Exoderil

Spis treści

Exoderil - Skład

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku naftyfiny. Krem zawiera alkohol benzylowy.

Exoderil - Działanie

Lek przeciwgrzybiczy do stosowania miejscowego na skórę. Naftyfina działa przeciwgrzybiczo przede wszystkim na dermatofity (<i>Trichophyton spp</i>., <i>Microsporum spp</i>., <i>Epidermophyton spp.</i>), drożdżaki (<i>Candida spp</i>.), pleśniaki (<i>Aspergillus spp</i>.) oraz <i>Sporothrix Schenkii.</i> <i>In vitro</i> naftyfina działa grzybobójczo na dermatofity i pleśniaki <i>Aspergillus sp</i>p. Na drożdżaki działa grzybobójczo lub grzybostatycznie, w zależności od szczepu. Naftyfina działa także bakteriobójczo na współwystępujące w ogniskach grzybicy bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne. Wykazuje również działanie przeciwzapalne. Po podaniu miejscowym naftyfina dobrze przenika przez warstwę rogową naskórka i występuje w poszczególnych warstwach skóry w stężeniu zapewniającym działanie przeciwgrzybicze. Po zastosowaniu na zdrową skórę naftyfiny w postaci 1% kremu, do krążenia przenika ok. 3-6% dawki. Stężenie naftyfiny wystarczające do hamowania wzrostu dermatofitów utrzymuje się w skórze przez ok. 24 h. Wchłonięty lek i jego metabolity wydalane są z moczem i z kałem.

Reklama

Exoderil - Wskazania

Miejscowe leczenie zakażeń grzybiczych skóry, takich jak: grzybica skóry i fałdów skórnych, np. grzybica skóry gładkiej, grzybica pachwin (często swędzące, nieregularne, różowo-czerwone, lekko wzniesione plamy, na których obwodzie mogą pojawiać się grudki i pęcherzyki); grzybica międzypalcowa (grzybica dłoni, grzybica stóp), objawiająca się najczęściej nadmiernym łuszczeniem się i pękaniem skóry, ze świądem i pieczeniem; zakażenie skóry wywołane przez drożdżaki, objawiające się swędzącymi, zaczerwienionymi, często złuszczającymi się plamami, w których otoczeniu mogą powstawać pęcherzyki; łupież pstry (plamiste zmiany w kolorze od białego do brązowego, nieregularne, o złuszczającej się powierzchni, występujące głównie na skórze tułowia; zmiany te nie zmieniają barwy pod wpływem słońca).

Exoderil - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na naftyfinę lub jakąkolwiek substancję pomocniczą.

Exoderil - Ostrzeżenia

Należy unikać kontaktu kremu z oczami, ustami, błonami śluzowymi i ranami. Jeśli wystąpią objawy podrażnienia skóry, należy zaprzestać stosowania. Leku nie stosować u dzieci, ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania w tej grupie pacjentów. Krem zawiera alkohol cetylowy i alkohol stearylowy, które mogą powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Exoderil - Ciąża

Leku nie należy stosować w okresie ciąży lub karmienia piersią.

Exoderil - Efekty uboczne

Częstość nieznana: zaczerwienienie, odczucie suchości i pieczenia skóry. Działania te są przemijające i zwykle nie jest konieczne odstawienie leku.

Exoderil - Dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli, raz na dobę nanosi się warstwę kremu na umytą i osuszoną chorobowo zmienioną skórę oraz jej okolice. Krem należy stosować co najmniej 7 dni. Po ustąpieniu objawów klinicznych leczenie należy kontynuować przez 2 tyg. Jeśli po upływie 7 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, pacjent powinien zwrócić się do lekarza.

Exoderil - Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex
<-- popup -->