ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Exoderil

Spis treści

Reklama

Exoderil - skład

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku naftyfiny. Preparat zawiera alkohol benzylowy, alkohol cetylowy, alkohol stearylowy.

Reklama

Exoderil - działanie

Lek przeciwgrzybiczy do stosowania miejscowego na skórę. Naftyfina działa przeciwgrzybiczo przede wszystkim na dermatofity (Trichophyton spp., Microsporum spp., Epidermophyton spp.), drożdżaki (Candida spp.), pleśniaki (Aspergillus spp.) oraz Sporothrix Schenkii. In vitro naftyfina działa grzybobójczo na dermatofity i pleśniaki Aspergillus spp. Na drożdżaki działa grzybobójczo lub grzybostatycznie, w zależności od szczepu. Naftyfina działa także bakteriobójczo na współwystępujące w ogniskach grzybicy bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne. Wykazuje również działanie przeciwzapalne. Po podaniu miejscowym naftyfina dobrze przenika przez warstwę rogową naskórka i występuje w poszczególnych warstwach skóry w stężeniu zapewniającym działanie przeciwgrzybicze. Po zastosowaniu na zdrową skórę naftyfiny w postaci 1% kremu, do krążenia przenika ok. 3-6% dawki. Stężenie naftyfiny wystarczające do hamowania wzrostu dermatofitów utrzymuje się w skórze przez ok. 24 h. Wchłonięty lek i jego metabolity wydalane są z moczem i z kałem.

Reklama

Exoderil - wskazania

Miejscowe leczenie zakażeń grzybiczych skóry, takich jak: grzybica skóry i fałdów skórnych, np. grzybica skóry gładkiej, grzybica pachwin (często swędzące, nieregularne, różowo-czerwone, lekko wzniesione plamy, na których obwodzie mogą pojawiać się grudki i pęcherzyki); grzybica międzypalcowa (grzybica dłoni, grzybica stóp), objawiająca się najczęściej nadmiernym łuszczeniem się i pękaniem skóry, ze świądem i pieczeniem; zakażenie skóry wywołane przez drożdżaki (zakażenie takie zwane jest także kandydozą lub drożdżycą), objawiające się swędzącymi, zaczerwienionymi, często złuszczającymi się plamami, w których otoczeniu mogą powstawać pęcherzyki; łupież pstry (plamiste zmiany w kolorze od białego do brązowego, nieregularne, o złuszczającej się powierzchni, występujące głównie na skórze tułowia; zmiany te nie zmieniają barwy pod wpływem słońca).

Reklama

Exoderil - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na naftyfinę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Reklama

Exoderil - ostrzeżenia

Należy unikać kontaktu kremu z oczami, ustami, błonami śluzowymi i ranami. Jeśli wystąpią objawy podrażnienia skóry, należy zaprzestać stosowania. Lek zawiera 10 mg alkoholu benzylowego w 1 g, który może powodować reakcje alergiczne i łagodne miejscowe podrażnienie. Ponadto preparat zawiera alkohol cetylowy i alkohol stearylowy, które mogą powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Reklama

Exoderil - ciąża

Leku nie należy stosować w okresie ciąży lub karmienia piersią.

Reklama

Exoderil - efekty uboczne

Częstość nieznana: kontaktowe zapalenie skóry, rumień, zaczerwienienie, odczucie suchości i pieczenia skóry. Działania te są przemijające i zwykle nie jest konieczne odstawienie leku.

Exoderil - dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę. Dorośli: raz na dobę nanosi się cienką warstwę kremu na umytą i osuszoną chorobowo zmienioną skórę oraz jej okolice. Krem należy stosować co najmniej 7 dni. Lek powinno się stosować jeszcze przez 2 tygodnie po ustąpieniu objawów w celu całkowitego wyleczenia choroby. Nieprzestrzeganie tego zalecenia grozi nawrotem zakażenia. Jeśli po upływie 7 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, pacjent powinien zwrócić się do lekarza. Preparatu nie stosować u dzieci, ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania w tej grupie pacjentów.

Exoderil - uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Acifungin
Batrafen
Lamisilatt
Loceryl

Reklama

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!