Ibalgin Sport

Reklama

Działanie

Preparat do stosowania miejscowego o skojarzonym działaniu składników. Ibuprofen, należący do niesteroidowych leków przeciwzapalnych, wykazuje właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne poprzez hamowanie syntezy prostaglandyn. Po miejscowym podaniu na skórę osiąga w osoczu ok. 0,5% maksymalnego stężenia uzyskiwanego po doustnym podaniu tej samej dawki ibuprofenu. Heparynoid działa przeciwzakrzepowo, przeciwwysiękowo i słabo przeciwzapalnie. Stwierdzono występowanie dużych różnic międzyosobniczych dotyczących wchłaniania heparynoidu.

Wskazania

Leczenie miejscowe objawów zapalnych ostrych i przewlekłych chorób reumatoidalnych oraz bólu związanego z chorobą zwyrodnieniową stawów i kręgosłupa. Pomocniczo w leczeniu: zakrzepowego zapalenia żył powierzchownych, wędrującego zapalenia żył, zapalenia żylaków, zmian miejscowych wywołanych leczeniem obliteracyjnym żylaków, zapalenia ścięgien oraz zapalenia mięśni i powięzi. Leczenie zmian pourazowych, powstałych np. przy uprawianiu sportu, takich jak: obrzęki, stłuczenia, krwiaki pourazowe, urazy stawów, uszkodzenia tkanek okołostawowych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy lub inne NLPZ, objawiająca się napadami astmy, pokrzywką lub alergicznym nieżytem nosa. Nie stosować na otwarte rany, zmiany skórne, błony śluzowe i do oczu.

Środki ostrożności

Nie stosować u pacjentów ze skazą krwotoczną, plamicą, małopłytkowością, hemofilią i różnego rodzaju stanami związanymi ze skłonnością do krwawień. Stosować ostrożnie u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy, niewydolnością nerek. Nie stosować na duże powierzchnie ciała w przypadku zwiększenia wyników OB, gdyż stosowanie preparatu może maskować istotne zmiany tego wskaźnika. Ze względu na zawartość p-hydroksybenzoesanów metylu i propylu oraz glikolu propylenowego preparat może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego) i podrażnienie skory. Długotrwałe stosowanie preparatu może wywołać u niektórych pacjentów skórne reakcje nadwrażliwości. Jeśli wystąpią zmiany skórne, przerwać stosowanie kremu.

Ciąża i laktacja

W ciąży lub okresie karmienia piersią preparat może być stosowany tylko przez krótki czas, wyłącznie w uzasadnionych przypadkach. Nie zaleca się stosowania w III trymestrze ciąży, ze względu na możliwy wpływ na przebieg akcji porodowej.

Działania niepożądane

Częstość nieznana: miejscowe podrażnienie w postaci pieczenia, świądu, zaczerwienienia lub wysypki, reakcje alergiczne.

Interakcje

Kwas acetylosalicylowy podawany ogólnie nasila działanie przeciwzakrzepowe heparyny. Kremu nie należy stosować z preparatami stosowanymi miejscowo zawierającymi tetracyklinę i hydrokortyzon, ze względu na niezgodność z heparynoidem.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli i dzieci >12 lat: warstwę kremu o grubości 1 mm rozprowadzić na zmienionej chorobowo powierzchni i otaczającej okolicy i delikatnie wetrzeć; stosować 2-3 razy dziennie, co 4-5 h. W przypadku chorób żył, na chore miejsce może zostać zastosowany na noc opatrunek uciskowy. W przypadku leczenia rozległych i bolesnych krwiaków, na początku leczenia zaleca się zastosowanie opatrunku okluzyjnego, najlepiej w ciągu nocy.

Reklama

Uwagi

Pharmindex