🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋

Gutap

Spis treści

Reklama

Gutap - skład

Preparat zawiera olejek eukaliptusowy 100%.

Reklama

Gutap - działanie

O. Rozpuszczalnik do gutaperki.

Gutap - wskazania

Z. Wyrób przeznaczony jest do zmiękczania i rozpuszczania gutaperki. Szczególnie zalecany jest podczas: usunięcia gutaperki w celu powtórnego leczenia kanału korzeniowego, w przypadkach utrudnionego usuwania gutaperki z kanałów zakrzywionych oraz mocno skondensowanej i stwardniałej gutaperki i uszczelniacza; wypełniania kanałów korzeniowych z zastosowaniem ćwieka pojedynczego lub metodą kondensacji bocznej gutaperki.

Reklama

Gutap - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na olejek eukaliptusowy. Nie stosować rozpuszczalnika do usuwania gutaperki z okolicy poza wierzchołkowej.

Reklama

Gutap - ostrzeżenia

Nie dopuścić do przedostania się rozpuszczalnika poza otwór wierzchołkowy.

Reklama

Gutap - dawkowanie

S. Usunięcie gutaperki z kanału korzeniowego: wprowadzić 1-2 krople preparatu do komory zęba i przy użyciu pilnika np. K-file o rozmiarze 25 spowodować penetrację rozpuszczalnika; po około 2 min. usuwać zmiękczoną gutaperkę ręcznym narzędziem kanałowym np. K-file o rozmiarze 20 i 15 lub pilnikiem typu H; w razie potrzeby użyć kolejnej porcji wyrobu, umieszczając go w częściowo opróżnionym kanale; przepłukiwać na przemian kanał 1-2% podchlorynem sodu w ilości 2 ml - używając ślinociągu; zaprzestać stosowania rozpuszczalnika, kiedy pilnik znajdzie się na głębokości 1/3 dowierzchołkowej kanału; usuwać materiał z kanału i płukać kanał, aż płyn płuczący będzie czysty. Wypełnianie kanałów korzeniowych z zastosowaniem ćwieka pojedynczego lub metodą kondensacji bocznej gutaperki: po całkowitym opracowaniu kanału wybrać i przymierzyć ćwiek główny, który powinien mieć rozmiar ostatniego pilnika, którym opracowano cały kanał na długość roboczą; ćwiek powinien mieć długość tego pilnika lub być o 1 mm krótszy; końcówkę ćwieka zanurzyć w rozpuszczalniku; przygotowany ćwiek wprowadzić do kanału tak, aby w okolicy wierzchołka lekko się klinował i stawiał niewielki opór; wyjąć ćwiek z kanału; wprowadzić pastę (uszczelniacz) do kanału ręcznie lub maszynowo lub pokryć pastą ćwiek główny i ponowne delikatne wprowadzić go do kanału, tak aby ćwiek został zaklinowany w otworze wierzchołkowym; ewentualnie rozpocząć technikę kondensacji bocznej gutaperki.

Reklama

Gutap - uwagi

Podczas pracy z wyrobem wskazane jest stosowanie koferdamu, należy stosować środki ochrony (okulary, rękawice); unikać kontaktu z oczami, miękkimi tkankami jamy ustnej oraz skórą.


Reklama

Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!