Jodi Gel

Spis treści

Jodi Gel - skład

1 g żelu zawiera 100 mg jodopoliwinylopirolidonu.

Jodi Gel - Działanie

Kompleksowe połączenie jodu, jako substancji czynnej, z polimerem ułatwiającym rozpuszczalność w wodzie i wnikanie jodu do wnętrza komórek drobnoustroju. Działa bakteriobójczo, szczególnie na bakterie Gram dodatnie (Staphylococcus aureus) i Gram ujemne (Pseudomonas aeruginosa), a także przeciwgrzybiczo. Może penetrować w głąb tkanek z powierzchni skóry. Nie barwi trwale powierzchni odkażanych. Żel nie wykazuje działania pierwotnie drażniącego, alergizującego i fototoksycznego na skórę. Formuła żelu przedłuża działanie i zapobiega spływaniu preparatu z miejsca zastosowania.

Reklama

Jodi Gel - wskazania

Odkażanie skóry i dezynfekcja ran, odkażanie zakażonych ran pourazowych, w pierwotnych lub wtórnych infekcjach miejscowych skóry,w zainfekowanych nacięciach chirurgicznych w zapaleniu pochwy, w zakażeniach jamy ustnej, odkażanie skóry przed wprowadzaniem igieł i cewników. Lek stosowany jest zarówno w warunkach szpitalnych, ambulatoryjnych i domowych.

Jodi Gel - Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Choroby gruczołu tarczowego, choroba Cushinga, głębokie rany i rozległe oparzenia. Nie stosować u dzieci poniżej 11 rż.

Jodi Gel - ciąża

Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.

Jodi Gel - efekty uboczne

Rzadko mogą wystąpić odczyny alergiczne. W wyniku długotrwałego stosowania preparat może wywoływać powstawanie wola z objawami nadczynności lub niedoczynności tarczycy oraz objawy uogólnione: metaliczny posmak w ustach, ślinotok, palenie lub pieczenie w ustach, podrażnienie lub obrzęk płuc, biegunka, kwasica metaboliczna, hipernatremia, zaburzenia czynności nerek. Przy stosowaniu na duże powierzchnie obserwowano obrzęk skóry i wykwity o charakterze trądziku. U niemowląt i noworodków, z powodu wchłaniania jodu przez skórę, może wystąpić kwasica metaboliczna, neutropenia lub niedoczynność tarczycy.

Jodi Gel - interakcje

Nie stosować łącznie ze związkami rtęci oraz taurolidonem.

Jodi Gel - dawkowanie

Do stosowania na skórę i błony śluzowe, ograniczyć do niewielkich powierzchni ran, tylko do użytku zewnętrznego, stosować na miejsca chorobowo zmienione, drobne skaleczenia lub niewielkie powierzchnie ran.

Jodi Gel - uwagi

Preparat może zaburzać wyniki badań czynności tarczycy.

Pharmindex
<-- popup -->