🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋

Gastrobonisol

Spis treści

Reklama

Gastrobonisol - skład

100 g preparatu zawiera: 30 g intraktu z ziela bożego drzewka, 20 g soku z korzenia mniszka, 15 g nalewki z owoców ostropestu, 15 g soku z ziela krwawnika, 10 g nalewki z ziela dziurawca, 10 g nalewki z liścia mięty. Preparat zawiera etanol.

Reklama

Gastrobonisol - działanie

Preparat przeznaczony do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach i jego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Lek pobudzający wydzielanie soków trawiennych.

Gastrobonisol - wskazania

Preparat tradycyjnie stosowany pomocniczo w zaburzeniach trawiennych spowodowanych niedostatecznym wydzielaniem soków trawiennych (w tym soku żołądkowego i żółci). Lek stosuje się objawowo w niestrawności.

Reklama

Gastrobonisol - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na rośliny z rodziny astrowatych (dawniej złożonych) oraz mentol.

Reklama

Gastrobonisol - ostrzeżenia

W przypadku choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem. Preparat zawiera maks. 60% obj. etanolu (alkoholu). W dawce 2,5 ml znajduje się 1,23 g alkoholu, co jest równoważne 30 ml piwa (5% obj.) lub 12,5 ml wina (12% obj.). Zastosowanie leku jest szkodliwe dla osób z chorobą alkoholową. Zawartość alkoholu należy uwzględnić przed zastosowaniem u dzieci i osób z grup wysokiego ryzyka jak np. pacjentów z chorobami wątroby lub padaczką. Ze względu na zawartość alkoholu nie zaleca się stosowania u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią. Jeżeli podczas stosowania preparatu objawy utrzymują się dłużej niż 2 tyg., należy skonsultować się z lekarzem. Ze względu na zawartość alkoholu nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 7 lat, natomiast u dzieci w wielu 7-11 lat, preparat może być stosowany w porozumieniu z lekarzem lub farmaceutą.

Reklama

Gastrobonisol - ciąża

Nie stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Reklama

Gastrobonisol - efekty uboczne

U osób uczulonych na rośliny z rodziny astrowatych (dawniej złożonych) mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości w postaci wysypki. W takim przypadku należy zaprzestać stosowania leku.

Gastrobonisol - interakcje

Dotychczas nie stwierdzono.

Gastrobonisol - dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież od 12 lat: 1-3 razy dziennie w zależności od nasilenia objawów chorobowych po 2,5 ml leku (do kieliszka wody nalać ok. 1 małej łyżeczki preparatu). Dzieci w wieku 7-11 lat: 1-3 razy dziennie w zależności od nasilenia objawów chorobowych po 1 ml leku (odmierzyć strzykawką i nalać do kieliszka wody). Dzieci w wieku poniżej 7 lat: ze względu na zawartość alkoholu, nie zaleca się stosowania. Przed użyciem wstrząsnąć.

Gastrobonisol - uwagi

Ze względu na zawartość alkoholu nie należy przekraczać zalecanych dawek leku. Przedawkowanie preparatu powoduje upośledzenie zdolności psychofizycznych, zdolności prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz obsługiwania urządzeń mechanicznych.


Reklama

Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!