🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋

Grinazole

Spis treści

Reklama

Grinazole - skład

1 g pasty zawiera 100 mg metronidazolu. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan propylu, parahydroksybenzoesan metylu.

Reklama

Grinazole - działanie

Preparat stomatologiczny. Metronidazol jest środkiem przeciwbakteryjnym, pochodną imidazolu, który działa na bakterie beztlenowe. Nie można wykluczyć częściowego wchłaniania ogólnego metronidazolu po jego zastosowaniu w postaci pasty podawanej dokanałowo, jednak nie ma danych dotyczących właściwości farmakokinetycznych.

Grinazole - wskazania

Miejscowe leczenie zakażeń w kanale korzeniowym zęba, w następstwie zgorzeli miazgi i jej powikłań. Leczenie powinno być podjęte po oczyszczeniu kanału korzeniowego za pomocą instrumentów ręcznych. Takie postępowanie wskazane jest w przypadku zębów, w przypadku których zastosowanie standardowych procedur oczyszczenia kanału za pomocą podchlorynu wapnia i(lub) wodorotlenku wapnia jest nieskuteczne. Należy uwzględniać oficjalne zalecenia dotyczące prawidłowego stosowania preparatów antybakteryjnych.

Reklama

Grinazole - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Reklama

Grinazole - ostrzeżenia

Przed zastosowaniem należy przeprowadzić wywiad z pacjentem w kierunku występowania reakcji alergicznych. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan propylu i parahydroksybenzoesan metylu, które mogą wywołać reakcje nadwrażliwości (możliwe reakcje typu późnego).

Reklama

Grinazole - ciąża

Z danych otrzymanych z dużej liczby zastosowań preparatu w okresie ciąży nie wynika szkodliwe działanie leku na przebieg ciąży lub stan zdrowia płodu/noworodka. Do chwili obecnej brak jest innych istotnych danych epidemiologicznych. Należy zachować ostrożność w przypadku przepisywania leku kobietom w ciąży. Po doustnym podaniu metronidazolu matkom karmiącym, opisywano przypadki występowania kandydozy jamy ustnej i odbytu oraz biegunki u niemowląt karmionych piersią. Ponadto metronidazol powoduje gorzki smak mleka matki, co może wywołać u niemowląt wymioty i niechęć do jedzenia. Zaleca się unikanie stosowania metronidazolu podczas laktacji. Karmienie piersią można uznać za dopuszczalne pod warunkiem klinicznego monitorowania noworodka podczas leczenia matki i po upływie 2-3 dni od jego zakończenia.

Reklama

Grinazole - efekty uboczne

Częstość nieznana: reakcje nadwrażliwości; podrażnienie okołowierzchołkowe, powodujące nasilenie się objawów zapalenia ozębnej.

Grinazole - interakcje

Biorąc pod uwagę minimalne wchłanianie metronidazolu po miejscowym podaniu preparatu, nie należy oczekiwać wystąpienia opisywanych dla metronidazolu interakcji z innymi lekami.

Grinazole - dawkowanie

Miejscowe leczenia zakażeń w kanale korzeniowym zęba, w następstwie zgorzeli miazgi i jej powikłań. Leczenie preparatem powinno być podjęte po oczyszczeniu kanału korzeniowego za pomocą instrumentów ręcznych. Takie postępowanie wskazane jest w przypadku zębów, w których zastosowanie standardowych procedur oczyszczenia kanału za pomocą podchlorynu wapnia i (lub) wodorotlenku wapnia jest nieskuteczne. Należy uwzględniać oficjalne zalecenia dotyczące prawidłowego stosowania preparatów antybakteryjnych.

Grinazole - uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.


Podobne leki
Pulpomixine

Reklama

Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!