Znajdź lek

Hemkortin-HC

Spis treści

Działanie

Preparat do stosowania miejscowego. Hydrokortyzon jest głównym kortykosteroidem wydzielanym przez korę nadnerczy. Działa przeciwzapalnie, przeciwuczuleniowo, przeciwświądowo i przeciwobrzękowo. Jest farmakologicznie czynny, w odróżnieniu od kortyzonu, który dopiero w wątrobie jest przekształcany do postaci czynnej - hydrokortyzonu. Po podaniu miejscowym wchłania się w niewielkim stopniu w skórę, jednak po podaniu doodbytniczym wchłanianie do krążenia ogólnego jest znaczące. Wiąże się z białkami osocza w znacznym stopniu, głównie z globulinami wiążącymi kortykosteroidy i albuminami. Metabolizowany jest w większości tkanek, a głównie w wątrobie, do związków nieczynnych biologicznie. Metabolity wydalane są przez nerki, głównie w postaci glukuronidów i siarczanów, a także pochodnych nieskoniugowanych. Nieznaczne ilości wydzielane są z żółcią. Siarczan cynku ma łagodne działanie ściągające oraz działa miejscowo wytrącając białka i zmniejszając stan zapalny i obrzęk. Działa na powierzchni skóry, w małym stopniu przenikając do wnętrza komórek.

Wskazania

Leczenie hemoroidów, stanów zapalnych odbytu, szczeliny odbytu, świądu odbytu. Preparat może być stosowany w okresie przed- i pooperacyjnym.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Cukrzyca, gruźlica, jaskra, osteoporoza, ostre psychozy, zakażenia grzybicze i wirusowe, zakrzepica żylna.