Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Gliatilin

Spis treści

Reklama

Gliatilin - skład

1 kaps. zawiera 400 mg alfosceranu choliny. Preparat zawiera: sorbitan, etylu parahydroksybenzoesan sodowy, propylu parahydroksybenzoesan sodowy.

Reklama

Gliatilin - działanie

Alfosceran choliny jest prekursorem fosfatydylocholiny, a także nośnikiem choliny - bezpośredniego prekursora acetylocholiny (ACh). Wzmacnia aktywność układu cholinergicznego i poprawia czynności błony komórkowej neuronów. Acetylocholina odgrywa istotną rolę w funkcjach o.u.n., takich jak: pamięć, emocje i czynności ruchowe. W różnych zespołach zwyrodnieniowych i pourazowych mózgu, układ acetylocholinowy ulega uszkodzeniu – wybiórczo lub w pierwszej kolejności. Zwiększona podaż choliny, zwiększa ilość ACh, a tym samym aktywność układu, co istotnie zmniejsza objawy uszkodzenia mózgu. Ponadto alfosceran choliny ułatwia ponowne wbudowywanie się fosfolipidów, utraconych w procesie starzenia, uszkodzenia lub zwyrodnienia mózgu, w błonę komórkową neuronów. Alfosceran choliny poprawia istotnie zaburzoną pamięć i inne funkcje poznawcze, a także wywiera korzystny wpływ na sferę afektywną i behawioralną. Lek szybko i całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego. Jest szybko dystrybuowany w obrębie wielu organów, w tym mózgu. Wydalany jest przez nerki.

Gliatilin - wskazania

Inwolucyjne organiczne zaburzenia czynności mózgu (zaburzenia poznawcze - zaburzenia pamięci, dezorientacja, zmniejszenie motywacji, zmniejszenie koncentracji; zaburzenia afektu i zachowania - niestabilność emocjonalna, drażliwość, zanik zainteresowania otoczeniem). Pseudodepresja wieku podeszłego.

Reklama

Gliatilin - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na lek.

Reklama

Gliatilin - ostrzeżenia

Nie zaleca się stosowania leku u pacjentów z zespołami psychotycznymi, ze znacznym pobudzeniem psychoruchowym. Preparatu nie należy stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy. Preparat zawiera estry kwasu parahydroksybenzoesowego, które mogą powodować wystąpienie pokrzywki, uogólnione opóźnione odczyny nadwrażliwości takiej jak kontaktowe zapalenie skóry, niekiedy odczyny natychmiastowe z pokrzywką i skurczem oskrzeli.

Reklama

Gliatilin - ciąża

Preparatu nie wolno stosować w okresie ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Kobiety karmiące piersią nie powinny stosować preparatu.

Reklama

Gliatilin - efekty uboczne

Niezbyt często: nudności. Jako prekursor substancji biologicznych, alfosceran choliny jest zazwyczaj dobrze tolerowany, nawet w leczeniu długotrwałym. W ciągu pierwszych dni lub tygodni leczenia, mogą sporadycznie wystąpić: niepokój, pobudzenie, bezsenność. Objawy te są przemijające i nie wymagają odstawienia leku, a jedynie tymczasowego zmniejszenia dawki. Ewentualne wystąpienie nudności może być wskazaniem do zmniejszenia dawki.

Gliatilin - dawkowanie

Doustnie: 1 kaps. 2 lub 3 razy na dobę. Zazwyczaj stosuje się 1 lub 2 kaps. rano i 1 kaps. po południu. Lekarz może zalecić inny schemat dawkowania.

Gliatilin - uwagi


Reklama

Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!