Grinazole

Reklama

Działanie

Preparat stomatologiczny. Metronidazol jest środkiem przeciwbakteryjnym, pochodną imidazolu, który działa na bakterie beztlenowe. Nie można wykluczyć częściowego wchłaniania ogólnego metronidazolu po jego zastosowaniu w postaci pasty podawanej dokanałowo, jednak nie ma danych dotyczących właściwości farmakokinetycznych.

Wskazania

Miejscowe leczenie zakażeń w kanale korzeniowym zęba, w następstwie zgorzeli miazgi i jej powikłań. Leczenie powinno być podjęte po oczyszczeniu kanału korzeniowego za pomocą instrumentów ręcznych. Takie postępowanie wskazane jest w przypadku zębów, w przypadku których zastosowanie standardowych procedur oczyszczenia kanału za pomocą podchlorynu wapnia i(lub) wodorotlenku wapnia jest nieskuteczne. Należy uwzględniać oficjalne zalecenia dotyczące prawidłowego stosowania preparatów antybakteryjnych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Przed zastosowaniem należy przeprowadzić wywiad z pacjentem w kierunku występowania reakcji alergicznych. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan propylu i parahydroksybenzoesan metylu, które mogą wywołać reakcje nadwrażliwości (możliwe reakcje typu późnego).

Ciąża i laktacja

Z danych otrzymanych z dużej liczby zastosowań preparatu w okresie ciąży nie wynika szkodliwe działanie leku na przebieg ciąży lub stan zdrowia płodu/noworodka. Do chwili obecnej brak jest innych istotnych danych epidemiologicznych. Należy zachować ostrożność w przypadku przepisywania leku kobietom w ciąży. Po doustnym podaniu metronidazolu matkom karmiącym, opisywano przypadki występowania kandydozy jamy ustnej i odbytu oraz biegunki u niemowląt karmionych piersią. Ponadto metronidazol powoduje gorzki smak mleka matki, co może wywołać u niemowląt wymioty i niechęć do jedzenia. Zaleca się unikanie stosowania metronidazolu podczas laktacji. Karmienie piersią można uznać za dopuszczalne pod warunkiem klinicznego monitorowania noworodka podczas leczenia matki i po upływie 2-3 dni od jego zakończenia.

Działania niepożądane

Częstość nieznana: reakcje nadwrażliwości; podrażnienie okołowierzchołkowe, powodujące nasilenie się objawów zapalenia ozębnej.

Interakcje

Biorąc pod uwagę minimalne wchłanianie metronidazolu po miejscowym podaniu preparatu, nie należy oczekiwać wystąpienia opisywanych dla metronidazolu interakcji z innymi lekami.

Dawkowanie

Miejscowe leczenia zakażeń w kanale korzeniowym zęba, w następstwie zgorzeli miazgi i jej powikłań. Leczenie preparatem powinno być podjęte po oczyszczeniu kanału korzeniowego za pomocą instrumentów ręcznych. Takie postępowanie wskazane jest w przypadku zębów, w których zastosowanie standardowych procedur oczyszczenia kanału za pomocą podchlorynu wapnia i (lub) wodorotlenku wapnia jest nieskuteczne. Należy uwzględniać oficjalne zalecenia dotyczące prawidłowego stosowania preparatów antybakteryjnych.

Reklama

Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Pharmindex