Imodium Multi-Action

Reklama

Działanie

Lek hamujący perystaltykę jelit. Loperamid wiąże się z receptorami opioidowymi w ścianie jelit. Zmniejsza perystaltykę propulsywną, wydłuża okres pasażu przez jelita i zwiększa wchłanianie wody i elektrolitów. Zwiększa napięcie zwieracza odbytu. Nie działa ośrodkowo. Jest łatwo wchłaniany z jelita, lecz jest prawie całkowicie wychwytywany przez wątrobę, gdzie jest metabolizowany, sprzęgany i wydalany z żółcią. T0,5 we krwi wynosi około 9-14 h. Symetykon jest substancją powierzchniowo czynną o właściwościach przeciwpieniących; łagodzi objawy związane z biegunką, szczególnie takie jak wzdęcia z oddawaniem wiatrów, pobolewaniem i kurcze brzucha. Symetykon nie jest wchłaniany.

Wskazania

Leczenie ostrej biegunki oraz objawów często z nią związanych, takich jak bóle brzucha, wzdęcia, kurcze i oddawanie nadmiernej ilości gazów.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Dzieci poniżej 12 lat. Ostra czerwonka bakteryjna z krwią w kale i przebiegająca z wysoką gorączką. Ostry rzut wrzodziejącego zapalenia jelit. Zapalenie jelita cienkiego i okrężnicy spowodowane chorobotwórczymi bakteriami z rodzaju Salmonella, Shigella i Campylobacter. Rzekomobłoniaste zapalenie jelit, związane z podawaniem antybiotyków o szerokim spektrum działania. Nie stosować w przypadkach, w których należy unikać zwolnienia perystaltyki jelit, z powodu możliwego ryzyka wystąpienia ciężkich powikłań, w tym niedrożności jelit, rozszerzenia okrężnicy. Leczenie należy natychmiast przerwać w przypadku wystąpienia zaparcia, wzdęcia brzucha lub niedrożności jelit.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby z powodu zmniejszenia metabolizmu związanego z efektem pierwszego przejścia przez wątrobę; pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby należy uważnie obserwować, czy nie występują u nich objawy toksyczności ze strony o.u.n. U pacjentów z AIDS, leczonych z powodu biegunki, podawanie leku należy przerwać w razie pojawienia się pierwszych objawów wzdęcia brzucha. Leczenie należy przerwać, jeśli w ciągu 48 h po podaniu preparatu nie wystąpi poprawa stanu klinicznego pacjenta. Ze względu na zawartość sacharozy i sorbitolu, leku nie należy stosować u pacjentów z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy.

Ciąża i laktacja

Leku nie stosować w ciąży, zwłaszcza w I trymestrze, chyba że korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. Małe ilości loperamidu mogą występować w mleku kobiecym, dlatego nie zaleca się stosowania preparatu w okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane

Często: bóle głowy, zaburzenia smaku; nudności. Niezbyt często: bezsenność, zawroty głowy, ból brzucha, dolegliwości w obrębie brzucha, ból w nadbrzuszu, wymioty, zatwardzenie, powiększenie obwodu brzucha, niestrawność, wzdęcia, suchość w jamie ustnej, wysypka, osłabienie. Rzadko: reakcje nadwrażliwości, reakcja anafilaktyczna (w tym wstrząs anafilaktyczny) oraz reakcja anafilaktoidalna; utrata świadomości, otępienie, zmniejszony poziom świadomości, hipertonia, nieprawidłowa koordynacja; zwężenie źrenicy; niedrożność jelita (w tym niedrożność jelita porażenna), rozszerzenie okrężnicy (w tym toksyczne rozszerzenie okrężnicy); wysypka pęcherzowa (w tym zespół Stevensa-Johnsona, toksyczna nekroliza naskórka oraz rumień wielopostaciowy), obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, świąd; zatrzymanie moczu, zmęczenie.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci w wieku od 12 lat: początkowo 2 tabl., a następnie 1 tabl. po każdym luźnym stolcu. Maksymalna dawka dobowa wynosi 4 tabl. Preparatu nie należy stosować dłużej niż 2 dni.

Reklama

Uwagi

U pacjentów z biegunką, szczególnie u dzieci, należy uzupełniać niedobór wody i elektrolitów. Ze względu na możliwość wystąpienia zmęczenia, zawrotów głowy lub senności, należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex