Fluormex

Reklama

Działanie

Preparat zapobiegający próchnicy. Aminofluorki ograniczają adhezję i kolonizację bakterii na tkankach zęba oraz tworzenie płytki nazębnej oraz blokują kanaliki zębinowe, co przyczynia się do zmniejszenia nadwrażliwości zęba. Fluor zawarty w aminofluorkach chroni szkliwo i zębinę. Jony fluoru wbudowują się w siatkę krystaliczną szkliwa zęba, dzięki czemu drobne uszkodzenia szkliwa ulegają remineralizacji. Absorpcja fluoru przez śluzówkę jamy ustnej jest ograniczona i stanowi mniej niż 1% dziennego wchłaniania. W ciągu 24h 50% fluoru wydalana jest z moczem, 15-25% z kałem i potem, a pozostała ilość jest wiązana w tkankach twardych. Stężenie fluoru w zębinie wzrasta z wiekiem i jest wyższe w pobliżu miazgi niż w miejscu połączenia szkliwo-zębinowego.

Wskazania

Kontaktowa fluoryzacja zębów: profilaktyka próchnicy, niedorozwój twardych tkanek zębów, nadwrażliwość szyjek zębowych, odwapnienie szkliwa, wrażliwe powierzchnie zębów startych klamrami, szynami, protezami częściowymi oraz aparatami ortodontycznymi, a także po korekcie zgryzu urazowego.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Dzieci do 5 lat. Jednoczesne stosowanie preparatów o wysokim stężeniu fluorków. Nie stosować w rejonach, w których zawartość fluoru w wodzie pitnej przekracza 0,7 mg/l oraz u osób bez próchnicy lub o małym ryzyku próchnicy. Nie stosować częściej niż raz na 2 tyg., i nie więcej niż 10 razy w roku.

Środki ostrożności

Zachować szczególną ostrożność u dzieci poniżej 9 lat, ze względu na dopilnowanie niepołykania preparatu podczas szczotkowania. Połykanie przez dłuższy czas pewnych ilości substancji zawierających związki fluoru, nawet o niskich stężeniach, może spowodować objawy przewlekłego zatrucia w postaci szkliwa plamkowego (fluoroza zębów).

Ciąża i laktacja

Preparatu nie należy stosować w ciąży i podczas karmienia piersią.

Działania niepożądane

Mogą wystąpić po przedawkowaniu.

Interakcje

Nie zaleca się jednoczesnego stosowania preparatu wraz z innym stężonym preparatem fluorkowym. Pasty do zębów i płukanki do codziennego użytku można stosować z preparatem.

Dawkowanie

Dorośli i dzieci powyżej 5 lat. W ciągu roku należy stosować jedną serię zabiegów (5-10 razy co 2 tyg. tzn. 1 szczotkowanie co 2 tyg. przez 10-20 tyg.). Szczotkowanie: 1 cm żelu lub 6-9 kropli płynu nanieść na szczoteczkę do zębów i szczotkować zęby przez 3 min. Wcieranie: 1 cm żelu wcierać w powierzchnie zębów za pomocą wacika lub 0,5-1 ml płynu nanieść na wacik, a następnie bardzo starannie i powoli wcierać w osuszone powierzchnie zębów, tak aby preparat mógł przeniknąć w zagłębienia i szczeliny; u dzieci do 9 lat z zaawansowaną próchnicą zaleca się pozostawić niewielkie ilości żelu w bruzdach i powierzchniach zgryzowych zębów. Przed rozpoczęciem fluorkowania szkliwa zębów konieczne jest dokładne usunięcie kamienia nazębnego. Po zakończeniu zabiegu szczotkowania lub wcierania należy wypluć ślinę oraz nie płukać jamy ustnej, z wyjątkiem dzieci poniżej 9 lat, u których wskazane jest delikatne wypłukanie jamy ustnej. Nie jeść przynajmniej 0,5 h po zabiegu. Żel może być wykorzystany do stosowania profilaktyczno-leczniczego u dzieci w grupach podwyższonego lub wysokiego ryzyka próchnicy, w tym profesjonalnie u dzieci specjalnej troski (na łyżkę wyciskową wyścieloną gąbkami nakłada się 1 cm żelu; czas trwania zabiegu 4-5 min, z zastosowaniem ślinociągu).

Reklama

Uwagi

Pharmindex