🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋

Gynazol

Gynazol to krem dopochwowy, który leczy drożdżakowe zapalenie sromu i pochwy spowodowane grzybem Candida albicans. Po aplikacji dopochwowej, lek osiąga maksymalne stężenie w osoczu po ok. 13 godzinach. Poznaj wskazania, przeciwwskazania oraz dawkowanie Gynazolu.   
Spis treści

Reklama

Gynazol - skład

1 g kremu zawiera 20 mg azotanu butakonazolu, co odpowiada 17,35 mg butokonazolu. Preparat zawiera glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu i popylu.

Reklama

Gynazol - działanie

Pochodna imidazolu o szerokim zakresie działania przeciwgrzybiczego. Hamuje biosyntezę ergosterolu niezbędnego do budowy błony komórkowej grzyba, co prowadzi do zmian jej przepuszczalności i zaburzeń czynnościowych komórki. Działa na drożdżaki Candida spp. (zwłaszcza Candida albicans), dermatofity (Trichophyton spp., Epidermophyton spp., Microsporum spp.), a także na niektóre bakterie Gram-dodatnie. Dzięki zwiększonym właściwościom adhezyjnym lek utrzymuje się na błonie śluzowej pochwy przez około 4,2 doby, w ciągu których jest uwalniany butokonazol. Wchłanianie z błony śluzowej do krwiobiegu zachodzi w niewielkim stopniu (1,7%). Po podaniu dopochwowym maksymalne stężenia leku oraz jego metabolitów w osoczu występują w ciągu 13 h. Wchłonięty lek jest w znacznym stopniu metabolizowany i wydalany z kałem i moczem.

Gynazol - wskazania

Miejscowe leczenie drożdżakowego zapalenia sromu i pochwy, wywołanego przez Candida albicans, potwierdzonego badaniem mikroskopowym wymazu z pochwy i (lub) badaniem posiewu.

Reklama

Gynazol - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na butokonazol lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie określono skuteczności i bezpieczeństwa stosowania u kobiet w ciąży oraz u dzieci.

Reklama

Gynazol - ostrzeżenia

W razie utrzymywania się objawów klinicznych, należy powtórzyć badanie mikrobiologiczne w celu upewnienia się, że nie występuje zakażenie innymi drobnoustrojami, oraz potwierdzenia pierwotnej diagnozy. Należy przerwać leczenie, jeśli podczas stosowania leku wystąpi uczulenie lub podrażnienie. Nawracające zakażenia drożdżakowe pochwy, szczególnie jeśli są trudne do wyleczenia, mogą być wczesnym objawem zakażenia wirusem nabytego upośledzenia odporności u kobiet, które są obarczone ryzykiem zarażenia wirusem HIV. Lek zawiera parahydroksybenzoesan metylu i propylu, które mogą powodować reakcje alergiczne (również reakcje typu późnego) oraz glikol propylenowy, który może podrażniać skórę.

Reklama

Gynazol - ciąża

Lek nie jest zalecany w ciąży, chyba że jest to bezwzględnie wskazane (brak badań). Jeśli lek stosuje się w ciąży, należy zachować szczególną ostrożność podczas posługiwania się aplikatorem, aby zapobiec urazowi mechanicznemu. Lek można stosować w okresie karmienia piersią jedynie wtedy, gdy spodziewana korzyść przewyższa możliwe ryzyko.

Reklama

Gynazol - efekty uboczne

Może wystąpić: ból w dolnej części brzucha, skurcze w dolnej części brzucha; ból w okolicy miednicy, zapalenie pochwy, obrzęk pochwy, swędzenie okolic pochwy i sromu, uczucie pieczenia okolic pochwy i sromu. Po zastosowaniu każdego leku mogą wystąpić reakcje uczuleniowe (reakcje nadwrażliwości). Jeżeli po zastosowaniu leku wystąpi złuszczające zapalenie skóry (zaczerwienienie lub łuszczenie się), zmiany śluzówkowo-skórne lub pokrzywka należy skonsultować się z lekarzem.

Gynazol - interakcje

Lek zawiera olej mineralny, który może uszkadzać prezerwatywy lub krążki dopochwowe, stąd nie zaleca się stosowania tych metod antykoncepcji w ciągu 72 h po zastosowaniu leku.

Gynazol - dawkowanie

Dopochwowo. Jednorazowo 5 g kremu (zawartość jednego aplikatora), co odpowiada ok. 100 mg azotanu butokonazolu, najlepiej wieczorem. Nie ma doświadczenia dotyczącego stosowania u dzieci.

Gynazol - uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Clotrimazolum GSK
Gynalgin - ulotka, skutki uboczne tabletek dopochwowych
Gyno-Femidazol
Gyno-Pevaryl

Reklama

Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!