Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Galvenox Veno

Spis treści

Reklama

Galvenox Veno - skład

1 kaps. twarda zawiera 500 mg jednowodnego dobezylanu wapnia. Preparat zawiera azorubinę (E122).

Reklama

Galvenox Veno - działanie

Dobezylan wapnia działa na ściany naczyń włosowatych, zmniejszając ich nadmierną przepuszczalność i zwiększając wytrzymałość. Punktem uchwytu dobezylanu wapnia jest śródbłonek i warstwa podstawna naczyń włosowatych. Dobezylan wapnia zmniejsza nadmierną przepuszczalność kapilar powodowaną przez histaminę i bradykininę, przez co zapobiega przesiąkaniu płynów z łożyska naczyniowego, zmniejsza też łamliwość naczyń włosowatych. Zwiększa elastyczność erytrocytów, zaś u pacjentów z retinopatią cukrzycową zmniejsza nadmierną lepkość krwi, poprawiając jej właściwości reologiczne. Działanie przeciwagregacyjne polega na hamowaniu agregacji płytek wywołanej przez kolagen i trombinę, bez wpływu na agregację stymulowaną przez kwas arachidonowy. Zmniejsza hamowanie syntezy kolagenu, powodowane przez glukozę, przyspieszając fibrynogenezę kolagenu typu II. Do zmniejszenia lepkości krwi dochodzi poprzez zmianę składu białek osocza oraz normalizację mechanicznych właściwości krwinek czerwonych (zwiększona odkształcalność). Działania te powodują usprawnienie obwodowego krążenia żylnego, zmniejszenie zastoju w naczyniach żylnych i hamowanie rozwoju zmian zakrzepowych towarzyszących powstawaniu żylaków, zwłaszcza kończyn dolnych. Dobezylan wapnia zmniejsza przepuszczalność naczyń limfatycznych, ich łamliwość, a także poprawia drenaż układu limfatycznego, powodując zmniejszenie obrzęków. Cmaxw osoczu osiągane jest po ok. 6 h. Lek wiąże sie z białkami osocza w 20-25%. Dobezylan wapnia wydalany jest głównie w postaci niezmienionej. Ok. 50% dawki doustnej wydalane jest z moczem w ciągu pierwszych 24h.

Galvenox Veno - wskazania

Objawy przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych: bóle, kurcze, uczucie ciężkości nóg, mrowienie, drętwienie kończyn dolnych, zmiany skórne związane z zastojem żylnym, żylaki kończyn dolnych, obrzęki związane z przewlekłą niewydolnością żylną. Objawowe leczenie żylaków odbytu.

Reklama

Galvenox Veno - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Leku nie należy stosować u dzieci (bezpieczeństwo stosowania i skuteczność nie były badane na tej grupie).

Reklama

Galvenox Veno - ostrzeżenia

W rzadkich przypadkach lek może powodować agranulocytozę, związaną prawdopodobnie z reakcją nadwrażliwości. Agranulocytoza może objawiać się wysoką gorączką, zakażeniami w obrębie jamy ustnej (zapaleniem gardła i migdałków), stanami zapalnymi w obrębie odbytu i narządów płciowych. W przypadku wystąpienia objawów zakażenia pacjent powinien skontaktować się z lekarzem. Wystąpienie wymienionych objawów jest wskazaniem do odstawienia leku i wykonania badania morfologii krwi z rozmazem. Należy zachować ostrożność u osób z czynną chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy lub z przewlekłym zapaleniem błony śluzowej żołądka; wskazana jest okresowa kontrola czynności żołądka i dwunastnicy. W przypadku zaostrzenia objawów lek należy odstawić. Preparat zawiera azorubinę (E122), która może powodować reakcje alergiczne.

Reklama

Galvenox Veno - ciąża

Preparat może być stosowany u kobiet w ciąży wyłącznie wtedy, gdy potencjalna korzyść z takiej terapii przewyższa ryzyko dla płodu. Stosowanie leku w I trymestrze ciąży jest przeciwwskazane. Dobezylan wapnia w niewielkich ilościach przenika do mleka kobiet karmiących piersią; brak jest danych dotyczących wpływu dobezylanu wapnia na niemowlę karmione piersią. Przed rozpoczęciem stosowania leku kobieta powinna przerwać karmienie piersią.

Reklama

Galvenox Veno - efekty uboczne

Rzadko: ból w nadbrzuszu, nudności, biegunki, wymioty, reakcje skórne, bóle stawów, bóle i zawroty głowy, gorączka. Bardzo rzadko: zahamowanie czynności szpiku z agranulocytozą (0,32/milion kuracji). Odnotowano przypadki reakcji alergicznych miejscowych (wysypki) i uogólnionych (pokrzywka). Większość reakcji niepożądanych przemija po odstawieniu preparatu lub po zmniejszeniu dawki.

Galvenox Veno - interakcje

Brak danych dotyczących interakcji dobezylanu wapnia z innymi preparatami.

Galvenox Veno - dawkowanie

Doustnie. Dorośli: zalecana dawka dobowa wynosi 500-1000 mg jednowodnego dobezylanu wapnia. Szczególne grupy pacjentów. U osób z ciężką niewydolnością nerek (zwłaszcza dializowanych) należy stosować zmniejszone dawki leku. Sposób podania. Lek należy przyjmować w trakcie głównych posiłków.

Galvenox Veno - uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Calcium dobesilate Galena
Doxium
Calcium dobesilate Hasco
Rostil

Reklama

Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!