Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Fitolizyna

Spis treści

Reklama

Fitolizyna - skład

5 g pasty zawiera 3,36 g wyciągu złożonego (1:1,3-1,6) z: kłącza perzu (12,5 cz.), łusek cebuli (5 cz.), liści brzozy (10 cz.), nasion kozieradki (15 cz.), korzenia pietruszki (17,5 cz.), ziela nawłoci (5 cz.), ziela skrzypu (10 cz.), korzenia lubczyka (10 cz.), ziela rdestu ptasiego (15 cz.). Preparat zawiera do 4% etanolu, parahydroksybenzoesan etylu (E 214) i skrobię pszeniczną.

Reklama

Fitolizyna - działanie

Tradycyjny preparat roślinny do stosowania w określonych wskazaniach wynikających wyłącznie z jego długotrwałego stosowania.

Reklama

Fitolizyna - wskazania

Tradycyjny preparat roślinny stosowany pomocniczo w zakażeniach i stanach zapalnych dróg moczowych, w kamicy dróg moczowych (w drobnych złogach, tzw. piasku nerkowym) oraz profilaktycznie w kamicy nerkowej.

Reklama

Fitolizyna - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na rośliny z rodziny astrowatych (Asteraceae, dawniej Compositae), z rodziny baldaszkowatych (Apiaceae dawniej Umbelliferae), anetol lub na alergeny pyłku brzozy, olejek miętowy, mentol lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. W przypadku konieczności zmniejszenia ilości przyjmowanych płynów (np. ciężkie choroby serca lub nerek).

Reklama

Fitolizyna - ostrzeżenia

Nie stosować preparatu u pacjentów, u których występują obrzęki spowodowane niewydolnością serca lub nerek. Ze względu na hipoglikemizujące działanie kozieradki, pacjenci chorzy na cukrzycę powinni monitorować poziom cukru we krwi. Jeśli objawy nasilą się, nie ustąpią lub towarzyszyć im będzie gorączka, ból i trudności w oddawaniu moczu lub obecność krwi w moczu, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Preparat zawiera 200 mg alkoholu (etanolu) w każdych 5 g pasty. Ilość alkoholu w każdych 5 g pasty jest równoważne 5 ml piwa lub 2 ml wina; mała ilość alkoholu w leku nie będzie powodowała zauważalnych skutków. Lek zawiera parahydroksybenzoesan etylu (E 214), który może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). Ponadto lek zawiera bardzo małe ilości glutenu (pochodzącego ze skrobi pszenicznej) i określa się go jako „bezglutenowy”. W związku z tym jest bardzo mało prawdopodobne, aby spowodowało to jakiekolwiek problemy u pacjentów z chorobą trzewną (celiaklią). 5 g pasty zawiera nie więcej niż 15 mikrogramów glutenu. Leku nie powinni stosować pacjenci z alergią na pszenicę (inną niż choroba trzewna).

Reklama

Fitolizyna - ciąża

Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie ciąży i podczas karmienia piersią. Preparat może być stosowany, gdy w opinii lekarza prowadzącego korzyść dla matki jest większa niż potencjalne ryzyko dla płodu.

Reklama

Fitolizyna - efekty uboczne

Częstość nieznana: reakcje alergiczne (świąd, wysypka, pokrzywka, alergiczny nieżyt nosa), zawroty głowy, nudności, wymioty, biegunka, wzdęcia, nadwrażliwość na promienie UV.

Fitolizyna - interakcje

W związku z działaniem moczopędnym należy brać pod uwagę szybszą eliminację innych jednocześnie stosowanych leków. Preparat może nasilać działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych (w tym NLPZ), leków hipoglikemizujących, soli litu, inhibitorów MAO, może przedłużać działanie pentobarbitalu, aminopiryny i paracetamolu, oraz może hamować wchłanianie β-karotenu, α-tokoferolu, cholesterolu i innych leków w jelicie cienkim.

Fitolizyna - dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 1 łyżeczkę (około 5 g) pasty rozpuścić w 1/2 szklanki ciepłej przegotowanej wody, pić 3-4 razy na dobę. Bez konsultacji z lekarzem nie zaleca się stosowania dłużej niż 2-4 tyg. Jeśli nie nastąpiła poprawa, objawy utrzymują się podczas stosowania leku lub się pogorszą, należy skonsultować się z lekarzem lub innym wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia. Stosowanie u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat nie jest zalecane. Sposób podania. Podczas stosowania leku zaleca się przyjmowanie dużej ilości płynów.

Fitolizyna - uwagi

Brak danych dotyczących wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Betasol
Debelizyna
Ginjal
Nefrol

Reklama

Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!