Znajdź lek

Elmetacin

Spis treści

Działanie

Indometacyna jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym i przeciwbólowym, działającym w wyniku zahamowania syntezy prostaglandyn. Indometacyna zmniejsza ból spowodowany zapaleniem, obrzękiem i gorączkę. Lek wykazuje również odwracalne działanie hamujące agregację płytek krwi, zależną od ADP i kolagenu. Po podaniu miejscowym, indometacyna może być gromadzona w postaci depot w skórze, skąd jest powoli uwalniania do przedziału centralnego. Biodostępność indometacyny, określona w badaniach porównawczych (postać doustna w porównaniu do postaci podawanej miejscowo), wynosi pod opatrunkiem okluzyjnym ok. 20%. Obserwowana skuteczność terapeutyczna jest tłumaczona przede wszystkim jako wynik dostępnego stężenia terapeutycznego w odpowiednich tkankach, znajdujących się pod miejscem aplikacji leku. Penetracja do miejsca działania może się różnić w zależności od stopnia nasilenia i rodzaju choroby, ale również od miejsca podania leku oraz miejsca działania.

Wskazania

Miejscowo w leczeniu bólu spowodowanego: stanami zapalnymi powstałymi w wyniku ostrych kontuzji, urazów (skręcenia zwichnięcia, stłuczenia); stanem zapalnym tkanek miękkich np. zapalenie ścięgien i pochewek ścięgnistych, torebek stawowych, zesztywnienie stawu barkowego; zaostrzeniami choroby zwyrodnieniowej stawów.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na indometacynę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą leku lub na inne NLPZ. III trymestr ciąży. Nie należy stosować na otwarte rany, skórę zmienioną zapalnie lub zakażoną, wyprysk, błony śluzowe, gałki oczne. Nie należy stosować u dzieci i młodzieży (brak wystarczających badań). U pacjentów z chorobą wrzodową żołądka lub jelit, lek może być stosowany jedynie w przypadku istotnych wskazań powodujących konieczność takiej terapii, i tylko po wnikliwym rozważeniu przez lekarza korzyści i zagrożeń. Nie stosować doustnie.