Helason

Reklama

Działanie

Preparat dwuskładnikowy. Heparynoid wydłuża miejscowo czas krzepnięcia oraz działa przeciwzapalnie, trombolitycznie oraz przeciwwysiękowo. Hialuronidaza jest enzymem białkowym, który zwiększa przepuszczalność tkanki łącznej poprzez hydrolizę kwasu hialuronowego, ułatwia resorbcję, zmniejsza obrzęki i wysięki. Po miejscowym zastosowaniu stwierdzono znaczne wydłużenie czasu krzepnięcia uwapnionego osocza i czasu trombinowego. Wystąpienie efektu przeciwzakrzepowego stwierdzono po upływie ok. 2 h od podania maści.

Wskazania

Zakrzepowe zapalenie żył, powierzchowne zakrzepy żylne, krwiaki pourazowe, stłuczenia, naderwanie ścięgien i więzadeł.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki leku. Otwarte lub zakażone rany. Uszkodzona skóra, owrzodzenia. Nie stosować na duże powierzchnie skóry.

Środki ostrożności

Należy poinformować pacjenta o konieczności zgłoszenia samoistnych siniaków, rozległych siniaków kończyn dolnych oraz nawracających siniaków i wystąpieniu siniaków po małych urazach. Chronić oczy i błony śluzowe przed kontaktem z preparatem.

Ciąża i laktacja

Należy zachować ostrożność w przypadku przepisywania leku kobietom w ciąży.

Działania niepożądane

Mogą wystąpić skórne reakcje alergiczne.

Interakcje

Stosowanie preparatu jednocześnie z innymi lekami przeciwzakrzepowymi może prowadzić do wydłużenia czasu protrombinowego.

Dawkowanie

Miejscowo. Maść wcierać 2-3 razy na dobę na powierzchnię nieuszkodzonej skóry w miejscach dotkniętych urazem. W zapaleniach żył i żylakach stosuje się kompresy z maści 2-3 razy na dobę lub zaleca się wcierać zgodnie z kierunkiem przepływu krwi.

Reklama

Uwagi

Przed zastosowaniem maści zaleca się stosować okłady z lodu, ucisk i uniesienie okolicy ciała gdzie nastąpił uraz.

Pharmindex