Galospa

Spis treści

Galospa - Skład

1 tabl. zawiera 40 mg chlorowodorku drotaweryny.

Galospa - Działanie

Pochodna papaweryny o silnym działaniu spazmolitycznym, które jest wynikiem hamującego działania na enzym fosfodiesterazę IV. Działa rozkurczowo na mięśnie gładkie, przy skurczu nerwowym i mięśniowym oraz rozszerza naczynia, powodując zwiększenie przepływu krwi przez tkanki. Działanie drotaweryny nie zależy od rodzaju unerwienia oraz lokalizacji mięśni gładkich. Szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, biodostępność wynosi 25,5-91%. Maksymalne stężenie obserwuje się po 45-60 min. Wiąże się z białkami w 80-95%. Drotaweryna metabolizowana jest w wątrobie, T<sub>0,5</sub> wynosi 8-10 h. Wydalana jest w postaci metabolitów z moczem (ok. 50%) i z kałem (ok. 30%).

Reklama

Galospa - Wskazania

Stany skurczowe mięśni gładkich związane z chorobami dróg żółciowych: kamicą dróg żółciowych, zapaleniem pęcherzyka żółciowego oraz mięśni gładkich dróg moczowych: kamica nerkowa, zapalenie miedniczek nerkowych, zapalenie pęcherza moczowego, bolesne parcie na mocz. Wspomagająco w stanach skurczowych mięśni gładkich przewodu pokarmowego: w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, w stanach skurczowych wpustu i odźwiernika żołądka, zespole drażliwego jelita grubego, zaparciach spastycznych i wzdęciach jelit oraz w stanach skurczowych w obrębie dróg rodnych: bolesnym miesiączkowaniu, silnych bólach, poronieniu zagrażającym.

Galospa - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na drotawerynę lub inne składniki preparatu. Ciężka niewydolność wątroby, nerek lub serca. Porfiria. Zaburzenia przewodnictwa przedsionkowo-komorowego (całkowity blok przedsionkowo-komorowy).

Galospa - Ostrzeżenia

Zachować ostrożność podczas stosowania preparatu u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym.

Galospa - Ciąża

Preparat można stosować w ciąży, jeżeli spodziewane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Drotaweryna przenika przez łożysko. Nie jest zalecane stosowanie preparatu podczas karmienia piersią.

Galospa - Efekty uboczne

Rzadko: kołatanie serca; hipotensja; ból i zawroty głowy, bezsenność; nudności, zaparcia. Częstość nieznana: ostre ataki porfirii; wymioty, utrata łaknienia.

Galospa - Interakcje

Drotaweryna zmniejsza skuteczność przeciwparkinsonowego działania stosowanej jednocześnie lewodopy oraz nasila drżenie i sztywność. Atropina i jej pochodne nasilają działanie rozkurczowe drotaweryny, należy zmniejszyć dawkę drotaweryny.

Galospa - Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: dawka dobowa 40-240 mg (1-6 tabl.) w 1-3 dawkach podzielonych. U pacjentów w podeszłym wieku, z niewydolnością nerek lub wątroby zaleca się indywidualne dostosowanie dawki. Po 1 dniu leczenia objawy powinny ustąpić.

Galospa - Uwagi

W razie wystąpienia działań niepożądanych tj. zawroty głowy nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych i obsługiwać urządzeń w ruchu.

Pharmindex