Eurespal

Spis treści

Eurespal - Skład

1 tabl. powl. zawiera 80 mg chlorowodorku fenspirydu.

Eurespal - Działanie

Lek o działaniu przeciwzapalnym i rozkurczającym oskrzela. Jest antagonistą receptora H<sub>1</sub> i powoduje działanie spazmolityczne typu papawerynowego, zmniejsza wytwarzania mediatorów procesów zapalnych (cytokin, TNFα, pochodnych kwasu arachidonowego, wolnych rodników). Maksymalne stężenie w surowicy osiąga po 6 h, T<sub>0,5</sub> wynosi ok. 12 h, wydalanie zachodzi przez nerki. Lek nie gromadzi się w tkankach.

Reklama

Eurespal - Wskazania

Pomocniczo w leczeniu ostrych i przewlekłych zapaleń dróg oddechowych. Pomocniczo w zapaleniu ucha środkowego.

Eurespal - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Eurespal - Ostrzeżenia

Leku nie należy stosować u dzieci i młodzieży.

Eurespal - Ciąża

Preparat nie jest zalecany podczas ciąży, chociaż rozpoznanie ciąży w czasie przyjmowania fenspirydu nie uzasadnia jej przerwania. Leku nie należy stosować podczas karmienia piersią.

Eurespal - Efekty uboczne

Często: zaburzenia żołądka i jelit, nudności, bóle nadbrzusza. Rzadko: senność; umiarkowana tachykardia ustępująca po zmniejszeniu dawki; rumień, wysypka, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, rumień trwały. Częstość nieznana: zawroty głowy, palpitacje prawdopodobnie związane z tachykardią, niedociśnienie prawdopodobnie związane z tachykardią, biegunka, wymioty, świąd, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka, zespół Stevensa-Johnsona, osłabienie, zmęczenie.

Eurespal - Interakcje

Nie wykazano interakcji z innymi lekami. Jednak mając na uwadze przeciwhistaminowe działanie fenspirydu można się spodziewać jego interakcji z barbituranami; innymi lekami przeciwhistaminowymi, przeciwbólowymi, opioidowymi lekami przeciwbólowymi, lekami uspokajającymi, etanolem (nasilenie działania sedatywnego); oraz inhibitorami MAO.

Eurespal - Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 1 tabl. 2-3 razy na dobę, na początku posiłku. Bezpieczeństwo i skuteczność stosowania tabletek u dzieci i młodzieży nie zostały ustalone (brak dostępnych danych). <u>Sposób podania.</u> Tabletki połykać w całości, popijając niewielką ilością wody.

Eurespal - Uwagi

Lek może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, zwłaszcza na początku leczenia lub podczas jednoczesnego picia alkoholu.

Pharmindex
<-- popup -->