Gastrosan

Gastrosan to suplement diety, który stosowany jest jako środek powlekający oraz łagodnie przeciwzapalny na błony śluzowe przewody pokarmowego. Ponadto delikatnie rozkurcza mięśnie gładkie w żołądku oraz jelitach, dlatego wskazaniem do stosowania są wzdęcia oraz stany zapalne przewodu pokarmowego.     

Spis treści

Gastrosan - skład

1 saszetka zawiera:  1,0 g kwiatu rumianku, 0,66 g korzenia prawoślazu, 0,34 g liścia mięty pieprzowej.

Gastrosan - Działanie

Tradycyjny preparat roślinny stosowany w wymienionych wskazaniach, a jego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Napar z mieszanki stosuje się jako środek powlekający i łagodnie przeciwzapalny na błony śluzowe przewodu pokarmowego oraz łagodnie rozkurczający mięśnie gładkie w obrębie żołądka i jelit.

Gastrosan - wskazania

Stany skurczowe w obrębie jamy brzusznej. Wzdęcia. Pomocniczo w stanach zapalnych przewodu pokarmowego.

Gastrosan - Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na korzeń prawoślazu, kwiat rumianku lub inne rośliny z rodziny astrowatych. Nadwrażliwość na preparaty z liści mięty pieprzowej lub mentol.

Gastrosan - ostrzeżenia

Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci poniżej 12 lat. Ze względu na zawartość mięty pieprzowej, preparat nie powinien być stosowany przez pacjentów z refluksem żołądkowo-przełykowym (preparat może nasilać zgagę). Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania preparatu przez pacjentów z kamicą żółciową i innymi zaburzeniami dróg żółciowych.

Gastrosan - ciąża

Nie zaleca się stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią.

Gastrosan - efekty uboczne

Bardzo rzadko: reakcja nadwrażliwości na rumianek (np. alergia kontaktowa). U osób uczulonych na rośliny z rodziny astrowatych (np. bylica, piołun) może wystąpić reakcja krzyżowa. Odnotowano przypadki ostrej reakcji alergicznej (w tym: szok anafilaktyczny, astma, obrzęk twarzy, pokrzywka).

Gastrosan - interakcje

Ze względu na zawartość związków śluzowych w preparacie, absorpcja z przewodu pokarmowego równocześnie stosowanych innych leków może być opóźniona. Preparat należy przyjmować w odstępie 0,5-1 h przed lub po zastosowaniu innych leków.

Gastrosan - dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież powyżej 12 lat: 2 saszetki zalać 1 szkl. wrzącej wody, zaparzać pod przykryciem przez ok. 10-15 min. Pić 5 razy na dobę po 1 szkl. ciepłego, zawsze świeżo przygotowanego naparu. Dzieci poniżej 12 lat: nie zaleca się stosowania. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 2 tyg. lub nasilają się podczas stosowania leku, należy skonsultować się z lekarzem.

Gastrosan - uwagi

Pharmindex