To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Espumisan – skład i dawkowanie. Jak działa?

Espumisan to preparat mający w składzie symetykon, który redukuje napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu obecnych w pokarmie i śluzie przewodu pokarmowego. Prowadzi do ich pękania i wchłaniania przez ściany jelit, bądź wydalenie. Wskazaniem do stosowania jest leczenie objawowe wzdęć, także po zabiegach chirurgicznych.     
Spis treści

Reklama

Skład preparatu Espumisan

1 ml (25 kropli) zawiera 40 mg symetykonu.

Reklama

Działanie preparatu Espumisan

Symetykon zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu zawartych w masach pokarmowych i w śluzie przewodu pokarmowego, powodując ich pękanie. Uwolnione w ten sposób gazy mogą być wchłaniane przez ścianę jelita lub usuwane z przewodu pokarmowego w wyniku ruchów perystaltycznych jelit.

Symetykon wykazuje wyłącznie działanie powierzchniowe i nie wchodzi w jakiekolwiek reakcje chemiczne lub enzymatyczne. Nie wchłania się po podaniu doustnym i jest wydalany w postaci niezmienionej po przejściu przez układ pokarmowy.

Wskazania do stosowania Espumisanu

Leczenie objawowe dolegliwości żołądkowo-jelitowych związanych z nadmiernym gromadzeniem się gazów, takich jak: wzdęcia, niemowlęca kolka jelitowa u niemowląt >1 mż. Wspomagająco w przygotowaniu pacjentów do badań radiologicznych i ultrasonograficznych jamy brzusznej oraz gastroskopii. Jako środek zmniejszający pienienie w zatruciach środkami powierzchniowo czynnymi.

Reklama

Przeciwwskazania do zażywania Espumisanu

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Reklama

Ostrzeżenia przed stosowaniem Espumisanu

Preparatu nie należy stosować u niemowląt w 1 miesiącu życia. Podczas stosowania produktu nie należy pić napojów gazowanych. Lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na ml, to znaczy uznaje się go za „wolny od sodu”.

Reklama

Espumisan a ciąża

Lek może być stosowany w ciąży i okresie karmienia piersią. Badania niekliniczne dotyczące wpływu na płodność nie ujawniają żadnego szczególnego zagrożenia dla człowieka.

Reklama

Efekty uboczne zażywania Espumisanu

Dotychczas nie zanotowano działań niepożądanych związanych z zastosowaniem leku. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości na substancje wchodzące w skład leku.

Dawkowanie preparatu Espumisan

Doustnie.

W dolegliwościach żołądkowo-jelitowych związanych z gromadzeniem się gazów - niemowlęta od 1 mż.: 1-2 ml (tj. 25-50 kropli) na dobę w 2-4 dawkach podzielonych (nie więcej niż 80 mg symetykonu na dobę.lek należy dodać do butelki z mlekiem lub podać na łyżeczce przed lub po karmieniu piersią);

  • dzieci 1-6 lat: 1 ml (tj. 25 kropli) 3 do 5 razy na dobę;
  • dzieci 6-14 lat: 1-2 ml (tj. 25-50 kropli) 3 do 5 razy na dobę;
  • młodzież i dorośli: 2 ml (tj. 50 kropli) 3 do 5 razy na dobę.

Lek może być podawany także pacjentom w okresie pooperacyjnym.

W przygotowaniu pacjentów do badań diagnostycznych w obrębie jamy brzusznej

- badanie radiologiczne, USG: 2 ml (tj. 50 kropli) 3 razy na dobę w przeddzień badania oraz 2 ml (tj. 50 kropli) rano, na czczo, w dniu badania; jako dodatek do zawiesiny środka kontrastowego: 4-8 ml (tj. 100-200 kropli) na 1 litr środka cieniującego stosowanego podczas badania z podwójnym kontrastem; w przygotowywaniu pacjentów do gastroskopii: przed endoskopią 4-8 ml (tj. 100-200 kropli), w razie konieczności można w czasie badania wlać dodatkowo kilka ml emulsji przez kanał instrumentalny endoskopu aby zmniejszyć pienienie treści przewodu pokarmowego.

W przypadku zatrucia środkami powierzchniowo-czynnymi (detergentami)

  • dorośli: w zależności od ciężkości zatrucia, zwykle 10-20 ml (co odpowiada ok. 1/3-2/3 zawartości butelki 30 ml);
  • dzieci: w zależności od ciężkości zatrucia, zwykle 2,5-10 ml (od 65 kropli do 1/3 zawartości butelki 30 ml).

Sposób podania

Przed użyciem wstrząsnąć. Lek może być przyjmowany bezpośrednio przed, w trakcie lub po posiłku, w razie konieczności, również przed snem. Dawkę można odmierzyć za pomocą kroplomierza. W celu odmierzenia odpowiedniej liczby kropli, butelkę należy trzymać pionowo, otworem ku dołowi.

Lek nie zawiera cukru, może być podawany osobom chorym na cukrzycę i pacjentom z zaburzeniami odżywiania. Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Czytaj również

Podobne leki
Bobotic
Gastrosil
Spasmolina
Infacol

Reklama

Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!