Jodi Gel

Reklama

Działanie

Kompleksowe połączenie jodu, jako substancji czynnej, z polimerem ułatwiającym rozpuszczalność w wodzie i wnikanie jodu do wnętrza komórek drobnoustroju. Działa bakteriobójczo, szczególnie na bakterie Gram dodatnie (Staphylococcus aureus) i Gram ujemne (Pseudomonas aeruginosa), a także przeciwgrzybiczo. Może penetrować w głąb tkanek z powierzchni skóry. Nie barwi trwale powierzchni odkażanych. Żel nie wykazuje działania pierwotnie drażniącego, alergizującego i fototoksycznego na skórę. Formuła żelu przedłuża działanie i zapobiega spływaniu preparatu z miejsca zastosowania.

Wskazania

Odkażanie skóry i dezynfekcja ran, odkażanie zakażonych ran pourazowych, w pierwotnych lub wtórnych infekcjach miejscowych skóry,w zainfekowanych nacięciach chirurgicznych w zapaleniu pochwy, w zakażeniach jamy ustnej, odkażanie skóry przed wprowadzaniem igieł i cewników. Lek stosowany jest zarówno w warunkach szpitalnych, ambulatoryjnych i domowych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Choroby gruczołu tarczowego, choroba Cushinga, głębokie rany i rozległe oparzenia. Nie stosować u dzieci poniżej 11 rż.

Ciąża i laktacja

Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane

Rzadko mogą wystąpić odczyny alergiczne. W wyniku długotrwałego stosowania preparat może wywoływać powstawanie wola z objawami nadczynności lub niedoczynności tarczycy oraz objawy uogólnione: metaliczny posmak w ustach, ślinotok, palenie lub pieczenie w ustach, podrażnienie lub obrzęk płuc, biegunka, kwasica metaboliczna, hipernatremia, zaburzenia czynności nerek. Przy stosowaniu na duże powierzchnie obserwowano obrzęk skóry i wykwity o charakterze trądziku. U niemowląt i noworodków, z powodu wchłaniania jodu przez skórę, może wystąpić kwasica metaboliczna, neutropenia lub niedoczynność tarczycy.

Interakcje

Nie stosować łącznie ze związkami rtęci oraz taurolidonem.

Dawkowanie

Do stosowania na skórę i błony śluzowe, ograniczyć do niewielkich powierzchni ran, tylko do użytku zewnętrznego, stosować na miejsca chorobowo zmienione, drobne skaleczenia lub niewielkie powierzchnie ran.

Reklama

Uwagi

Preparat może zaburzać wyniki badań czynności tarczycy.

Pharmindex