Elevit Pronatal

Reklama

Działanie

Preparat zawiera zestaw witamin i składników mineralnych niezbędnych do zapewnienia prawidłowego przebiegu ciąży i rozwoju płodu, a także rozwoju niemowlęcia karmionego piersią. W ciąży i podczas karmienia piersią zwiększa się zapotrzebowanie na witaminy i związki mineralne oraz ryzyko wystąpienia niedoborów, zarówno w organizmie kobiety jak i dziecka. Szczególnie w czasie ciąży, niedobory witaminowo-mineralne wiążą się z poważniejszym zagrożeniem, gdyż mogą zakłócać prawidłowy rozwój płodu. Zawarty w preparacie kwas foliowy podawany przed oraz w trakcie ciąży zapobiega wadom cewy nerwowej płodu. Preparat zapobiega wystąpieniu niedokrwistości u kobiet w ciąży, poprawia kondycję matek karmiących piersią, a także poprawia jakość pokarmu.

Wskazania

Profilaktyka lub leczenie następstw zaburzeń związanych z niewłaściwą gospodarką witaminowo-minerałową lub niedoborową dietą u kobiet w ciąży i matek karmiących piersią.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Hiperwitaminoza A i (lub) D. Zaburzenia czynności nerek. Zaburzenia przemiany żelaza i (lub) miedzi. Hiperkalcemia. Hiperkalciuria.

Środki ostrożności

Nie należy przekraczać zalecanej dawki. Duże dawki wybranych składników, szczególnie witaminy A, witaminy D, żelaza i miedzi, mogą być szkodliwe dla zdrowia. Pacjenci stosujący inne produkty zawierające witaminy i związki mineralne, inne produkty lecznicze lub produkty lecznicze stosowane pod ścisłym nadzorem lekarza, powinni skonsultować stosowanie z nimi preparatu. Należy stosować ze szczególną ostrożnością z innymi produktami zawierającymi witaminę A, syntetyczne pochodne izotretynoiny i etretynatu lub beta-karoten, ponieważ duże dawki tych związków mogą być szkodliwe dla płodu oraz prowadzić do hiperwitaminozy. Należy stosować ze szczególną ostrożnością z innymi produktami zawierającymi witaminę D, ponieważ spożywanie dużych dawek może prowadzić do hiperwitaminozy. Wapń, kwas askorbinowy i witamina D mogą powodować powstawanie kamieni nerkowych. Osoby z kamicą nerkową lub moczową powinny przyjmować produkty zawierające witaminy i związki mineralne z zachowaniem szczególnej ostrożności. Preparat zawiera laktozę i mannitol jako substancje pomocnicze, produktu nie powinny przyjmować osoby z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy/galaktozy. Mannitol może wywierać łagodne działanie przeczyszczające. Preparat nie zawiera jodu, w czasie ciąży i karmienia piersią należy zapewnić właściwą podaż tego pierwiastka.

Ciąża i laktacja

Preparat przeznaczony dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Lek należy przyjmować zgodnie z zalecanym dawkowaniem. Przed zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem. Witamina A przyjęta w dawce powyżej 10 000 j.m. na dobę w I trymestrze ciąży działa teratogennie. Przewlekłe stosowanie zbyt dużych dawek witaminy D może być szkodliwe dla płodu. Górny bezpieczny limit dziennego spożycia witaminy D dla kobiet w ciąży to 100 μg (4000 j.m.). Preparat zawiera 500 j.m. w jednej tabl. Należy unikać przedawkowania witaminy D gdyż trwała hyperkalcemia może prowadzić do opóźnienia rozwoju fizycznego i umysłowego, nadzastawkowego zwężenia aorty i retinopatii u dziecka. Witaminy i związki mineralne zawarte w preparacie są wydzielane do mleka matki. Należy to brać pod uwagę, jeśli dziecko przyjmuje dodatkowo produkty uzupełniające dietę w związki mineralne i witaminy. Górny bezpieczny limit dziennego spożycia witaminy D dla matek karmiących to 100 μg (4000 j.m.). Preparat zawiera 500 j.m. w jednej tabl.

Działania niepożądane

Rzadko: zaburzenia żołądkowo-jelitowe (np. zaparcie, biegunka, nudności), przy czym zwykle nie trzeba odstawiać produktu; pęcherze i wstrząs Bardzo rzadko: reakcje nadwrażliwości, w tym: wysypka, astma, obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka. Może wystąpić ciemnożółte zabarwienie moczu (objaw ten jest nieszkodliwy i wynika z obecności w produkcie witaminy B2). Preparat zawiera żelazo, co może prowadzić do czarnego zabarwienia stolca, lecz nie ma to znaczenia klinicznego. Ponadto mogą wystąpić: hiperkalciuria, ból głowy, zawroty głowy, bezsenność, nerwowość.

Interakcje

Jednoczesne stosowanie preparatów zobojętniających kwas solny w żołądku, leków hamujących wydzielanie kwasu żołądkowego, fluorochinolonów, bisfosfonianów, lewodopy, lewotyroksyny, penicyloaminy, tetracyklin lub trientyny może zmniejszać wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego; należy zachować 2-3 h przerwy między zastosowaniem powyższych leków i preparatu. Produkty zawierające wapń, magnez, żelazo, miedź lub cynk mogą wchodzić w interakcje z podawanymi doustnie lekami zobojętniającymi kwas solny w żołądku, antybiotykami (tetracykliny, fluorochinolony), lewodopą, bifosfonianami , penicyliną, tyroksyną, trientyną, glikozydami naparstnicy, lekami przeciwwirusowymi i diuretykami tiazydowymi; należy zachować odstęp 2 h pomiędzy podaniem powyższych leków a zastosowaniem preparatu. Kwas szczawiowy (znajdujący się w szpinaku i rabarbarze) i kwas fitynowy (znajdujący się w pełnoziarnistych produktach zbożowych) mogą hamować wchłanianie wapnia; nie zaleca się stosowania preparatu w ciągu 2 h od spożycia pokarmów zawierających wysokie stężenie kwasu szczawiowego lub kwasu fitynowego.

Dawkowanie

Doustnie: 1 tabl. raz na dobę. Szczególne grupy pacjentów.  Preparat jest przeciwwskazany do stosowania u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek. Preparat powinien być stosowany pod ścisłą kontrola lekarza przez pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby. Preparat jest wskazany do stosowania u kobiet w okresie rozrodczym; nie jest odpowiedni dla osób w podeszłym wieku. Sposób podania. Przyjmować bez rozgryzania, popijając wodą, w miarę możliwości razem z posiłkiem. Jeżeli występują poranne nudności, preparat należy przyjmować po południu lub wieczorem. Zalecany czas przyjmowania preparatu to: 1 miesiąc przed planowaną ciążą, a następnie przez cały okres ciąży i karmienia piersią.

Reklama

Uwagi

Preparat nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex