🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋

Gastrosan

Gastrosan to suplement diety, który stosowany jest jako środek powlekający oraz łagodnie przeciwzapalny na błony śluzowe przewody pokarmowego. Ponadto delikatnie rozkurcza mięśnie gładkie w żołądku oraz jelitach, dlatego wskazaniem do stosowania są wzdęcia oraz stany zapalne przewodu pokarmowego.     
Spis treści

Reklama

Gastrosan - skład

1 saszetka 2 g zawiera: 1 g kwiatu rumianku, 0,66 g korzenia prawoślazu, 0,34 g liścia mięty pieprzowej.

Reklama

Gastrosan - działanie

Tradycyjny preparat roślinny stosowany w wymienionych wskazaniach, a jego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Napar z mieszanki stosuje się jako środek powlekający i łagodnie przeciwzapalny na błony śluzowe przewodu pokarmowego oraz łagodnie rozkurczający mięśnie gładkie w obrębie żołądka i jelit.

Gastrosan - wskazania

Preparat roślinny do tradycyjnego stosowania: w stanach skurczowych w obrębie jamy brzusznej, we wzdęciach, pomocniczo w stanach zapalnych przewodu pokarmowego. Preparat przeznaczony jest do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach i jego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu.

Reklama

Gastrosan - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na korzeń prawoślazu, kwiat rumianku lub inne rośliny z rodziny astrowatych (Asteraceae, dawniej Compositae). Nadwrażliwość na preparaty z liści mięty pieprzowej lub mentol.

Reklama

Gastrosan - ostrzeżenia

Pacjenci z refluksem żołądkowo-przełykowym (zgagą) powinni unikać stosowania preparatów z liści mięty pieprzowej, ponieważ mogą one nasilać zgagę. Pacjenci z kamicą żółciową i innymi zaburzeniami dróg żółciowych powinni ostrożnie stosować preparaty z liści mięty pieprzowej.

Reklama

Gastrosan - ciąża

Ze względu na brak wystarczających danych na temat bezpieczeństwa preparatu nie zaleca się jego stosowania w okresie ciąży lub karmienia piersią.

Reklama

Gastrosan - efekty uboczne

W bardzo rzadkich przypadkach może wystąpić reakcja nadwrażliwości na rumianek (np. alergia kontaktowa). Reakcja krzyżowa może zdarzyć się u osób uczulonych na rośliny z rodziny astrowatych (Asteraceae, dawniej Compositae) np. bylica, piołun. Bardzo rzadko notowano przypadki ostrej reakcji alergicznej (wstrząs anafilaktyczny, astma, obrzęk twarzy, pokrzywka). Może wystąpić nasilenie zgagi i refluksu żołądkowo-przełykowego.

Gastrosan - interakcje

Z uwagi na zawartość związków śluzowych w preparacie absorpcja z przewodu pokarmowego równocześnie stosowanych innych leków może być opóźniona. Ze względu bezpieczeństwa preparat należy przyjmować 1/2 do 1 h przed lub po zastosowaniu innych leków.

Gastrosan - dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież powyżej 12 lat: 2 saszetki zalać 1 szklanką (ok. 250 ml) wrzącej wody, naparzać pod przykryciem przez ok. 10-15 min. Pić 5 razy na dobę po 1 szklance ciepłego, zawsze świeżo przygotowanego naparu. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 2 tyg. lub nasilają się podczas stosowania leku, należy skonsultować się z lekarzem lub innym wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia. Ze względu na brak wystarczających danych nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci poniżej 12 lat.

Gastrosan - uwagi


Reklama

Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!