Herpex

Reklama

Działanie

Lek przeciwwirusowy, syntetyczny analog nukleozydu purynowego, o działaniu na wirusa opryszczki Herpes simplex (HSV) typu 1 i 2 oraz wirusa Varicella zoster (VZV). Metabolit (trifosforan) acyklowiru stanowi substrat dla wirusowej polimerazy DNA, jest przez nią wbudowywany w DNA wirusa, hamuje jego replikację i w konsekwencji powoduje przerwanie syntezy łańcucha DNA oraz zahamowanie replikacji wirusa.

Wskazania

Miejscowe leczenie zakażeń skóry (opryszczki warg i narządów płciowych), wywołanych przez wirus opryszczki zwykłej Herpes simplex typu 1 i 2.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na acyklowir, walacyklowir, glikol propylenowy lub na którąkolwiek substancję pomocniczą leku.

Środki ostrożności

Leku nie należy stosować na błony śluzowe (np. jamy ustnej, oczu, pochwy) ze względu na możliwość podrażnienia. Należy unikać kontaktu kremu z oczami. U pacjentów z ciężkimi zaburzeniami układu odpornościowego (np. pacjentów z AIDS lub po przeszczepieniu szpiku kostnego) należy rozważyć podawanie acyklowiru w postaci doustnej; pacjenci powinni zasięgnąć porady lekarza w tej kwestii. Parafina i wazelina zawarte w kremie mogą zmniejszyć bezpieczeństwo stosowania prezerwatyw. Stosowanie leku na narządy płciowe i w okolicy odbytu może zmniejszyć wytrzymałość prezerwatywy z lateksu na rozdarcie. Krem zawiera glikol propylenowy, który może podrażniać skórę oraz alkohol cetylowy, który może wywołać miejscowe reakcje skórne.

Ciąża i laktacja

Lek można stosować w czasie ciąży jedynie wtedy, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. Acyklowir podany w postaci o działaniu ogólnoustrojowym acyklowir przenika do mleka kobiecego, jednak dawka otrzymywana przez noworodka/niemowlę z pokarmem matki jest nieznaczna.

Działania niepożądane

Niezbyt częste: przemijające uczucie pieczenia lub kłucia bezpośrednio po nałożeniu kremu, nieznaczne wysuszenie lub złuszczenie skóry, świąd. Rzadko: rumień, kontaktowe zapalenie skóry (testy wrażliwości wykazały, że częściej wywołane przez składniki podłoża kremu niż acyklowir). Bardzo rzadko: natychmiastowe reakcje nadwrażliwości, w tym obrzęk naczynioruchowy i pokrzywka.

Interakcje

Nie są znane.

Dawkowanie

Miejscowo. Cienką warstwę kremu nakładać na zakażoną powierzchnię skóry 5 razy na dobę co 4 h (z przerwą nocną). Krem stosuje się zwykle przez 5 dni. Jeżeli nie nastąpiło zagojenie zmian skórnych, leczenie można kontynuować do czasu wygojenia zmian lub utworzenia się strupów. Czas leczenia nie powinien jednak być dłuższy niż 10 dni. Lek jest najbardziej skuteczny, jeżeli jest zastosowany natychmiast po wystąpieniu pierwszych objawów zakażenia wirusem opryszczki (pieczenie, swędzenie, uczucie napięcia i zaczerwienienie). Leczenie nie jest skuteczne w stadium, gdy wykwity skórne utworzą strupy.
Krem należy nakładać za pomocą pałeczki kosmetycznej, nabierając ilość kremu wystarczającą do nałożenia na zakażoną powierzchnię skóry. Krem należy stosować nie tylko na widoczne zmiany chorobowe wywołane przez opryszczkę (pęcherzyki, grudki obrzękowe, zaczerwienienie), ale i na sąsiadującą z nimi powierzchnię skóry.

Reklama

Uwagi

Lek nie zaburza zdolności prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex