Fibrolan

Spis treści

Fibrolan - Skład

1 g maści zawiera 1 j.m. fibrynolizyny z osocza bydlęcego i 666 j.m. dezoksyrybonukleazy z trzustki bydlęcej.

Fibrolan - Działanie

Połączenie dwóch enzymów, które powodują szybkie i wybiórcze usuwanie tkanki martwiczej oraz wydzieliny ropnej. Fibrynolizyna (plazmina) jako aktywna endopeptydaza, powoduje hydrolizę związków peptydowych, zwłaszcza zawierających lizynę i argininę. W wyniku jej działania powstają rozpuszczalne oligopeptydy. Silniejsze i ukierunkowane działanie fibrynolizyny na takie substraty jak fibryna i fibrynogen pozwala osiągnąć zamierzony efekt terapeutyczny w odróżnieniu od innych proteaz serynowych (np. trypsyny). Zmniejsza się również ryzyko działania proteolitycznego i uszkodzenia tkanek zdrowych i nieuszkodzonych komórek. Plazmina nie powoduje osłabienia połączeń między komórkami i nie ułatwia zakażenia rany. Dezoksyrybonukleaza, jako hydrolaza diestrów kwasu fosforowego, katalizuje depolimeryzację kwasu dezoksyrybonukleinowego, w wyniku której powstają oligonukleotydy. Enzym działa wyłącznie na DNA uwolnione w materiale martwiczym. Nie działa natomiast na DNA w jądrach komórkowych nieuszkodzonych komórek.

Reklama

Fibrolan - Wskazania

Enzymatyczne oczyszczanie ran zakażonych bądź zagrożonych zakażeniem, źle gojących się ran powstałych: w przebiegu zaburzeń troficznych lub niedokrwiennych skóry (takich jak: owrzodzenia podudzi, odleżyny, oparzenia, czyraki, zanokcica, przetoki po ewakuacji ropni), po zabiegach chirurgicznych i ginekologicznych (elektrokauteryzacji lub konizacji szyjki macicy), w zapaleniu pochwy (nieswoistym lub starczym), w zapaleniu szyjki macicy.

Fibrolan - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Nadwrażliwość na białko bydlęce. Ciąża, karmienie piersią. Skazy krwotoczne. Świeże krwawienia.

Fibrolan - Ostrzeżenia

W razie wystąpienia reakcji alergicznych należy natychmiast odstawić preparat.

Fibrolan - Ciąża

Lek jest przeciwwskazany w ciąży i podczas karmienia piersią.

Fibrolan - Efekty uboczne

Rzadko: miejscowe przekrwienie.

Fibrolan - Dawkowanie

Miejscowo, maść nakładać na zmiany co 6-8 h. Działanie enzymów maleje z czasem i niemal całkowicie ustaje po 24 h. Stosować do czasu pełnego oczyszczenia rany tzn. do momentu stwierdzenia gojenia się rany.

Fibrolan - Uwagi

Preparat może zmniejszać skuteczność używanych w tym samym czasie prezerwatyw z lateksu.

Pharmindex
<-- popup -->