Enterosol

Spis treści

Enterosol - Skład

100 ml leku zawiera 100 ml substancji czynnej. Substancję czynną leku stanowi wyciąg płynny złożony (0,5:1) z: kory dębu, kory wierzby, ziela szałwii, ziela bylicy boże drzewko, ziela tymianku, ziela krwawnika (2/2/2/2/1/1). Rozpuszczalnik ekstrakcyjny: etanol 70 % (V/V). Zawartość etanolu w preparacie wynosi: 60-70 % (V/V).

Enterosol - Działanie

Preparat pochodzenia naturalnego. Skuteczność preparatu oparta jest wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Substancja czynna leku wykazuje działania ściągające, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i rozkurczowe.

Reklama

Enterosol - Wskazania

Lek stosowany wspomagająco w niestrawności (wzdęcia, odbijanie) po spożyciu ciężkostrawnych pokarmów. Preparat roślinny, tradycyjnie stosowany - jego skuteczność działania opiera się wyłącznie na doświadczeniu płynącym z długiego okresu stosowania leku.

Enterosol - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu. Uczulenie na rośliny z rodziny astrowatych (<i>Asteraceae</i>, dawniej <i>Compositae</i>) np. krwawnik. Aktywna choroba wrzodowa. Uczulenie na salicylany.

Enterosol - Ostrzeżenia

Lek nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży do 18 lat z powodu zawartości etanolu i braku wystarczających danych. Dawka jednorazowa – 5 ml zawiera do 2,8 g etanolu, co odpowiada ok. 30 ml wina i 72 ml piwa. Lek szkodliwy dla osób z chorobą alkoholową. Zawartość etanolu w preparacie należy wziąć pod uwagę podczas stosowania u kobiet ciężarnych lub karmiących piersią, dzieci i u osób z grup wysokiego ryzyka, takich jak pacjenci z chorobą wątroby lub padaczką.

Enterosol - Ciąża

Ze względu na brak wystarczających danych i ze względu na zawartość etanolu nie stosować leku w ciąży i podczas laktacji.

Enterosol - Efekty uboczne

Nie stwierdzono dotychczas żadnych działań niepożądanych związanych z przyjmowaniem leku. Istnieje możliwość wystąpienia reakcji uczuleniowej u osób z nadwrażliwością na rumianek i krwawnik.

Enterosol - Dawkowanie

Dorośli. Doustnie: 4 razy dziennie po 5 ml leku rozcieńczonego w niewielkiej ilości wody. Stosować doraźnie w przypadku wystąpienia objawów.

Enterosol - Uwagi

Nie zaleca się prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu w okresie kuracji. Bezpośrednio po zastosowaniu leku alkohol może być wykrywany przez przyrządy do pomiaru alkoholu w wydychanym powietrzu, z tego względu nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych bezpośrednio po przyjęciu preparatu.

Pharmindex
<-- popup -->