IberogastIberogast to preparat działający na przewód pokarmowy. Przede wszystkim niweluje uczucie wzdęcia i pełności, działa rozkurczowo, wiatropędnie, a także zatrzymuje wydzielanie soku żołądkowego. Wskazaniem do stosowania jest niestrawność czynnościowa oraz zespół jelita nadwrażliwego. Sprawdź dawkowanie, wskazania i skutki uboczne preparatu. 

 

Reklama

Działanie

Preparat wykazuje dwukierunkowe działanie na przewód pokarmowy: wyciąg z ubiorka gorzkiego zwiększa napięcie mięśni gładkich żołądka i jelit w niepobudzonych lub słabo pobudzonych odcinkach przewodu pokarmowego, przez co łagodzi uczucie pełności i wzdęcia, natomiast inne wyciągi roślinne działają rozkurczająco w zbyt silnie pobudzonych odcinkach żołądka i jelit. Ponadto preparat działa wiatropędnie, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie oraz hamuje wydzielanie soku żołądkowego.

Wskazania

Leczenie zaburzeń czynnościowych związanych z motoryką przewodu pokarmowego, takich jak dyspepsja czynnościowa czy zespół jelita nadwrażliwego. Zaburzenia te objawiają się głównie dolegliwościami skurczowymi jamy brzusznej i jelit, bólem brzucha, uczuciem pełności, wzdęciami, nudnościami i zgagą.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu.

Środki ostrożności

Ze względu na zawartość alkoholu preparat nie jest przeznaczony i nie powinien być stosowany przez pacjentów z chorobą alkoholową. Dawka jednorazowa dla dorosłych (20 kropli) zawiera do 240 mg etanolu, co odpowiada 6,2 ml piwa lub 2,6 ml wina na dawkę. Kobiety w ciąży lub karmiące piersią, dzieci oraz osoby z grup wysokiego ryzyka (np. pacjenci z chorobami wątroby lub padaczką) przed rozpoczęciem stosowania preparatu powinni skonsultować się z lekarzem. W przypadku nie ustępowania dolegliwości po 7 dniach stosowania leku, należy zasięgnąć porady lekarza na temat ich przyczyny.

Ciąża i laktacja

Dostępne badania nie wskazują by preparat wykazywał wpływ na reprodukcję (embriotoksyczność, teratogenność, toksyczność okołoporodową i pourodzeniową) lub powodował konieczność ograniczenia stosowania w okresie karmienia piersią. Badania systematyczne leku nie były prowadzone.

Działania niepożądane

Bardzo rzadko: reakcje nadwrażliwości (wysypka, świąd, duszność). W przypadku preparatów jednoskładnikowych zawierających ziele glistnika (Chelidonium majus) występowały bardzo rzadkie przypadki odwracalnego uszkodzenia wątroby - nie zaobserwowano takich reakcji niepożądanych w przypadku preparatu złożonego.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież powyżej 12 lat.: 20 kropli 3 razy dziennie; dzieci 6-12 lat: 15 kropli 3 razy dziennie. Wstrząsnąć przed użyciem. Płyn należy rozcieńczyć małą ilością płynu, przyjmować przed lub w czasie posiłku. Nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 6 lat.

Reklama

Uwagi

Obecność osadu czy zmętnienia nie wpływa na skuteczność preparatu. Okres ważności po pierwszym otwarciu opakowania bezpośredniego: 8 tygodni.

Pharmindex