Jucolon

Spis treści

Jucolon - Skład

1 tabl. powl. dojelitowa zawiera 250 mg mesalazyny.

Jucolon - Działanie

Pochodna kwasu salicylowego o miejscowym działaniu przeciwzapalnym. Dzięki nierozpuszczalnej w soku żołądkowym otoczce, mesalazyna uwalniana jest dopiero w jelicie cienkim i okrężnicy. Mechanizm działania leku wiąże się prawdopodobnie z hamowaniem biosyntezy prostaglandyny E<sub>2</sub> i I<sub>2</sub>, tromboksanu A<sub>2</sub>, leukotrienu B<sub>4</sub> i C<sub>4</sub> w błonie śluzowej jelita oraz z hamowaniem reakcji utleniania. Mesalazyna w niewielkim stopniu jest wchłaniana do krwi. Jest wydalana głównie z kałem w postaci nie zmienionej. W niewielkich ilościach przenika przez barierę łożyska i do mleka matki.

Reklama

Jucolon - Wskazania

Leczenie w fazie zaostrzenia i zapobieganie nawrotom wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Leczenie choroby Crohna w fazie zaostrzenia.

Jucolon - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na mesalazynę lub pozostałe składniki preparatu lub salicylany. Czynna choroba wrzodowa. Ciężka niewydolność nerek lub wątroby. Dzieci do 15 rż.

Jucolon - Ostrzeżenia

Ostrożnie stosować w przypadku: zaburzeń czynności nerek i wątroby, zaburzeń krzepnięcia krwi, stosowania leków zaburzających czynność układu krwiotwórczego, osób w podeszłym wieku, złej tolerancji leczenia sulfasalazyną w wywiadzie, zwężenia odźwiernika żołądka.

Jucolon - Ciąża

W ciąży stosować jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności (kat. B); nie zaleca się stosowania w okresie karmienia piersią.

Jucolon - Efekty uboczne

Mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe (biegunka, wzdęcia, nudności, wymioty, bóle brzucha). U niektórych pacjentów występują ból i zawroty głowy lub depresja. Czasami zaostrzeniu ulegają objawy zapalenia jelita, szczególnie u osób które wcześniej źle reagowały na leczenie sulfasalazyną, lub pojawiają się reakcje nadwrażliwości (ostry ból brzucha, skurcze, krwawa biegunka, gorączka, wysypka skórna). Rzadko mogą wystąpić: zaburzenia hematologiczne (leukopenia, neutropenia, agranulocytoza, niedokrwistość aplastyczna i trombocytopenia), zapalenie trzustki, wątroby, alergiczne reakcje ze strony płuc, zespół toczniopodobny, pokrzywka, zapalenie osierdzia i mięśnia sercowego, śródmiąższowe zapalenie nerek, zespół nerczycowy. Rzadko obserwowano bóle mięśniowe i stawowe, ból w klatce piersiowej, oligospermię, wypadanie włosów. Lek może zmieniać barwę moczu oraz powodować zaburzenia wyników badań laboratoryjnych (zwiększenie aktywności aminotransferaz, fosfatazy alkalicznej oraz zwiększenie stężenia kreatyniny, azotu mocznikowego, bilirubiny i methemoglobiny).

Jucolon - Interakcje

Nie stosować jednocześnie z preparatami zmieniającymi pH w jelitach (laktuloza, omeprazol).

Jucolon - Dawkowanie

Doustnie: czynna faza choroby - 1,5-3 g na dobę w dawkach podzielonych, zazwyczaj 4 razy na dobę po 2 tabl.; podtrzymanie remisji - 1,5 g na dobę w dawkach podzielonych, tj. 3 razy na dobę po 2 tabl. Leczenie trwa 4-8 tyg. Preparat należy przyjmować 1 h przed posiłkiem, popijając szklanką wody. Tabletki należy połykać w całości.

Jucolon - Uwagi

Pharmindex
<-- popup -->