Formokrezol

Formokrezol to wypełnienie stomatologiczne, które prowadzi do utrwalenia tkanki miazgowej. Opatrunek ten stosuje się przede wszystkich przy zapaleniach miazgi i jej zranieniach. Głównym przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na składniki preparatu.     

Spis treści

Formokrezol - Skład

1 g preparatu zawiera 190 mg formaldehydu i 350 mg trójkrezolu.

Formokrezol - Działanie

Opatrunek antyseptyczny/ wypełnienie stomatologiczne wykazuje działanie mumifikujące; powoduje utrwalenie tkanki miazgowej i czyni ją odporną na enzymatyczną degradację. Amputację formokrezolową należy uznać za metodę przyżyciową bądź mortalną w zależności od czasu działania wyrobu.

Reklama

Formokrezol - Wskazania

Materiał stosowany jest przy odwracalnych i nieodwracalnych zapaleniach miazgi, przy obnażeniach i zranieniach miazgi w zębach mlecznych jeśli: korzenie zębów są zresorbowane nie więcej niż do 1/3 ich długości; brak przetok i ropni; w obrazie rtg brak oznak resopcji kości wyrostka zębodołowego w rozwidleniu i w okolicy szczytów korzeni; brak oznak resopcji wewnętrznej zarówno w komorze jak i w kanale; przy wskazaniach ogólnych np. hemofilii, gdy przeciwwskazana jest ekstrakcja zębów. Materiał stosuje się również w zębach trzonowych stałych z niecałkowicie uformowanymi korzeniami, w przypadku pulpopatii nieodwracalnych, jako metoda czasowa (po całkowitym uformowaniu korzeni należy przeprowadzić pełne leczenie endodontyczne).

Formokrezol - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu.

Formokrezol - Efekty uboczne

W przypadku przedawkowania uwolniony z preparatu formaldehyd może przenikać przez otwór wierzchołkowy i wywierać toksyczne działanie na tkanki przyzębia okołowierzchołkowego oraz wywołać ostrą reakcję immunologiczną.

Formokrezol - Dawkowanie

Przy amputacji 1-seansowej: tampon z waty opatrunkowej nasączony preparatem położyć na kikuty amputowanej przyżyciowo miazgi na 4-5 min. Po usunięciu opatrunku na dno komory położyć pastę sporządzoną z tlenku cynku i eugenolu lub olejku goździkowego zmieszanego z wyrobem w stosunku 1:1. Na pastę założyć cement podkładowy oraz wypełnienie stałe. Przy amputacji 2-seansowej: tampon z waty opatrunkowej nasączony roztworem preparatu (3 części gliceryny zmieszać z 1 częścią wody destylowanej, następnie 4 części tej mieszaniny dodać do 1 części formakrezolu) założyć do komory na okres 5-7 dni, zamykając szczelnie ubytek cementem. Na drugim posiedzeniu usunąć opatrunek, komorę przemyć wodą utlenioną, dalej postępować jak w przypadku amputacji 1-seansowej.

Formokrezol - Uwagi

Preparat może przyspieszać resorpcję korzeni zębów mlecznych.

Pharmindex
<-- popup -->