Znajdź lek

Fluormex

Spis treści

Działanie

Preparat zapobiegający próchnicy. Aminofluorki ograniczają adhezję i kolonizację bakterii na tkankach zęba oraz tworzenie płytki nazębnej oraz blokują kanaliki zębinowe, co przyczynia się do zmniejszenia nadwrażliwości zęba. Fluor zawarty w aminofluorkach chroni szkliwo i zębinę. Jony fluoru wbudowują się w siatkę krystaliczną szkliwa zęba, dzięki czemu drobne uszkodzenia szkliwa ulegają remineralizacji. Absorpcja fluoru przez śluzówkę jamy ustnej jest ograniczona i stanowi mniej niż 1% dziennego wchłaniania. W ciągu 24h 50% fluoru wydalana jest z moczem, 15-25% z kałem i potem, a pozostała ilość jest wiązana w tkankach twardych. Stężenie fluoru w zębinie wzrasta z wiekiem i jest wyższe w pobliżu miazgi niż w miejscu połączenia szkliwo-zębinowego.

Wskazania

Kontaktowa fluoryzacja zębów: profilaktyka próchnicy, niedorozwój twardych tkanek zębów, nadwrażliwość szyjek zębowych, odwapnienie szkliwa, wrażliwe powierzchnie zębów startych klamrami, szynami, protezami częściowymi oraz aparatami ortodontycznymi, a także po korekcie zgryzu urazowego.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Dzieci do 5 lat. Jednoczesne stosowanie preparatów o wysokim stężeniu fluorków. Nie stosować w rejonach, w których zawartość fluoru w wodzie pitnej przekracza 0,7 mg/l oraz u osób bez próchnicy lub o małym ryzyku próchnicy. Nie stosować częściej niż raz na 2 tyg., i nie więcej niż 10 razy w roku.