🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋

Gynoflor

Gynoflor pałeczki kwasu mlekowego, które przywracają równowagę flory bakteryjnej w pochwie oraz w nabłonku pochwowym. Wskazaniem do stosowania go jest łagodne bakteryjne zapalenie pochwy, a także nawracająca grzybica. Poznaj dawkowanie, skutki uboczne oraz działanie preparatu.     
Spis treści

Reklama

Gynoflor - skład

1 tabl. dopochwowa zawiera 50 mg liofilizatu bakterii kwasu mlekowego Lactobacillus acidophilus oraz 0,03 mg estriolu.

Reklama

Gynoflor - działanie

Pałeczki kwasu mlekowego rozkładają zawarty w nabłonku pochwy glikogen do kwasu mlekowego oraz wytwarzają nadtlenek wodoru i bakteriocyny, co hamuje kolonizację i rozwój bakterii chorobotwórczych. Estriol poprawia proliferację i dojrzewanie nabłonka pochwy oraz przyczynia się do uzupełniania glikogenu. Preparat przywraca fizjologiczną równowagę flory i nabłonka pochwowego. Ryzyko kumulacji lub działania ogólnego jest mało prawdopodobne.

Gynoflor - wskazania

Przywrócenie flory Lactobacillus acidophilus po miejscowymi lub układowym leczeniu środkami przeciwinfekcyjnymi lub chemioterapeutykami. Zanikowe zapalenie pochwy z powodu niedoboru estrogenów w okresie okołomenopauzalnym i po menopauzie lub leczenie wspomagające w hormonalnej terapii zastępczej. Wydzielina z pochwy nieznanego pochodzenia (upławy) lub łagodne i umiarkowane przypadki bakteryjnego zapalenia i kandydozy pochwy, kiedy nie ma bezwzględnej konieczności stosowania chemioterapii przeciwinfekcyjnej.

Reklama

Gynoflor - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Nowotwory złośliwe (nowotwory estrogenozależne) piersi, macicy lub pochwy. Krwawienia z pochwy o nieznanym pochodzeniu. Zapalenie żył obecnie lub w wywiadzie. Ostre lub przewlekłe choroby wątroby. Żółtaczka lub żółtaczka w okresie ciąży w wywiadzie. Porfiria, zespół Rotora, zespół Dubin-Johnsona. Choroby naczyń mózgowych lub wieńcowych. Otoskleroza. Endometrioza (podejrzewana lub zdiagnozowana). Dziewczęta przed osiągnięciem dojrzałości płciowej.

Reklama

Gynoflor - ostrzeżenia

Bolesność piersi lub zwiększenie ilości wydzieliny pochwowej mogą wskazywać na to, że dawka estrogenu jest zbyt duża. Ostrożnie stosować u pacjentek w podeszłym wieku szczególnie w przypadku współistniejącej niewydolności serca, zaburzeń czynności nerek lub wątroby, nadciśnienia, padaczki, migreny, choroby zakrzepowo-zatorowej w wywiadzie, endometriozy, dysplazji włóknisto-torbielowatej piersi lub cukrzycy.

Reklama

Gynoflor - ciąża

Preparat może być stosowany w ciąży i okresie karmienia piersią. Należy zachować ostrożność u kobiet w I trymestrze ciąży.

Reklama

Gynoflor - efekty uboczne

Po podaniu może wystąpić niewielkie pieczenie lub palenie. Rzadko: reakcje nadwrażliwości (zaczerwienienie, swędzenie).

Gynoflor - interakcje

Środki przeciwinfekcyjne (stosowane miejscowo lub układowo) mogą osłabiać działanie preparatu.

Gynoflor - dawkowanie

Dopochwowo. Wydzielina z pochwy, przywracanie fizjologicznej flory bakteryjnej pochwy: 1-2 tabl. na dobę przez 6-12 dni. Zanikowe zapalenie pochwy: 1 tabl. na dobę przez 6-12 dni, następnie 1 tabl. 1-2 razy w tyg. Leczenie należy przerwać w czasie menstruacji i wznowić po jej zakończeniu. Tabletkę należy wprowadzić głęboko do pochwy przed snem.

Gynoflor - uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Reklama

Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!