Immunofort

Spis treści

Immunofort - Skład

100 g preparatu zawiera: 40 g soku z ziela jeżówki purpurowej, 30 g soku z owoców aronii, 10 g soku z ziela pokrzywy, 10 g soku z korzenia łopianu, 10 g wyciągu płynnego z koszyczka rumianku. Preparat zawiera etanol.

Immunofort - Działanie

Preparat tradycyjnie stosowany w wymienionych wskazaniach, a jego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu.

Reklama

Immunofort - Wskazania

Preparat wskazany w krótkoterminowym leczeniu przeziębień oraz zapobiegawczo w skłonnościach do częstych przeziębień. Pomocniczo w infekcjach górnych dróg oddechowych. Preparat wskazany do stosowania u osób powyżej 12 lat.

Immunofort - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na którąkolwiek substancję czynną lub pomocniczą lub na rośliny z rodziny astrowatych (dawniej złożonych). Ze względu na aktywność immunostymulującą, preparat nie jest wskazany w postępujących chorobach układowych, chorobach autoimmunologicznych, upośledzeniu odporności, immunosupresji i chorobach krwi dotyczących układu białych krwinek.

Immunofort - Ostrzeżenia

Ze względu na ryzyko wystąpienia reakcji anafilaktycznej, przed zastosowaniem preparatu zawierającego jeżówkę purpurową, pacjenci atopowi (skłonni do alergii) powinni skonsultować się z lekarzem. Jeśli podczas stosowania leku objawy nasilą się lub wystąpi wysoka gorączka, należy skonsultować się z lekarzem. Preparat zawiera 28-36% (V/V) etanolu (alkoholu). Pojedyncza dawka leku (5 ml) zawiera do 1,42 g etanolu, co odpowiada 36 ml piwa lub 15 ml wina. Może działać szkodliwie u osób uzależnionych od alkoholu. Zawartość etanolu w preparacie należy wziąć pod uwagę podczas stosowania u kobiet ciężarnych, karmiących piersią oraz dzieci, a także osób z grup wysokiego ryzyka (pacjenci z chorobą wątroby czy padaczką). Nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 12 lat.

Immunofort - Ciąża

Nie zaleca się stosowania preparatu w ciąży i okresie karmienia piersią.

Immunofort - Efekty uboczne

Częstość nieznana: nadwrażliwość na jeżówkę i rumianek (wysypka, pokrzywka, świąd, zespół Stevensa-Johnsona, obrzęki naczynioruchowy, obrzęk Quinckego, skurcz oskrzeli, astma i reakcja anafilaktyczna). Jeżówka może wywołać reakcje anafilaktyczne u osób z atopią. Nie jest wykluczony związek z chorobami autoimmunologicznymi (stwardnienie rozsiane, rumień guzowaty, zespół Evansa, zespół Sjogrena z niewydolnością nerek). W wyniku stosowania powyżej 8 tyg. może wystąpić leukopenia.

Immunofort - Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież powyżej 12 lat: 5 ml leku 3 razy dziennie. Dzieci poniżej 12 lat: nie zaleca się stosowania. <u>Sposób podania:</u> Należy odmierzyć pojedynczą dawkę, wlać do miarki, a następnie uzupełnić miarkę wodą lub sokiem owocowym i całość wypić. W razie potrzeby popić wodą. Nie należy stosować dłużej niz 10 dni. W przypadku nieustąpienia objawów po 10 dniach stosowania, należy skontaktować się z lekarzem.

Immunofort - Uwagi

Preparat zawiera etanol. Przy stosowaniu zgodnie z zaleconym dawkowaniem brak istotnego wpływu na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn. Mimo to zaleca się nie przyjmować leku bezpośrednio przed podejmowaniem takich czynności. Przy przyjęciu dawki leku przekraczającej dawkę zalecaną, może nastąpić osłabienie zdolności psychofizycznych, na skutek przyjęcia zwiększonej ilości alkoholu.

Pharmindex
<-- popup -->