Elmex

Spis treści

Elmex - skład

1 g żelu zawiera 12,5 mg fluoru z: 30,32 mg aminofluorku Olaflur, 2,87 mg aminofluorku Dectaflur, 22,1 mg fluorku sodu.

Elmex - Działanie

Działanie profilaktyczne przed próchnicą i działanie lecznicze fluorków przypisywane jest trzem czynnikom: zwiększeniu odporności szkliwa na działanie kwasów; zahamowaniu procesu rozpadu cukrów i produkcji kwasów bakteryjnych, zachodzących przy udziale drobnoustrojów bytujących w płytce nazębnej; wspomaganiu remineralizacji wczesnych zmian próchnicowych. Dla profilaktyki próchnicy i wspomagania leczenia próchnicy początkowej istotne znaczenie ma tworzenie na powierzchniach szkliwa bogatych we fluorki warstw, o dobrej przyczepności lecz odpowiednio labilnych, które uwalniają jony fluorków przez tygodnie czy miesiące w stężeniach analogicznych do tych, jakie stwierdza się po wypiciu fluorowanej wody pitnej. Żel tworzy warstwy fluorku wapnia nie tylko na powierzchni szkliwa, ale również na odsłoniętej zębinie. Warstwy te powodują zakrycie lub zobliterowanie otwartych ujść kanalików zębiny. Dzięki temu przerwane zostaje przewodnictwo zewnętrznych bodźców bólowych z jamy ustnej do miazgi zęba, co powoduje odczulenie nadwrażliwych szyjek zębowych. Działanie uśmierzające ból nie jest trwałe, w razie potrzeby odczulanie należy powtórzyć.

Reklama

Elmex - wskazania

Profilaktycznie: do intensywnej profilaktyki próchnicy, zwłaszcza u dzieci, młodzieży oraz u osób szczególnie narażonych na próchnicę; pacjentów z aparatami ortodontycznymi, mostami lub częściowymi protezami. Leczniczo: do remineralizacji wczesnych zmian próchnicowych; do leczenia nadwrażliwości szyjek zębowych.

Elmex - Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników czynnych lub substancji pomocniczych. Patologiczne zmiany złuszczające błony śluzowej jamy ustnej. Niemowlęta i dzieci w wieku do 2 lat, ponieważ preparat zawiera aromat mięty pieprzowej i olejek z mięty ogrodowej. Pacjenci z fluorozą kości i (lub) szkliwa. Osoby, które nie kontrolują odruchu połykania (dzieci w wieku przedszkolnym - poniżej 6 lat, osoby niepełnosprawne).

Elmex - ostrzeżenia

Ze względu na zawartość aromatu mięty pieprzowej i olejku z mięty ogrodowej, przed zastosowaniem preparatu pacjenci z astmą oskrzelową i innymi zaburzeniami oddechowymi powinni skonsultować się z lekarzem lub lekarzem stomatologiem. Po aplikacji żelu zaleca się kilkudniową przerwę w systemowym doprowadzaniu fluoru (na przykład w postaci tabletek). Aplikowania żelu za pomocą łyżki do fluoryzacji nie poleca się u dzieci w wieku poniżej 8 lat. Niezgodności farmaceutyczne istnieją z tenzydami anionowymi i innymi dużymi cząsteczkami anionowymi, wszystkimi rozpuszczalnymi solami wapniowymi, magnezowymi i glinowymi. Glikol propylenowy może powodować podrażnienie skóry.

Elmex - ciąża

W okresie ciąży i karmienia piersią wolno stosować żel jedynie po porozumieniu się z lekarzem. Substancja czynna przenika do mleka matki, z tego powodu należy zachować ostrożność przy stosowaniu w czasie karmienia piersią.

Elmex - efekty uboczne

Aromat mięty pieprzowej i olejek z mięty kędzierzawej mogą powodować skurcz krtani u niemowląt i dzieci w wieku do 2 lat. Bardzo rzadko: ograniczone podrażnienie błon śluzowych i (lub) złuszczanie śluzówki jamy ustnej albo reakcje uczuleniowe. Po aplikacjach za pomocą łyżki, następujących po sobie w krótkich odstępach czasu, bardzo rzadko obserwowano złuszczanie, uszkodzenia powierzchniowe, względnie owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej.

Elmex - interakcje

Bezpośrednie zażycie wapnia, magnezu (np. mleka) i glinu (leki stosowane w leczeniu dolegliwości żołądkowych; antacidum) po zastosowaniu żelu może ograniczać skuteczność działania preparatu.

Elmex - dawkowanie

Do stosowania na zęby. W przypadku podwyższonego ryzyka próchnicy i w leczeniu nadwrażliwości szyjek zębowych podaną niżej częstotliwość stosowania preparatu można zwiększyć. Dotyczy to szczególnie stosowania preparatu u pacjentów noszących aparaty ortodontyczne. Stosowanie w domu. W profilaktyce próchnicy i leczeniu wczesnych zmian próchnicowych żel stosuje się raz w tygodniu, najlepiej wieczorem przed snem. Należy nałożyć 1 cm żelu (w przybliżeniu 0,5 g, co odpowiada 6,25 mg fluorku) na szczoteczkę, następnie szczotkować zęby przez 2-3 min, po czym wypluć i wypłukać jamę ustną. Dzieci w wieku 6-8 lat powinny stosować żel tylko pod nadzorem dorosłych. Powinny one unikać połykania żelu podczas aplikacji, a po wyszczotkowaniu zębów wypluć i wypłukać jamę ustną. Żel nie powinien być stosowany przed opanowaniem umiejętności odpluwania (u dzieci w wieku przedszkolnym – poniżej 6 lat). W leczeniu nadwrażliwości szyjek zębowych żel należy delikatnie nakładać palcem lub miękką szczoteczką na bolące powierzchnie. Stosowanie w gabinecie stomatologicznym. Żel może być podawany za pomocą specjalnych indywidualnych szyn plastycznych oraz łyżek do aplikacji, może być również nakładany bezpośrednio na powierzchnie żujące i do przestrzeni międzyzębowych przy użyciu tępej igły z napełnionej strzykawki jednorazowej. Powinno się zapewnić kontakt zębów z żelem przez 2-4 min, ale nie dłużej niż przez 5 min. Po zabiegu należy wypłukać jamę ustną.
Zalecana częstotliwość tego typu aplikacji to około 2 razy w roku. U pacjentów szczególnie narażonych na próchnicę ten sposób aplikacji można stosować częściej. Aplikacja żelu za pomocą łyżek rekomendowana jest od 8 rż. Zalecane dawki przy stosowaniu żelu w gabinecie stomatologicznym: aplikacja przy wykorzystaniu indywidualnej szyny plastycznej: ok. 3 g żelu (co odpowiada ok. 37,5 mg fluorku); aplikacja na łyżce: do 8 g żelu (co odpowiada maks. 100 mg fluorku); za pomocą tępej igły z napełnionej strzykawki jednorazowej: od 0,5 do 1 g żelu (co odpowiada od 6,25 do 12,5 mg fluorku).

Elmex - uwagi

Preparat zapobiegający próchnicy.

Pharmindex
<-- popup -->