GynoflorGynoflor pałeczki kwasu mlekowego, które przywracają równowagę flory bakteryjnej w pochwie oraz w nabłonku pochwowym. Wskazaniem do stosowania go jest łagodne bakteryjne zapalenie pochwy, a także nawracająca grzybica. Poznaj dawkowanie, skutki uboczne oraz działanie preparatu. 

 

 

Reklama

Działanie

Pałeczki kwasu mlekowego rozkładają zawarty w nabłonku pochwy glikogen do kwasu mlekowego oraz wytwarzają nadtlenek wodoru i bakteriocyny, co hamuje kolonizację i rozwój bakterii chorobotwórczych. Estriol poprawia proliferację i dojrzewanie nabłonka pochwy oraz przyczynia się do uzupełniania glikogenu. Preparat przywraca fizjologiczną równowagę flory i nabłonka pochwowego. Ryzyko kumulacji lub działania ogólnego jest mało prawdopodobne.

Wskazania

Przywrócenie flory Lactobacillus acidophilus po miejscowymi lub układowym leczeniu środkami przeciwinfekcyjnymi lub chemioterapeutykami. Zanikowe zapalenie pochwy z powodu niedoboru estrogenów w okresie okołomenopauzalnym i po menopauzie lub leczenie wspomagające w hormonalnej terapii zastępczej. Wydzielina z pochwy nieznanego pochodzenia (upławy) lub łagodne i umiarkowane przypadki bakteryjnego zapalenia i kandydozy pochwy, kiedy nie ma bezwzględnej konieczności stosowania chemioterapii przeciwinfekcyjnej.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Nowotwory złośliwe (nowotwory estrogenozależne) piersi, macicy lub pochwy. Krwawienia z pochwy o nieznanym pochodzeniu. Zapalenie żył obecnie lub w wywiadzie. Ostre lub przewlekłe choroby wątroby. Żółtaczka lub żółtaczka w okresie ciąży w wywiadzie. Porfiria, zespół Rotora, zespół Dubin-Johnsona. Choroby naczyń mózgowych lub wieńcowych. Otoskleroza. Endometrioza (podejrzewana lub zdiagnozowana). Dziewczęta przed osiągnięciem dojrzałości płciowej.

Środki ostrożności

Bolesność piersi lub zwiększenie ilości wydzieliny pochwowej mogą wskazywać na to, że dawka estrogenu jest zbyt duża. Ostrożnie stosować u pacjentek w podeszłym wieku szczególnie w przypadku współistniejącej niewydolności serca, zaburzeń czynności nerek lub wątroby, nadciśnienia, padaczki, migreny, choroby zakrzepowo-zatorowej w wywiadzie, endometriozy, dysplazji włóknisto-torbielowatej piersi lub cukrzycy.

Ciąża i laktacja

Preparat może być stosowany w ciąży i okresie karmienia piersią. Należy zachować ostrożność u kobiet w I trymestrze ciąży.

Działania niepożądane

Po podaniu może wystąpić niewielkie pieczenie lub palenie. Rzadko: reakcje nadwrażliwości (zaczerwienienie, swędzenie).

Interakcje

Środki przeciwinfekcyjne (stosowane miejscowo lub układowo) mogą osłabiać działanie preparatu.

Dawkowanie

Dopochwowo. Wydzielina z pochwy, przywracanie fizjologicznej flory bakteryjnej pochwy: 1-2 tabl. na dobę przez 6-12 dni. Zanikowe zapalenie pochwy: 1 tabl. na dobę przez 6-12 dni, następnie 1 tabl. 1-2 razy w tyg. Leczenie należy przerwać w czasie menstruacji i wznowić po jej zakończeniu. Tabletkę należy wprowadzić głęboko do pochwy przed snem.

Reklama

Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex