniem typu męskiego (alopecia adrogenetica). Zatrzymanie nadmiernego wypadania włosów obserwuje się po ok. 8 tyg. stosowania leku, natomiast pierwsze odrosty w postaci cienkich włosków meszkowych występuje po upływie 4 do 5 mies. leczenia. Maksymalny odrost włosów występuje zwykle po ok. roku leczenia. Dokładny mechanizm działania minoksydylu nie jest poznany. Minoksydyl stosowany miejscowo hamuje utratę włosów i pobudza wzrost włosów. Minoksydyl nie wykazuje działania antyadrogenowego. Osobnicza odpowiedź na leczenie minoksydylem może być związana, np. z różnym stopniem transformacji minoksydylu w skórze w jego czynny metabolit, siarczan minoksydylu, lub z różnym stopniem przenikania minoksydylu w głąb skóry. Minoksydyl w niewielkim stopniu jest absorbowany przez skórę do krążenia ogólnoustrojowego. Po zastosowaniu miejscowo 2% roztworu minoksydylu do krwi przenikało 1,4% zastosowanej dawki (zakres 0,3-4,5%); 1,6 - 3,9% dawki wykrywano w moczu a 2,6% dawki pozostawało w skórze po 24 h. Minoksydyl i jego metabolity są szybko i prawie całkowicie (>95%) wydalane przez nerki, tylko nieznaczna ilość jest wydalana z kałem (1-3%). Po przerwaniu stosowania leku ok. 95% zaabsorbowanego do organizmu minoksydylu jest wydalane w ciągu 4 dni.

Reklama

DX2LEK - wskazania

Leczenie łysienia typu męskiego (alopecia adrogenetica) u mężczyzn i u kobiet w wieku od 18 do 65 lat. Lek jest najbardziej skuteczny u ludzi młodszych we wczesnych fazach procesu łysienia. Lepsze wyniki leczenia uzyskuje się w okolicy szczytu głowy niż w części czołowo-skroniowej. Zaprzestanie leczenia powoduje cofanie się efektu leczniczego w ciągu kilku miesięcy.

Reklama

DX2LEK - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na minoksydyl lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Choroby skóry głowy, np. nasilone zmiany w łojotokowym zapaleniu skóry, łuszczyca, zakażenia owłosionej skóry głowy, skóra z objawami przerwania ciągłości naskórka, poparzona słońcem skóra głowy. Nadciśnienie tętnicze (u pacjentów leczonych i nieleczonych). Stosowanie na świeżo ogoloną skórę głowy. Stosowanie pod opatrunkiem okluzyjnym. Równoczesne stosowanie miejscowo na owłosioną skórę głowy innych leków. Okres ciąży i karmienia piersią.

Reklama

DX2LEK - ostrzeżenia

Lek można stosować wyłącznie na zdrową skórę głowy, nie należy go stosować na inne części ciała. Minoksydyl przenika przez skórę do krwi w bardzo małej ilości, niemniej istnieje ryzyko przeniknięcia do organizmu większej dawki minoksydylu (np. w przypadku zastosowania leku na uszkodzony naskórek lub niewłaściwego użycia leku) i ewentualnego wystąpienia ogólnych działań niepożądanych minoksydylu. W przypadku wystąpienia i utrzymywania się jednego z objawów jak: niedociśnienie tętnicze, obrzęki twarzy lub kostek u nóg i rąk, kołatanie serca lub przyspieszona czynność serca, szybki przyrost masy ciała, osłabienie i zawroty głowy lub omdlenia, zaburzenia ostrości widzenia, bóle w klatce piersiowej, barku lub ramieniu, utrzymujące się zaczerwienienie, należy przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem. Pacjenci z chorobami układu krążenia lub arytmią serca przed zastosowaniem leku powinni skontaktować się z lekarzem. Niektóre osoby odnotowują zwiększone wypadanie włosów po upływie 2 do 6 tyg. po rozpoczęciu kuracji. Związane jest to najprawdopodobniej z działaniem minoksydylu, który powoduje skracanie spoczynkowej, telogenowej fazy cyklu włosa i przejście do fazy wzrostu, anagenu. Jeśli zwiększone wypadanie włosów utrzymuje się przez ponad 2 tyg., pacjent powinien przerwać leczenie i skontaktować z lekarzem. Jeżeli w trakcie leczenia nastąpi zranienie skóry lub wystąpi silny rumień po nadmiernym opalaniu się na słońcu, należy przerwać na kilka dni stosowanie leku aż do wygojenia się skóry głowy. W przypadku kontaktu leku z uszkodzonym naskórkiem, oczami lub błoną śluzową, miejsca te należy dokładnie spłukać wodą. U niektórych osób podczas stosowania leku występowały zmiany zabarwienia i (lub) struktury włosów. Lek zawiera 0,15 ml glikolu propylenowego w każdym 1 ml. Glikol propylenowy może powodować podrażnienie skóry. Przypadkowe połknięcie preparatu może spowodować wystąpienie ciężkich działań niepożądanych na układ krążenia. Należy unikać wdychania par rozpylanego produktu. Produkt jest łatwopalny - nie wolno stosować preparatu przy otwartym ogniu.

Reklama

DX2LEK - ciąża

Nie należy stosować leku w okresie ciąży (nie określono bezpieczeństwa stosowania minoksydylu u kobiet w ciąży). Zanotowano kilka przypadków urodzeń noworodków z hypertrichozą i wrodzonymi wadami przez kobiety przyjmujące doustnie minoksydyl w okresie ciąży. Ponieważ minoksydyl stosowany doustnie przenika do mleka kobiet karmiących piersią, nie stosować leku w okresie karmienia piersią.

Reklama

DX2LEK - efekty uboczne

Często: bóle głowy, nadmierne owłosienie (poza miejscem aplikacji, w tym w obrębie twarzy kobiet), świąd (w tym wysypka ze świądem w miejscu aplikacji, świąd uogólniony oraz świąd oczu). Niezbyt często: niedociśnienie, duszność, przemijające wypadanie włosów, zmiany koloru i struktury włosów, łuszczenie się skóry (obejmujące w miejscu aplikacji złuszczającą się wysypkę oraz złuszczające zapalenie skóry), wysypka (w tym wysypka w miejscu aplikacji, wysypka krostkowa, grudkowa i uogólniona), trądzik (wysypka trądzikopodobna), zapalenie skóry (obejmujące kontaktowe, w miejscu aplikacji, alergiczne, atopowe oraz łojotokowe zapalenie skóry), suchość skóry (w tym suchość w miejscu aplikacji), obrzęki obwodowe, podrażnienie w miejscu podania (obejmujące podrażnienie skóry), rumień w miejscu aplikacji (w tym rumień i wysypka rumieniowata). Rzadko: kołatanie serca, tachykardia, ból w klatce piersiowej. Częstość nieznana: reakcje alergiczne, w tym obrzęk naczynioruchowy. Działania niepożądane występują około pięciokrotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Najczęściej występujące działania niepożądane to reakcje miejscowe takie jak podrażnienie oraz swędzenie skóry, które mogą być spowodowane zawartym w leku glikolem propylenowym. Należy przerwać leczenie i skontaktować z lekarzem, jeśli wystąpi ból w klatce piersiowej, tachykardia, omdlenie, zawroty głowy, nagła utrata masy ciała, obrzęki rąk lub stóp, spadek ciśnienia tętniczego, utrzymujące się zaczerwienienie i podrażnienie skóry.

DX2LEK - interakcje

Interakcje z innymi lekami nie są znane. Nie należy stosować preparatu jednocześnie z innymi lekami stosowanymi miejscowo na skórę głowy, zwłaszcza takimi jak np. kortykosteroidy, retynoidy, ditranol czy wazelina, gdyż mogą one zwiększać przenikanie minoksydylu przez skórę do krwi i spotęgować ryzyko działań niepożądanych.
W trakcie stosowaniu leków obniżających ciśnienie krwi (np. guanetydyny) przed użyciem płynu należy zasięgnąć porady lekarza, ze względu na potencjalne ryzyko nadmiernego spadku ciśnienia krwi.

DX2LEK - dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli (w wieku od 18 do 65 lat): 1 ml leku nanosić kroplami w miejscach wypadania włosów na suchą skórę głowy 2 razy na dobę, mniej więcej co 12 h i lekko rozcierać opuszkami palców. Nie należy miejsc tych trzeć ani suszyć. Całkowita dawka dobowa nie powinna być większa niż 2 ml. Szczególne grupy pacjentów. Nie stosować u dzieci (u osób w wieku <18 lat) i u osób w podeszłym wieku (>65 rż.) z uwagi na brak badań dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania leku u osób w tych grupach wiekowych. Sposób podania. Podanie na skórę głowy. Lek należy nanosić kroplami za pomocą pompki dozującej - 1 ml leku uzyskuje się po 5-krotnym naciśnięciu przycisku pompki. Należy dokładnie umyć ręce po zastosowaniu leku. Nie należy stosować leku na inne części ciała. Nie powinno się myć włosów i głowy przed upływem 4 h po zastosowaniu leku. Należy zaprzestać leczenia po roku, jeżeli nie ma widocznych rezultatów kuracji.

DX2LEK - uwagi

Preparat nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Loxon
Monobenzone VIS
Piloxidil
Propecia

Reklama

Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!